Niedzielna debata była pierwszym starciem obu kandydatów ubiegających się o najwyższy urząd w państwie.
Reklama
80-minutowa debata była podzielona na części: polityka zagraniczna i bezpieczeństwo, gospodarka i polityka społeczna, sprawy ustrojowe, wizja państwa oraz pytania do rywala.
Było to wspólne przedsięwzięcie TVP1 i Polsatu. Prowadzili je Dorota Gawryluk i Krzysztof Ziemiec.
Specjalnie dla naszych Czytelników dziennikarz "Rzeczpospolitej" Paweł Majewski relacjonował kulisy debaty z ulicy Woronicza.
Kontynuujemy naszą relację specjalnie dla Państwa. Zapraszamy także do zapoznania się z komentarzami naszych publicystów.
Reklama
Reklama
Za nami kolejny dzień kampanii prezydenckiej. II tura wyborów prezydenckich to wybór między Polską, która ufa swoim obywatelom i tą, która na nich czyha - mówił w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski. Zwyciężymy, bo kraj potrzebuje nowego ducha - zapewniał kandydat PiS Andrzej Duda i wskazywał m.in. na potrzebę odbudowy przemysłu.
47 proc. osób zagłosowałoby na Bronisława Komorowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich, 44 proc. pytanych zagłosowałoby na Andrzeja Dudę, 9 proc. nie wie, na kogo oddałoby głos - wynika z sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24.
18:40
Bronisław Komorowski odwiedził z małżonką małe gospodarstwo rolne wielopokoleniowej rodziny Migasów w Mętkowie. - Ci ludzie gospodarzący na niewielkich ziemiach radzą sobie nie najgorzej. Widać, że jest ogromny potencjał energii i kreatywności na wsi polskiej - mówił prezydent
Reklama
Reklama
18:29
18:15
Powrót do niższego wieku emerytalnego jest kluczowym postulatem Andrzeja Dudy. To prosty przepis na katastrofę - wskazują ekonomiści.
18:04
Obaj kandydaci zabiegają o poparcie związków zawodowych. Jutro Andrzej Duda, a pojutrze Bronisław Komorowski spotkają się z OPZZ-tem
Reklama
Reklama
Przewodniczący OPZZ Jan Guz nie powiedział, kogo poprze centrala. Przed pierwszą turą wyborów "Solidarność"poparła kandydata PiS-u Andrzeja Dudę.
17:38
17:27
Reklama
Reklama
17:20
17:13
16:40
Reklama
Reklama
Sztaby wyborcze Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy potwierdziły swój udział w czwartkowej debacie prezydenckiej w TVN.
16:32
Polska wieś jeszcze bardziej skorzysta ze wsparcia Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 – mówił prezydent Bronisław Komorowski. Wraz z małżonką odwiedził on rolniczą rodzinę w Miętkowie (Małopolskie). Czytaj więcej
16:25
Andrzej Duda powiedział w Koszalinie, że jest przeciwko "szalonej prywatyzacji", która często prowadzi do sprzedaży polskiego majątku za bezcen. Trzeba docenić polskich przedsiębiorców, przeciwdziałać przestępstwom podatkowym - dodał.
Reklama
Reklama
"Jestem przeciwnikiem szalonych działań prywatyzacyjnych, które często prowadzą do tego, że sprzedajemy nasz majątek za bezcen. Jestem zwolennikiem tego, by wreszcie była doceniona polska przedsiębiorczość" - mówił Duda na spotkaniu z mieszkańcami Koszalina. Czytaj więcej
16:14
Jacek Kurski pojawił się dziś w TVN, by ustalić reguły czwartkowej debaty Andrzeja Dudy z Bronisławem Komorowskim. Z naszych informacji wynika, że były spin doktor PiS przygotowywał Dudę do debaty w TVP. Czytaj więcej
16:05
"Debata zakończyła się sukcesem kandydata zmiany Andrzeja Dudy, który był bardzo merytoryczny i rzeczowy. Debata pokazała też panikę w sztabie Komorowskiego i u samego prezydenta, pokazała agresję i napastliwość ze strony Komorowskiego" - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej w Sejmie.
16:00
15:40
15:03
Publikujemy treść oświadczenia zarządu Stowarzyszenia 61, wydawcy serwisu MamPrawoWiedziec.pl. Czytaj więcej
14:43
W debacie zabrakło konkretów, racjonalnego uzasadnienia potrzeby zmian i określenia realnego wpływu prezydenta na tworzone prawo - pisze Tomasz Pietryga.
Andrzej Duda od blisko dziesięciu lat z roczną przerwą jest na urlopie bezpłatnym - potwierdza Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego - Adrian Ochalik. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości jest zatrudniony w Katedrze Prawa Administracyjnego UJ. Bronisław Komorowski wypomniał w czasie debaty Andrzejowi Dudzie że „blokuje etat” na uczelni. Czytaj więcej
14:15
14:10
Wanda Nowicka w II. turze wyborów prezydenckich poprze Bronisława Komorowskiego. Wicemarszałek Sejmu i znana feministka powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie, że choć cieniem na tej kandydaturze odkłada się 8 lat rządów PO, to jednak urzędujący prezydent podjął działania ważne z punktu widzenia lewicy i z punktu widzenia kobiet.
14:03
Debatę zdecydowanie wygrał prezydent Bronisław Komorowski; widać było u niego wizję, a nie marzenia, widać było konkrety, które chce realizować w przyszłej kadencji oraz odpowiedzialność za Polskę - uważa premier Ewa Kopacz.
13:55
W II turze wyborów prezydenckich mamy wybór między Polską, która ufa swoim obywatelom i tą, która na nich czyha - przekonywał w Krakowie prezydent Bronisław Komorowski. Ocenił, że on i jego kontrkandydat Andrzej Duda to dwie kompletnie różne wizje kraju.
13:47
Przeszło tysiąc osób przyszło na wiec wyborczy Andrzeja Dudy pod bramą szczecińskiej stoczni. Kandydat PiS na fotel prezydencki złożył kwiaty pod pomnikiem poległych stoczniowców.
Musimy odbudować nowoczesny przemysł stoczniowy - przekonywał w poniedziałek w Szczecinie kandydat na prezydenta Andrzej Duda. "Zwyciężymy, bo dzisiaj Polska potrzebuje odnowionego ducha" - mówił Duda przed bramą Stoczni Szczecińskiej.
13:34
Na antenach TVP, TVP Info i TVP Polonia debatę obejrzało 7 mln 750 tys. widzów, a na kanałach Polsat i Polsat News - 2 mln 840 tys.
13:20
13:01
Podczas niedzielnej debaty wyborczej prezydent Bronisław Komorowski pokazał, że jest gotowy do podjęcia wyzwania na kolejne pięć lat - ocenił minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.
12:55
Sztab Bronisława Komorowskiego triumfuje. Jego współpracownicy nie mają wątpliwości, że wczorajszą debatę z Andrzejem Dudą wygrał urzędujący prezydent.
12:47
Debatę wygrał prezydent Bronisław Komorowski - uważa Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Polityk jest zdania, że stanowi ona punkt zwrotny kampanii prezydenckiej, bo - jak mówi - prezydent odzyskał inicjatywę i pokazał, że jest politykiem dynamicznym i doświadczonym.
12:37
Szef SLD uważa, że mieliśmy do czynienia z dyskusją dwóch prawicowych polityków. Dowodem na to, według Millera, jest chociażby to, że nie było tematyki państwo-Kościół czy rosnących dysproporcji w dochodach Polaków. "Mieliśmy do czynienia z remisem ze wskazaniem na Komorowskiego" - stwierdził były premier.
Przypominamy przy okazji komentarz redaktora naczelnego Bogusława Chraboty:
O wyniku II tury zdecyduje umiejętność Bronisława Komorowskiego do mobilizacji tego elektoratu, który głosował na niego 5 lat temu, a teraz nie poszedł na wybory - podkreśla szef ISP Jacek Kucharczyk w rozmowie z PAP.
O wyniku II tury zdecyduje umiejętność Bronisława Komorowskiego do mobilizacji tego elektoratu, który głosował na niego 5 lat temu, a teraz nie poszedł na wybory - podkreśla szef ISP Jacek Kucharczyk. Jak mówi PAP, festiwal umizgów do wyborców Pawła Kukiza nie służy obu kandydatom.
09:32
Była siła, była energia. Władysław Kosiniak-Kamysz dobrze ocenia występ Bronisława Komorowskiego we wczorajszej debacie prezydenckiej z Andrzejem Dudą.
09:12
Nie energia, a agresja prezydenta. Wiceprezes Polski Razem-Zjednoczonej Prawicy Adam Bielan krytykował w radiowej Trójce Bronisława Komorowskiego za wczorajszą debatę z Andrzejem Dudą.
09:10
Związkowcy z rolniczych OPZZ chcą odstąpienia od karania uczestników lutowych blokad. Uważają, że protesty były legalne, a policja działa na polityczne zamówienie. Między innymi z takim oczekiwaniem związkowcy wybierają się przed południem do Kancelarii Prezydenta.
09:08
"Ten dokument pomoże rozwijać się nowoczesnym firmom". W Ożarowie Mazowieckim Bronisław Komorowski promował przesłany do Sejmu jego projekt ustawy o innowacyjności.
08:59
08:55
Według Adama Bielana druga debata może sięnie odbyć
08:53
08:46
08.35
Do wyborów pozostało 6 dni. Andrzej Duda w poniedziałek rano pojechał na Pomorze.
Z kolei Bronisław
Komorowski przed 8 rano był już w Ożarowie Mazowieckim.
08:23
08:22
08:20
Jacek Rostowski w TOK FM o debacie: - W Komorowskim obudził się lew, Duda namiestnikiem Kaczyńskiego. Duda ewidentnie nie czuł się pewny, nie zna problemów Polski i będzie namiestnikiem Kaczyńskiego. Szef zespołu doradców politycznych premier Kopacz dodał: - Andrzej Duda nie jest silnym człowiekiem, a żeby przeciwstawić się Kaczyńskiemu trzeba być silnym.
08:15
Duda versus Komorowski, co chcą zmienić w prawie. Czytaj więcej
08:10
Prezydent Komorowski nie był zbyt agresywny, wszystko odbywało się w granicach ustalonych przez sztaby. Wczorajsza debata była realnym starciem. Kostki od kciuków zbielały mi od trzymania kciuków za urzędującego prezydenta - mówił Sienkiewicz w rozmowie z Moniką Olejnik.
08:03
Andrzej Duda miał własną twarz z przyklejonym uśmiechem. Wypadł bardzo blado w porównaniu z Bronisławem Komorowskim. Było to zderzenie plastikowego kandydata z pełnokrwistym politykiem - powiedział w porannej rozmowie radia Zet Bartłomiej Sienkiewicz.
07:52
Debata Komorowski-Duda niczego nie rozstrzygnęła - to najczęściej spotykany komentarz po pierwszym i przedostatnim bezpośrednim starciu telewizyjnym głównych kandydatów w prezydenckich wyborach - pisze w porannym przeglądzie prasy Marek Domagalski.
Bronisław Komorowski pięć lat temu zapowiadał, że będzie prezydentem zgody narodowej. I z takim przesłaniem też występuje podczas bieżącej kampanii wyborczej, co próbował zademonstrować w niedzielnej debacie.
Chodziło zatem o to, żeby wykazać, iż Andrzej Duda to kłótliwy demagog reprezentujący partię, która dzieli Polaków - pisze w komentarzu Filip Memches.
07:00
Atakując agresywnie swego kontrkandydata Andrzeja Dudę, prezydent Bronisław Komorowski chciał trafić do żelaznego elektoratu PO - ocenił politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego dr hab. Maciej Drzonek.
06:56
Dziś na południu Polski konferencja z udziałem prezesa Polski Razem Zjednoczonej Prawicy Jarosława Gowina pt. "Kraków popiera Andrzeja Dudę".
06:55
Przypominamy, druga debata z udziałem Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy odbędzie się w najbliższy czwartek.
06:53
"Z jednej strony Andrzej Duda był bardziej błyskotliwy, a prezydent Bronisław Komorowski, mimo że sięgał do tego, co miał zapisane na kartce, wypadł lepiej niż podczas wcześniejszych, flegmatycznych wystąpień. Obaj wchodzili w polemikę emocjonalną, obaj napięcia politycznego nie wytrzymywali, ale przez to debata była dynamiczna i ciekawa. To nie były gadające głowy, ale występ dwóch rasowych polityków" - powiedział politolog dr hab. Krzysztof Kowalczyk z Uniwersytetu Szczecińskiego.
06:48
06:45
06:40
06:35
"Nie usłyszeliśmy żadnego spójnego przekazu od Komorowskiego, który atakował PiS, którego to PiS-u nie było na sali. Nie było zwracania się do obywateli tylko rozmowa o PiS-ie. Natomiast Duda zwracał się bardzo chętnie do kamery i punktował Komorowskiego nawet nie brutalnie, raczej z litości, bo Komorowski aż tak źle wypadł" - ocenił politolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Wojciech Jabłoński.
06:30
"Trudno odpowiedzieć na pytanie, czy ta debata była przełomowa, natomiast gdyby prezydent Komorowski zechciał prezentować się podczas kampanii tak, jak w tej debacie - czyli być przygotowanym tak starannie, spokojnym i unikającym frazesów kandydatem - to prawdopodobnie dzisiaj wynik byłby inny, bo jednak pan prezydent zaczynał z wysokiego pułapu, a po drodze popularność tracił. Winiłabym tutaj jednak kampanię" - oceniła politolog z Uniwersytetu Warszawskiego doc. dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz.
06:25
"W kilku kwestiach zdecydowanie lepiej wypadł Bronisław Komorowski, ale debata kandydatów na prezydenta RP "nie da spektakularnego efektu" - powiedział socjolog z UW, prof. Jacek Raciborski.
06:21
Joanna Stempień-Rogalińska z Biura Prasowego TVP oświadczyła, że organizatorzy zrobili wszystko, by zapewnić obu kandydatom debatę w bezpiecznych warunkach i żaden z nich nie sygnalizował swojego niezadowolenia, opuszczając budynek telewizji.
06:10
Polityk PO Andrzej Szejnfeld powiedział w Polsat News, że pamięta dobrze człowieka, który zaczepił wieczorem po debacie współpracowników Dudy - jak mówił, człowiek ten brał udział w ruchu obrony krzyża ustawionego po katastrofie smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim. Szejnfeld dodał, że w stojącym tam dzień i noc namiocie nie można było spotkać nikogo związanego z PO.
06:00
Sytuacją oburzona była szefowa sztabu Dudy Beata Szydło. "Są organizatorzy tej debaty i powinna być służba porządkowa i tutaj powinien być porządek" - powiedziała dziennikarzom. "Jest ktoś, kto jest odpowiedzialny za organizację tej debaty. Chyba, żeby komuś zależało, żeby to tak wyglądało" - dodała.
05:30
01:15
"Jesteście wścieklizną pisowską. Kaczyński mnie oszukał, okłamał, Kaczyński to oszust, a Andrzej Duda jest taki sam jak Kaczyński" - krzyczał przed budynkiem TVP jeden z obecnych tam mężczyzn. Doszło do chwilowej przepychanki między nim a współpracownikami kandydata PiS, którzy w odpowiedzi na okrzyki tego mężczyzny zaczęli skandować "Andrzej Duda, Andrzej Duda".
01:05 Duda jako pierwszy opuszczał gmach TVP. Przy wyjściu zbliżyła się do niego ta sama poruszająca się na wózku inwalidzkim kobieta, która niedawno rozmawiała z prezydentem Komorowskim, podczas jego spaceru po Warszawie. Ponownie skarżyła się na trudności, jakie spotykają ją w podróżowaniu kolejami. Duda wysłuchał wypowiedzi kobiety i następnie udał się w kierunku autobusu kampanijnego
01:00
Po zakończeniu debaty telewizyjnej Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy przed gmachem telewizji doszło do krótkiej przepychanki, gdy jeden z oczekujących tam mężczyzn zaczął krzyczeć w kierunku współpracowników i zwolenników kandydata PiS, zarzucając mu oszustwo.
Bronisław Komorowski: Stabilność poglądów to ważna rzecz. Za kilka dni zdecydujecie państwo, kto stanie u steru i jakie poglądy będzie miał. Jeżeli chcecie państwa, które ingeruje w życie obywateli, zastępuje wolne sumienie głosujcie na Andrzeja Dudę. Jeżeli chcecie Polski, która szanuje poglądy i stawia na kompromis polityczny, zagłosujcie na mnie. Jeśli chcecie państwa, które nie ufa obywatelom i zwalcza opozycję, oddajcie głos na mojego rywala. Jeżeli chcecie, aby Polska umocniła swoją pozycję w UE to zagłosujcie na mnie. Ale jeśli wolicie, aby Polska do odwracała się od UE, to zagłosujcie na mojego przeciwnika. Jeżeli waszym zdaniem bezpieczeństwo wymaga wieloletniego doświadczenia, to zagłosujcie na mnie. Jestem człowiekiem niezależnym. Nie mam nad sobą żadnego prezesa.
Andrzej Duda: Wierzę głęboko, że w wyniku tych wyborów wygram i obejmę stanowisko prezydenta. Chcę zmieniać Polskę, by znikały podziały na radykalnych i tych, którzy niby są racjonalni. Zobowiązałem się, że zrobię wszystko, by obniżyć wiek emerytalny, żeby zwiększyć kwotę wolną od podatku. Za tydzień proszę, żebyście zrealizowali swoje obywatelskie prawo do głosowania. Nadszedł czas na to, żeby mądra i uczciwa władza słuchała obywateli.
21.32
Bronisław Komorowski: Kiedy pan jest sobą? Zmienia pan poglądy co wybory - w sprawach istotnych dla Śląska, dla rolników, dla kobiet. Kiedy pan mówi prawdę w kwestiach Smoleńska? Czy wtedy kiedy pan mówi, że to był jednak wybuch i zamach?
Andrzej Duda: Nie zmieniam poglądów jak pan z piątku na poniedziałek, wzbudzając salwę śmiechu w internecie. Jestem człowiekiem dojrzałym i mam swoje poglądy. Bywa, że je zmieniam, bo, jak powiedział Churchill, tylko fanatyk nie zmienia poglądów
21.25
Bronisław Komorowski: W popieranej przez pana ustawie o zakazie in vitro jest zapis o dwóch latach więzienia za stosowanie tej metody przez lekarzy. Jak można tak podchodzić do takiego nieszczęścia, jakim jest brak dziecka.
Andrzej Duda: Rządowy projekt ws. in vitro został oceniony przez ekspertów biura analiz prawnych jako naruszający przepisy Konstytucji pod względem ochrony życia. Godność jest niezbywalną rzeczą, której nie można zabierać. Ja pamiętam o naukach Ojca Świętego Jana Pawła II. Zamrażanie zarodków jest deptaniem godności.Ustawa musi gwarantować ochronę życia i godności, a ta ustawa tego nie gwarantuje.
21.20
Andrzej Duda: Zawsze broniłem polskiego węgla. Pan się nie upomniał o budowę gazoportu. Pańska partia buduje od ośmiu lat. To pan patrzył jak strzelano do górników. To wszystko się działo, gdy pan był prezydentem, wtedy wprowadzono plan zamykania polskich kopalń.
Bronisław Komorowski: Zapytam o wasze zobowiązania. Z tych obiecanych przez PiS w jednych wyborach trzech milionów mieszkań nie można się doliczyć.
21.17
Andrzej Duda: Co pan zrobił w okresie prezydentury aby poprawić sytuację Polaków w zakresie służby zdrowia?
Bronisław Komorowski: Opieka w Polsce od waszych czasów nie uległa zmianie. Proszę sobie przypomnieć strajk pielęgniarek za rządów PiS. Obecnie wydaje się więcej pieniędzy i mniej szpitali jest zagrożonych. Ale trzeba zmienić system zarządzania. Musi być odejście od monopolistycznej pozycji funduszu zdrowia.
21.10
Bronisław Komorowski: Podczas kampanii mówi pan bardzo dużo do rolników o wspólnej polityce rolnej. W czasie kampanii do PE mówił pan, że trzeba odejść od wspólnej polityki rolnej. To kiedy pan mówi prawdę? (prezydent wręczył Dudzie kartkę z wypowiedziami kandydata PiS na ten temat).
Andrzej Duda: To ja cały czas mówię o tym, że muszą być wyrównane dopłaty. To ja mówię o polskiej polityce rolnej, a pan się spotyka z rolnikami tylko na dożynkach w Spale
21.05
Pytania wzajemne kandydatów.
Andrzej Duda: W 2011 roku na uroczystości upamiętniające ofiary w Jedwabnem wysłał pan list zawierający stwierdzenie: „naród ofiar był także sprawcą”. Panie prezydencie, jak wygląda pana polityka obrony dobrego imienia Polski, jeżeli pan w swoich wystąpieniach używa określenia, które niszczy rzeczywistą pamięć historyczną?
Bronisław Komorowski: Polsce potrzebna jest przede wszystkim prawda. Pan proponuje Polsce i Polakom, żeby nie wyciągali żadnych wniosków z naszej przeszłości.
20.55
Pytanie o dostęp do informacji publicznej.
Andrzej Duda: Polityka powinna być transparentna. Ludzie mają prawo wiedzieć, na jakich zasadach działa głowa państwa. Tymczasem to pan prezydent wzbudził kontrowersje, odmawiając informacji o ekspertyzach w sprawie OFE wykonane dla Kancelarii Prezydenta.
Bronisław Komorowski: Pan jest personalnie odpowiedzialny za sprawę SKOK-ów. To pański kolega wyprowadził pieniądze za granicę. Jak pan może mówić o jawności w tym wypadku, komukolwiek czynić zarzuty? Trzeba poprawiać wymiar sprawiedliwości. Wszystkie moje cztery inicjatywy ustawodawcze, które w tj kwestii zaproponowałem, zostały przyjęte. Nie chodzi o działania symboliczne, takie jak pańskie w tej chwili. Będzie 1,5 tys. miejsc, gdzie będą prowadzone nieodpłatnie prowadzone porady prawne.
20.47
Co kandydaci chcieliby zmienić w obowiązującym ustroju.
Andrzej Duda: Trzeba wzmocnić naszą suwerenność. Zaproponowałem nową konstytucję dla Polski. Ważne są gwarancje praw obywatelskich, ale w równym stopniu zapis, że referendum powinno się odbyć, jeśli wniosek o nie poprze co najmniej milion obywateli. Tymczasem wniosek o referendum w sprawie wieku emerytalnego został odrzucony, pan ustawę podpisał bez zająknięcia. Zaproponował pan zmiany w konstytucji szokując wszystkich.
Bronisław Komorowski: Zawsze popierałem wprowadzanie JOW. Proponuję zmianę w konstytucji,po prostu odblokuje dyskusję. Pańskie ugrupowanie zawsze było przeciwko JOW. Staram się słuchać obywateli. Wynik pierwszej tury wyborczej zaświadczył, że znacząca część obywateli powiedziała: „Chcemy uczestniczyć w decyzjach”.
20.44
Pytanie o emerytury i wcześniejszy wiek emerytalny.
Bronisław Komorowski: Na szczęście mogę mówić już o tym, przed czym Polska została uratowana. PiS chciało cofnąć reformę emerytalną i sprawić, że emerytury w przyszłości będą niższe.
Andrzej Duda: Zwykli ludzie, z którymi rozmawiam, mówią, że pracują ponad siły i nie chcą pracować aż do śmierci. Jeżeli naród domaga się obniżenia wieku emerytalnego, to trzeba to zrobić.
20.42
Kto jest największym beneficjentem 25 lat przemian, a kto najbardziej stracił?
Bronisław Komorowski: Walczyłem o wolność i jestem z niej dumny, ale nie bezkrytyczny. Trzeba przyśpieszyć rozwój kraju. Ale jak słyszę, że Polskę trzeba odbudować ze zgliszcz, to coś się we mnie burzy. Nie można lekceważyć osiągnięć narodu. Proszę pamiętać: 600 tysięcy Polaków wyjeżdżało za granicę za rządów PiS, teraz 60 tysięcy. Proszę o trochę pokory.
Andrzej Duda: Największym beneficjentem jest środowisko pana prezydenta i on sam. To, że Polska dzisiaj tak wygląda, do w dużej mierze pana prezydenta działalność i te wybory stwarzają wielką szansę, by dokonać dobrych zmian. Najwyższy czas, by rząd nareszcie współpracował z nauką polską. Ile technologicznej myśli zalega dziś na półkach?
20.37
Jaki pomysł mają kandydaci na walkę z bezrobociem?
Bronisław Komorowski: Opracowałem i przedstawiłem program dla młodych ludzi. Brak pracy to brak perspektyw i źródło nieszczęścia. Ważne, aby kontynuować proces, który już się zaczął. 100 tys. miejsc pracy to nie teoria, to praktyka. To dokonania, a nie deklaracje. Największa liczba Polaków emigrowała za rządów pańskiej partii. Teraz osiem razy mniej.
Andrzej Duda: We wszystkich 240 miastach, które odwiedziłem, młodzi mówili, ze nie widza dla siebie szans. Platforma obiecywała cuda, podatek liniowy i Irlandię. Tymczasem młodzi ludzie emigrują do prawdziwej Irlandii. Sytuacja ekonomiczna Polski musi być naprawiona na tyle, by młodzi Polacy mogli i chcieli tu wrócić.
20.32
Druga część debaty: kwestie społeczne. Co panowie zamierzacie zrobić, by doprowadzić do zgody narodowej?
Bronisław Komorowski: Polacy potrzebują zgody. O zgodzie jest łatwo mówić, o wiele trudniej jest ją realizować. Ważna jest praktyka, nie teoria. Tylko pańska partia nie chciała brać udziału w sprawie bezpieczeństwa państwa.
Andrzej Duda: Nie ma Polski radykalnej, nie ma racjonalnej. Nie wolno w żaden sposób społeczeństwa dzielić. Wszyscy żyjemy pod jednym sztandarem, nasi ojcowie przelewali za niego krew.
20.24
Co Polska powinna zrobić, by wrócić na pozycję lidera w regionie.
Bronisław Komorowski: Nigdy jeszcze nie mieliśmy tak dobrych stosunków z sąsiadami, z pominięciem Rosji, która zmieniła kierunki swojej polityki. To dobra okazja, aby podkreślić, jak ważna jest silna armia. Silna gospodarka także świadczy o atrakcyjności naszego kraju. To imponuje naszym sąsiadom. Ważne, abyśmy mieli siłę oddziaływania na NATO i UE.
Andrzej Duda:Trzeba wrócić do współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej., do współpracy z państwami bałtyckimi. Wszyscy byliśmy pod rosyjskim butem.
20.20
Pytanie o obecność NATO na terenie Polski i obecność Wielkiej Brytanii w UE.
Bronisław Komorowski: Członkostwo w NATO, UE oraz siła polskiej armii - to filary polskiego bezpieczeństwa. Stąd moje zaproszenie dla przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Sztuka organizować bazy, tworzyć je, a nie o nich mówić. Wy mówicie o tym od wielu wielu lat. A my musimy stawiać na własne siły, na własną tarczę antyrakietową. W czasach rządów PiS tylko 4 miliardy wydawano na modernizację armii. Teraz to 8 miliardów.
Andrzej Duda: Szczyt będzie dopiero w przyszłym roku, a bazy powinny być dodatkową gwarancją naszego bezpieczeństwa. Nawet bazy polsko-amerykańskie, choć mimo ustaleń nie widać śladu tarczy antyrakietowej. Pięknie pan mówi o armii. Ale w jakim ona jest dziś stanie? Obserwował pan spokojnie, kiedy minister Bogdan Klich dokonywał de facto demontażu polskiej armii. Obcinaliście co roku jej finansowanie.
20.15
Pierwsze pytanie o politykę wschodnią w kontekście konfliktu na Ukrainie:
Jak zamierza pan prowadzić politykę wschodnią? Czy rozmawiać z Rosją?
Bronisław Komorowski: To kluczowa sprawa dla bezpieczeństwa Polski. Warunkiem skutecznej polityki zagranicznej jest zgoda narodowa. Pana ugrupowanie często łamie tę zgodę. Polska jest sojusznikiem Ukrainy, ale nie wysle polskich żołnierzy do Donbasu.
Andrzej Duda: Prezydent ma współdziałać z rządem, a w moim przekonaniu najważniejsza jest realizacja strategicznych celów. Maszym interesem jest, aby Ukraina znalazła się w UE, ale naszym interesem nie jest wojna na Ukrainie. Polityka zagraniczna to realizowanie własnych interesów.
20.13
Dorota Gawryluk i Krzysztof Ziemiec powitali widzów oraz uczestników debaty. Debata została podzielona pięć części. Kolejność odpowiedzi została ustalona w czasie losowania.
20.10
Komorowski i Duda uścisnęli sobie ręce w studiu TVP.
20.08
20.02
19.42
Na Woronicza dotarł już także prezydent Bronisław Komorowski. - To decydujące starcie - mówił dziennikarzom. Towarzyszą mu córki, ale nie chciały wypowiadać się dla mediów.
Jak pisaliśmy przy okazji poprzedniej debaty, przez kilkadziesiąt minut przed wejściem na antenę sztabowcy Andrzeja Dudy spierali się z telewizyjnymi technikami o oświetlenie twarzy kandydata. Zdaniem otoczenia Dudy, na 5 minut przed startem audycji połowa jego twarzy była w cieniu (zajmował on pierwsze stanowisko na skraju sceny).
Niektórzy z polityków pokusili się o wskazywanie faworytów.
18.05
Tuż przed debatą media donoszą o przygotowaniach kandydatów. Bronisława Komorowskiego miał do niej przygotowywać Mariusz Kamiński, były spin doktor Prawa i Sprawiedliwości.
18.00
Obydwa sztaby wyborcze i partie, których reprezentanci spotkają się w II turze, coraz ostrożniej wypowiadają się o rywalach swoich kandydatów.
„Rzeczpospolita" poddała pod dyskusję 12 problemów, których rozwiązanie jest kluczowe dla przyszłości kraju.
1. Model państwa
Wszechmocna administracja państwowa, czy zdecentralizowane państwo obywateli i samorządów?
2. Polska konstytucja
Więcej władzy dla prezydenta, czy dla szefa rządu?
3. Przyszłość Unii Europejskiej
Jeden organizm polityczno-gospodarczy, czy federacja suwerennych państw?
4. Demokratyczna Ukraina
Jak mocno się angażować w obronę suwerenności sąsiada?
5. Bezpieczne państwo
Ile wydatków na wojsko i jaka rola w NATO?
6. Waluta narodowa
Czy Polska powinna przyjąć euro?
7. Polska partyjna
Czy potrzebujemy jednomandatowych okręgów wyborczych i finansowania partii z budżetu?
8. Oświata
Co dalej z nauką sześciolatków i gimnazjami?
9. In vitro
Czy powinno być zabronione, czy finansowane przez państwo?
10. Związki jednopłciowe
Czy i w jakim stopniu równać ich status z małżeństwami tradycyjnymi?
11. Gospodarka
Państwo regulator czy główny pracodawca?
12. Emeryci
Czy przywrócić niższy wiek emerytalny i jaki model systemu emerytalnego?
Niedzielna debata była pierwszym starciem obu kandydatów ubiegających się o najwyższy urząd w państwie.
80-minutowa debata była podzielona na części: polityka zagraniczna i bezpieczeństwo, gospodarka i polityka społeczna, sprawy ustrojowe, wizja państwa oraz pytania do rywala.
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Większość Polaków zgadza się na zwiększenie wydatków na zbrojenia. Opinie respondentów w tej sprawie są podobne do tych wyrażanych tuż po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. W przyszłym roku rząd chce wydać na zbrojenia blisko 190 mld zł.
To nie jest takie proste, by wybrać kandydata bądź kandydatkę, bo to też zawsze oznacza strategię. Każdy kandydat i kandydatka ma swoje, wady, zalety, notowanie, rozpoznawalność – mówiła w rozmowie z Joanną Ćwiek wiceministra edukacji i wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Paulina Piechna-Więckiewicz.
Rafał Trzaskowski wie, o jaką stawkę gra, o jaką stawkę gra Polska - mówiła w rozmowie z Radiem Plus Julia Pitera, była sekretarz stanu w rządzie Donalda Tuska (2007-2011), była posłanka i europosłanka Platformy Obywatelskiej.
Wybory wygrywa ten, kto lepiej odczyta wibracje społeczne i uchwyci ton, w jakim rezonują problemy, o których mówi się przy stole. Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki muszą więc się wsłuchać nie tylko w głosy poparcia, ale przede wszystkim w pomruki niezadowolenia.
Karol Nawrocki, „obywatelski” kandydat PiS na prezydenta RP, spotkał się z mieszkańcami Siedlec, gdzie podjął temat inflacji oraz odniósł się do gorącej w ostatnim czasie kwestii cen masła.
Jeszcze nigdy kampania prezydencka nie rozkręciła się tak szybko i nie weszła na tak wysokie obroty na tyle miesięcy przed wyborami, co potwierdza najnowszy sondaż dla „Rzeczpospolitej”.