Serwis Wakacje.pl należy do spółki z Gdańska, która chwali się m.in. aktualnym "Certyfikatem Rzetelności" oraz nagrodą "Laur Konsumenta 2020". 

Serwis  prezentuje oferty imprez turystycznych w obiektach na całym świecie pochodzące od różnych biur podróży. Można w nim wyszukać, a następnie kupić rodzinny wyjazd na narty, wczasy na egzotycznej wyspie czy wycieczkę objazdową. Problem w tym, że - jak ustalił UOKiK - prezentowane ceny mogą wprowadzać w błąd.

Przykład:  7 dni w 5-gwiazdkowym hotelu na Riwierze Tureckiej na stronie z wynikami wyszukiwania w przeliczeniu na osobę kosztowało 2111 zł, natomiast po wejściu na stronę danej oferty i zaktualizowaniu ceny – 2558 zł.

Z monitoringu przeprowadzonego przez UOKiK wynika, że problem zaniżonych cen w wynikach wyszukiwania w serwisie Wakacje.pl dotyczył blisko 2/3 przebadanych ofert. W około 10 proc. przypadków ceny prezentowane w wyszukiwarce były z kolei zawyżone. Różnice między cenami widocznymi w wynikach wyszukiwania i na stronach konkretnych ofert wynosiły od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w przeliczeniu na każdego uczestnika wycieczki.

Czytaj więcej

Agnieszka Skorupka, Inga Skowrońska: Omnibus nie całkiem się jeszcze przyjął

- Postawiłem spółce Wakacje.pl zarzut wprowadzania konsumentów w błąd. Cena to jedno z podstawowych kryteriów, które bierzemy pod uwagę, planując wyjazd. Przedsiębiorcy mają obowiązek rzetelnie o niej informować, uwzględniać wszystkie jej elementy i dbać o aktualność – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Jak dodaje, to pierwsze takie działanie na rynku usług turystycznych. Urząd zamierza  dalej przyglądać się praktykom dotyczącym podawania cen w tej branży przez biura podróży i portale pośredniczące w sprzedaży ofert.

- Niepełne lub nieaktualne ceny w wynikach wyszukiwania mają też wpływ na wyniki sortowania ofert według kryterium od najtańszej oraz wyniki ich filtrowania w określonym przedziale cenowym. W efekcie konsumenci mogą dostać dezinformujące dane, np. rzeczywiście najtańsza oferta może się znaleźć na dalekim miejscu. Może to utrudniać dokonanie optymalnego wyboru usługi – wyjaśnia Tomasz Chróstny.

Od lipca 2022 r. – już w trakcie postępowania wyjaśniającego – spółka Wakacje.pl zaczęła zamieszczać przy wynikach wyszukiwania symbol, po rozwinięciu którego pojawia się informacja, że w niektórych przypadkach cena może się zmienić. Zdaniem Prezesa Urzędu nie zmienia to faktu, że konsumenci mogą być dalej wprowadzani w błąd.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.