Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Mirosława Ł., który jest współwłaścicielem ośrodka wczasowo-rehabilitacyjnego w nadmorskim Mrzeżynie w woj. zachodniopomorskim (sygnatura akt: II OSK 1677/11).
4 sierpnia 2010 r. z ośrodka tego zgłosiło się do lekarzy w sumie 26 kuracjuszy z objawami zatrucia pokarmowego. 13 z nich, głównie dzieci, trafiło do szpitali.
Kontrola ujawniła zaniedbania higieniczne, m.in. zniszczone deski produkcyjne, uszkodzone przyciski nożne przy koszach na odpady. Brakowało umowy ze specjalistycznym zakładem na odbiór odpadów celem ich utylizacji. Rozdrabniane odpady odprowadzano do kanalizacji.
Gdy zostają naruszone zasady higieniczne, można unieruchomić nawet cały zakład
Już następnego dnia, stosując zasadę ostrożności wynikającą z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady, ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Gryfinie zdecydował o natychmiastowym wstrzymaniu działalności bloku żywieniowego i przesłał do laboratorium próbki pokarmowe oraz wymazy sanitarne.