RPO o certyfikatach nienaruszających Konstytucję: TK orzeknie w sprawie swobody wykonywania zawodu fizyka medycznego

Publikacja: 29.07.2013 20:26

TK zbada czy wątpliwości RPO i prezes Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej dotyczące wydawania cer

TK zbada czy wątpliwości RPO i prezes Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej dotyczące wydawania certyfikatów fizykom medycznym przez Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia jest zgodne z Konstytucją.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zgodności obowiązkowego uzyskania certyfikatu dla fizyków medycznych kontrolujących urządzenia radiologiczne (U 5/12).

Do RPO – Teresy Lipowicz w sprawie konstytucyjności przepisów zwrócił się prezes Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej.

Kwestionowany przez rzecznika obowiązek wynika z § 9 ust. 12 pkt 2, ust. 16 pkt 2 oraz ust. 18 i 20 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej. Wnioskodawca zwraca uwagę, że przywołane przepisy nie pozostają w zgodzie z konstytucją oraz prawem atomowym (DzU 2001 nr 3 poz. 18).

Konstytucja RP w art. 65 ust 1 zdanie drugie stanowi o możliwości wystąpienia wyjątku od zasady wolności wyboru i wykonywania zawodu, a także miejsca pracy. Innym przepisem nadrzędnym odwołującym się do źródła prawa jest art. 92 ust 1 zdanie pierwsze. Zgodnie z nim organy wymienione w konstytucji wydają rozporządzenia w oparciu o szczegółowe upoważnienie wyrażone w ustawie kierując się celem ich wykonania.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w swojej treści zawierają dodatkowy warunek dla fizyków medycznych, który uzależnia wykonywanie przez nich zawodu. Certyfikat niezbędny według regulacji ministerialnych umożliwia tej m. in. grupie zawodowej prowadzenie kontroli sprzętów radiologicznych wydawany jest przez Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia.

Poza tym specjalne poświadczenie wydawane jest na podstawie obowiązujących w centrum procedur, które nie wypływają z prawa powszechnie obowiązującego. Certyfikaty w żaden sposób nie odwołują się do kwestionowanych przepisów rozporządzenia, zwłaszcza do kwalifikacji fizyków czy ich stażu pracy przy dokonywanych kontrolach. RPO podkreśla, że podważane regulacje stanowią ograniczenie wykonywania zawodu.

Legalność wydawania certyfikatów medycznych rzecznik podważa kolejnym przepisem prawa atomowego. Według RPO art. 33j tej ustawy oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie organizacji, trybu działania i szczegółowych zadań Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia nie określają wydawania certyfikatów dla fizyków medycznych. W związku z tym stanowi wymienione przepisy stanowią zdaniem wnioskodawcy naruszenie art. 92 ust.1 zdanie pierwsze, z którego wynika, że to rozporządzenie ma służyć wykonaniu, a nie uzupełnieniu ustawy o wcześniej nieprzewidziane materie. Nadto akt wykonawczy może regulować tylko kwestie objęte upoważnieniem ustawowym.

Wobec braku regulacji obowiązku wydawania certyfikatów przez Centrum wnioskodawca stwierdził podstawę do uznania niezgodności zaskarżonego przepisu z art. 65 ust. 1 Konstytucji.

Z opinią RPO w przesłanym do trybunału stanowisku zgodził się Robert Hernand – prokurator z Prokuratury Generalnej. Przeciwny wnioskowi RPO jest natomiast Ministerstwo Zdrowia. Wiceminister Krzysztof Chlebus twierdzi, że kwestionowane uregulowania nie naruszają wolności grupy zawodowej jaką są fizycy medyczni. Według niego brak udzielania certyfikatów stanowiłoby zagrożenie dla skuteczności wykonywanych kontroli urządzeń radiologicznych oraz bezpiecznego ich używania.

Rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym odbędzie się we wtorek 30 lipca 2013 r. pod przewodnictwem sędziego TK Andrzeja Wróbla. Sprawozdawać rozprawę będzie sędzia TK Marek Zubik.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zgodności obowiązkowego uzyskania certyfikatu dla fizyków medycznych kontrolujących urządzenia radiologiczne (U 5/12).

Do RPO – Teresy Lipowicz w sprawie konstytucyjności przepisów zwrócił się prezes Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej.

Pozostało 92% artykułu
Sądy i trybunały
Presja na Trybunał. RPO zastosował uchwałę Sejmu ws. dublerów i Przyłębskiej
ABC Firmy
Poszkodowani w pożarach przedsiębiorcy bywają podejrzewani o złe intencje
Sądy i trybunały
Dlaczego asystent i referendarz nie są traktowani jak adwokat i notariusz?
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online