04:38
17.04.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 418
00:27
17.04.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:17
17.04.2023

W poniedziałek rozmowy w Warszawie o wznowieniu tranzytu produktów rolnych

Jak poinformowała agencja Ukrinform, minister Solski powiedział to w niedzielę w ukraińskich mediach.

Czytaj więcej

W poniedziałek w Warszawie rozmowy o wznowieniu tranzytu płodów rolnych z Ukrainy
23:56
16.04.2023

Pożar podstacji elektrycznej w Biełgorodzie

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow napisał na swoim kanale na telegramie, że „odnotowano dwa pożary obiektów cywilnych” w Biełgorodzie. 

Wiele rosyjskich źródeł donosiło o rzekomym ukraińskim uderzeniu drona i pożarze podstacji elektrycznej w Biełgorodzie.

23:37
16.04.2023

Wojskowe służby prasowe: Rosjanie deportują dzieci z Zaporoża i Enerhodaru

Siły rosyjskie próbują deportować dzieci z okupowanego Zaporoża w celu „zastraszenia ludzi” – powiedział przedstawiciel ukraińskich wojskowych służb prasowych Ołeksij Dmytraszkiwski.

Podobne doniesienia zamieścili na Telegramie mieszkańcy Enerhodaru. Niektóre osoby zgłosiły, że dzieci są odbierane rodzinom i przewożone na Krym autobusami, którymi wożeni są pracownicy do pobliskiej elektrowni atomowej.

W zeszłym miesiącu Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Władimira Putina w związku z domniemanym planem deportacji ukraińskich dzieci do Rosji.

23:13
16.04.2023

Minister obrony Ukrainy o przyszłości Rosji

Zdaniem Reznikowa Rosja powinna stać się federacją demokratyczną, a przedtem należy w niej dokonać denazyfikacji i ekstradycji przestępców, aby zrekompensować straty.

Czytaj więcej

Reznikow: Rosja po denazyfikacji powinna stać się federacją demokratyczną
22:47
16.04.2023

Alarm przeciwlotniczy na wschodzie Ukrainy i na Krymie

22:33
16.04.2023

Prezydent Brazylii chce stworzyć „polityczną grupę G20”, aby zakończyć wojnę na Ukrainie

Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva powiedział, że rozmawiał z Chinami i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi o wspólnej mediacji w rozwiązaniu wojny Rosji na Ukrainie i wezwał do utworzenia „politycznej grupy G20” w celu zakończenia wojny.

Brazylijski prezydent, który spotkał się z oskarżeniami o zbytnią przyjaźń z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, powiedział również, że wojna została spowodowana „decyzjami podjętymi przez oba kraje”.

22:12
16.04.2023

W ostrzale obwodu mikołajowskiego zginęło dwoje nastolatków

Szef administracji wojskowej Witalij Kim poinformował o ataku rakietowym rosyjskiego wojska na jedną z osad, w wyniku którego zginął 17 chłopak i 18-letnia dziewczyna.

Według wstępnych danych śledztwa, w nocy 16 kwietnia rosyjska armia wystrzeliła w kierunku miasta około dziesięciu rakiet S-300. Prokuratura Okręgowa wszczęła postępowanie przygotowawcze na podstawie artykułów dotyczących naruszenia praw i zwyczajów wojennych oraz zabójstwa z premedytacją.

21:53
16.04.2023

Węgry zgodziły się nie utrudniać tranzytu ukraińskiego zboża przez swoje terytorium

Ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski 16 kwietnia odbył spotkanie online z węgierskim ministrem rolnictwa Istvanem Nagyem w celu omówienia węgierskiego zakazu importu zboża z Ukrainy.

Węgry wprowadziły zakaz wcześniej 16 kwietnia. Według Solskiego, Budapeszt zgodził się nie utrudniać tranzytu ukraińskiego zboża przez swoje terytorium.

Dodał, że niedopuszczalne jest samodzielne podejmowanie takich decyzji, które Węgry i Polska już podjęły bez uwzględnienia ogólnego stanowiska Unii Europejskiej.

Węgierski zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy ma obowiązywać do 30 czerwca.

21:30
16.04.2023

Ukraina odparła w niedzielę ponad 45 ataków

W ciągu dnia, który wyznacza prawosławną Wielkanoc w obu krajach, na Ukrainę zostało przeprowadzonych co najmniej 28 nalotów, a także 25 ataków rakietowych systemu obrony powietrznej - podał  Sztab Generalny Sił Zbrojnych.

Moskwa nadal koncentruje swoje główne operacje ofensywne na Łymaniu, Bachmucie, Marjince i Awdijiwce.

21:14
16.04.2023

Władze Kazachstanu wszczęły 10 spraw karnych przeciwko obywatelom, którzy walczyli po stronie Ukrainy

Kodeks karny Kazachstanu przewiduje karę od pięciu do dziewięciu lat pozbawienia wolności za udział w zagranicznych konfliktach zbrojnych.

20:49
16.04.2023

USA dyskutują o mechanizmach przekazania zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy

- Rosja powinna zrekompensować Ukrainie szkody, jakie wyrządziła w wyniku inwazji na pełną skalę - powiedziała sekretarz skarbu USA Janet Yellen w wywiadzie dla CNN.

Yllen przyznała, że istnieją prawne ograniczenia dotyczące tego, co można zrobić z zamrożonymi rosyjskimi aktywami, ale trwają dyskusje między sojusznikami Ukrainy, jak doprowadzić do tego, by Rosja zapłaciła za szkody, które wyrządziła.

20:29
16.04.2023

Reznikow: Straty Ukrainy podczas inwazji rosyjskiej są mniejsze niż straty spowodowane trzęsieniem ziemi w Turcji

Nie mogę mówić o oficjalnych stratach armii ukraińskiej. Oczywiście są, ponieważ się bronimy. Mogę jednak zapewnić, że są one mniejsze niż te spowodowane trzęsieniem ziemi w Turcji – powiedział Ołeksij Reznikow w rozmowie z argentyńskim dziennikiem La Razon..

Według prezydenta Türkiye Recepa Tayyipa Erdoğana liczba ofiar trzęsienia ziemi w Türkiye sięgnęła 45 968 osób. Seria niszczycielskich trzęsień ziemi miała miejsce w Turcji i Syrii w lutym 2023 r.

20:12
16.04.2023

Szef chińskiego MSZ z oficjalną wizytą w Moskwie

Pekin zapowiedział wizytę Li w Moskwie w zeszłym tygodniu, mówiąc, że spotka się z on przedstawicielami resortu obrony, ale nie wspomniał o spotkaniu z Putinem.

Czytaj więcej

Rosja i Chiny deklarują "partnerstwo bez ograniczeń". Minister obrony Chin w Moskwie
19:48
16.04.2023

Papież Franciszek w prawosławną Wielkanoc życzył pokoju mieszkańcom Ukrainy i Rosji

- Myślę o naszych rosyjskich i ukraińskich braciach i siostrach. Pragnę, aby Pan był blisko nich i pomógł im dojść do pokoju – powiedział Franciszek podczas niedzielnego kazania na Placu św. Piotra.

19:26
16.04.2023

Liczba ofiar ataku na Słowiańsk wzrosła do 15

W ataku 14 kwietnia na dzielnice mieszkalne miasta zginęło co najmniej 15 osób, 24 zostały ranne.

Służby wciąż przeszukują gruzowiska.

19:07
16.04.2023

Pięć państw chce "odizolować Rosję Putina" od rynku energii jądrowej

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia i Francja utworzyły sojusz na rzecz rozwoju wspólnych łańcuchów dostaw paliwa jądrowego.

Pięć wymienionych krajów użyje swoich cywilnych sektorów energii jądrowej, aby podważyć kontrolę Rosji nad łańcuchami dostaw, odcinając prezydentowi Władimirowi Putinowi niektóre środki finansowania jego inwazji na Ukrainę.

Kraje te będą też również wspierać "stabilne dostawy paliw na potrzeby bieżące, jak również zagwarantuje bezpieczny i pewny rozwój i wdrażanie paliw dla zaawansowanych reaktorów w przyszłości" - czytamy w oświadczeniu rządu Wielkiej Brytanii.

Porozumienie zostało wypracowane podczas sesji ministrów G7 w Sapporo, poświęconej polityce klimatycznej, energetycznej i środowiskowej

18:46
16.04.2023

Okupanci grożą deportacją mieszkańców obwodu chersońskiego

Jeśli do1 czerwca nie uzyskają rosyjskiego paszportu.

18:26
16.04.2023

Ławrow wybiera się do Ameryki Łacińskiej

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w dniach 17-21 kwietnia odwiedzi Brazylię, Wenezuelę, Nikaraguę i Kubę. O podróży poinformował w wydanym komunikacie resort dyplomacji. „Szefa rosyjskiego MSZ czeka na bogaty program, w tym przyjęcie z najwyższym kierownictwem tych państw i negocjacje z ministrami spraw zagranicznych” - przekazano.

18:08
16.04.2023

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba odwiedzi w poniedziałek Bagdad

Oczekuje się, że Kułeba przeprowadzi rozmowy z premierem Iraku Mohammedem Shia al-Sudanim i ministrem spraw zagranicznych Fuadem Husseinem.

Strony będą rozmawiać o „wzmocnieniu stosunków dwustronnych, a także kwestiach regionalnych i międzynarodowych”.

Przed tygodniem rozmowę telefoniczna odbyli prezydent Zelenski i premier Izraela Mohammed Shia al-Sudani.

Zgodnie z oświadczeniem biura Sudaniego, Zełenski wyraził chęć „rozwijania stosunków z Irakiem we wszystkich dziedzinach” i określił go jako „kraj kluczowy i wpływowy”.

Irak utrzymuje dobre stosunki gospodarcze zarówno z Kijowem, jak i Moskwą, zajmując neutralne stanowisko od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

17:52
16.04.2023

Rosjanie twierdzą, że zestrzelili cztery ukraińskie drony

W ciągu ostatniej doby rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły cztery ukraińskie drony - zakomunikowało w niedzielę biuro prasowe rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Statystyki, podawane przez najeźdźców, od dawna są kwestionowane przez ekspertów. Np. według Rosjan Ukraina straciła w czasie wojny już 3760 dronów. Zdaniem fachowców Kijów nie miał nigdy nawet połowy tej liczby.

17:35
16.04.2023

Antyrządowa demonstracja w Pradze. Protest dotyczył m.in. wsparcia dla Ukrainy

Kilkadziesiąt tysięcy osób demonstrowało w niedzielę w Pradze w proteście przeciwko polityce gabinetu Petra Fiali. Na popularnym Placu Wacława, wśród lasu czeskich flag, pojawiła się też flaga Moraw czy flaga z symbolem czeskiego lwa. Ale były też transparenty z napisami „Dajcie szansę pokojowi” czy „Żadnej wojny” - relacjonuje portal idnes.cz. - W żadnym wypadku nie chcemy wojny, chcemy stanąć w obronie pokojowego rozwiązania na naszym kontynencie. Światowe mocarstwa grają w szachy, Ukraina to tylko jedno z pól. Ostatnią rzeczą, na której im zależy, jest życie zwykłych Ukraińców i Rosjan, którzy tam codziennie giną - mówił Jindřich Rajchl, który - zdaniem analityków - staje się twarzą czeskich nacjonalistów, zastępując na tym polu Ladislava Vrabela. Według czeskich mediów manifestacja liczyła ok. 30-35 tys, uczestników.

17:20
16.04.2023

Grupa Wagnera na YouTube

Oprócz gloryfikowania słynącej z brutalności Grupy Wagnera, zamieszczone na YT filmy służą  do zbierania funduszy na amunicję, a także zachęcają do wstępowania w szeregi grupy.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera lansuje się na YouTube. Będą kary za łamanie sankcji?
17:02
16.04.2023

Bułgaria rozważa czasowy zakaz importu zboża z Ukrainy

Bułgaria, w ślad za Węgrami i Polską, rozważa wprowadzenie czasowego zakazu importu ukraińskiego zboża – poinformował minister rolnictwa Jawor Gieczew. - Trzeba chronić bułgarskie interesy, zwłaszcza gdy oba państwa (Polska i Węgry - red.) reagują w ten sposób. Jeśli nie zareagujemy w ten sam sposób, to ilość (ukraińskiego zboża – red.) na terytorium Bułgarii może się jeszcze zwiększyć - powiedział Gieczew.

Bułgarska agencja BTA, która zacytowała ministra, dodała, że w poniedziałek Gieczew ma zebrać raporty na temat polskich i czeskich rozwiązań, a we wtorek ma omówić sprawę z prezydentem Rumenem Radewem.

16:45
16.04.2023

Rosyjskie MON ogłasza sukces: zajęli dwie dzielnice Bachmutu

Rosyjskie Ministerstwo Obrony przekazało, że najemnicy z grupy Wagnera przejęli kontrolę nad dwoma dzielnicami Bachmutu - w północno-zachodniej i południowo-wschodniej części miasta. Wagnerowcom pomagało lotnictwo. Bachmut przed wojną liczył ok. 70 tys. mieszkańców.

16:24
16.04.2023

Kadyrow nie spotkał się z uwolnionymi czeczeńskimi jeńcami

"Żołnierz czeczeński nie powinien mieć powodu, by trafić do niewoli" - uważa Ramzan Kadyrow.

Czytaj więcej

Kadyrow nie chciał się spotkać z uwolnionymi jeńcami. "Niech wracają na front"
16:09
16.04.2023

Prororosyjskie władze zaanektowanego Ługańska ogłaszają pobór do wojska

Dekret, podpisany przez Leonida Pasecznika, szefa prorosyjskich władz, stanowi, że wiosenny cykl poboru w Ługańsku zrówna się z wiosennym cyklem poboru w Rosji, trwającym od 1 kwietnia do 15 lipca.

Czytaj więcej

ISW: Ługańsk ogłasza wiosenny i jesienny pobór do wojska
15:47
16.04.2023

Włosi nie potrzebują rosyjskiego gazu

Teraz polegać będą na energii odnawialnej i elektrowniach jądrowych i gazie z Afryki.

Czytaj więcej

Włochy wolne od zależności energetycznej od Rosji
15:31
16.04.2023

Cmentarz wagnerowców powiększył się o kolejnych 60 grobów

15:14
16.04.2023

Włochy przekażą Ukrainie  haubice samobieżne M109

Włochy planują w najbliższym czasie przekazać Ukrainie łącznie 60 samobieżnych haubic artyleryjskich M109, część z nich jest już na pierwszej linii frontu.

Za naprawdę kilkudziesięciu haubic zapłaciły Stany Zjednoczone.

14:50
16.04.2023

KE: jednostronne działania państw członkowskich UE dotyczące handlu są „nie do przyjęcia”

"Znamy zapowiedzi Polski i Węgier dotyczące zakazu importu zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy. W tym kontekście należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE, a zatem działania jednostronne są niedopuszczalne. W tak trudnych czasach kluczowe znaczenie ma koordynacja i ujednolicenie wszystkich decyzji w UE" - głosi oświadczenie rzecznika Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej

Polska wstrzymuje przywóz zboża z Ukrainy. Jest reakcja Komisji Europejskiej
14:25
16.04.2023

Gubernator: Rosja ostrzelała cerkiew raniąc dwie osoby

Siły rosyjskie ostrzelały kościół w Nikopolu w obwodzie dniepropietrowskim, raniąc dwóch cywilów podczas obchodów prawosławnej Wielkanocy - podał gubernator obwodu Serhij Łysak na Telegramie.

14:04
16.04.2023

Cerkiew Prawosławna Ukrainy odprawiła pierwsze nabożeństwo wielkanocne w Ławrze Peczerskiej

Cerkiew prawosławna Ukrainy odprawiła pierwsze w historii nabożeństwo wielkanocne w Soborze Zaśnięcia Matki Bożej Ławry Peczerskiej. Od 06:00 wierni przychodzili do kościoła na poświęcenie wielkanocnego chleba i jajek. W katedrze odbywały się także modlitwy za ukraińskich obrońców w języku ukraińskim.

Archimandryta Awraamij, wikariusz klasztoru Ławry Kijowsko-Peczerskiej z Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, w swoim przesłaniu wideo życzył Ukraińcom siły do przezwyciężenia pokus i zła. „Zło ma jeszcze chwilową władzę i dąży do panowania nad ludźmi, ale dzięki Zmartwychwstaniu Chrystusa każdy z nas ma możliwość osobistego wyboru, czy ulec pokusom zła, uwierzyć złemu, ulec pokusie, czy przejść przez Kalwarię z Synem Bożym do zwycięstwa w zmartwychwstaniu. Chrystus wzywa każdego z nas do wzięcia swojego krzyża i pójścia za Nim" - powiedział.

Katedra Zaśnięcia Najświętszej Ławry Kijowsko-Peczerskiej i cerkiew refektarz powróciły do stanu z użytkowania Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (Patriarchatu Moskiewskiego) w styczniu 2023 roku. Cerkiew prawosławna Ukrainy odprawiła już nabożeństwo bożonarodzeniowe w soborze Zaśnięcia.

13:38
16.04.2023

Andrzej Poczobut obchodzi w więzieniu swoje 50. urodziny

Poczobut jest bohaterem nie z naszej epoki. Jak konwojowany na Sybir powstaniec, nie uklęknie, nawet gdy nie będzie miał siły iść. Jak żołnierz AK, który wybiera śmierć nie godząc się na układ z bolszewikami. Swoją postawą Poczobut udowadnia, że bohaterstwo w naszych czasach też jest możliwe. By pozostać wolnym, wybiera zniewolenie - o Andrzeju Poczobucie pisze Rusłan Szoszyn.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: 50. urodziny Andrzeja Poczobuta. Nie uklęknął przed dyktatorem
13:15
16.04.2023

Daniłow: Wypędzenie wroga z Ukrainy to kwestia czasu

Ukraina będzie używać istniejącej i nowej broni na wszystkich tymczasowo okupowanych terenach, więc wypędzenie najeźdźców z ukraińskiej ziemi jest kwestią czasu - powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy w komentarzu dla kanału telewizyjnego Rada.

„Użyjemy całego arsenału, który mamy do dyspozycji. Na pewno zostanie również wykorzystana nowa broń wykonana przez naszych przedstawicieli przemysłu obronnego. I nie ma znaczenia, czy to Krym, obwód doniecki czy ługański, czy inne miasta: wyrzucimy ich stamtąd [najeźdźców]. To jest konieczne. To tylko kwestia czasu” – powiedział.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział wcześniej w rozmowie z Fox News, że ukraińskie władze koncentrują się obecnie na przygotowaniach do kontrofensywy w celu wyzwolenia terytoriów ukraińskich od rosyjskich najeźdźców.

12:52
16.04.2023

Brytyjski wywiad: zawieszony generał wraca do łask

Burzliwa kariera rosyjskiego generała-pułkownika sugeruje intensywne napięcia między frakcjami w rosyjskim Sztabie Generalnym w związku z militarnym podejściem Rosji do Ukrainy - oświadczyło Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w codziennym komunikacie.

Generał pułkownik Michaił Tepliński, dowódca rosyjskiego korpusu wojsk powietrznodesantowych, z dużym prawdopodobieństwem powrócił do głównej roli w walkach na Ukrainie. Był zawieszony od stycznia 2023 roku.

„Tepliński jest prawdopodobnie jednym z nielicznych rosyjskich generałów powszechnie szanowanych przez szeregowych. Jego niedawna burzliwa ścieżka kariery sugeruje intensywne napięcia między frakcjami w rosyjskim Sztabie Generalnym” – napisali Brytyjczycy.

„W ostatnich dniach [rosyjskie] wojska powietrznodesantowe wznowiły kluczową misję w bitwie o Bachmut – poinformował brytyjski wywiad.

12:31
16.04.2023

Dwa rosyjskie okręty podwodne wyposażone w osiem pocisków Kalibr na Morzu Czarnym

Dwa rosyjskie okręty podwodne wyposażone w osiem pocisków manewrujących typu Kalibr pełnią służbę bojową na Morzu Czarnym - powiedziała Natalia Humeniuk, szefowa Zjednoczonego Koordynującego Centrum Prasowego Sił Obronnych Południa.

12:11
16.04.2023

Liczba ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na Słowiańsk wzrosła do 12

Ciało mężczyzny zostało wydobyte z gruzów budynku mieszkalnego, który został trafiony w rosyjskim ataku rakietowym na Słowiańsk 14 kwietnia-poinformowała Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy. Liczba ofiar wzrosła tym samym do 12. Według policji pod gruzami mogą znajdować się jeszcze trzy osoby.

11:34
16.04.2023

Burmistrz: potrzeba dwóch-trzech lat na całkowitą odbudowę Charkowa

Pełne naprawienie szkód wyrządzonych infrastrukturze Charkowa w czasie wojny zajmie około dwóch do trzech lat - powiedział burmistrz Ihor Terechow w ogólnokrajowej telewizji.

11:14
16.04.2023

Wielka wielkanocna wymiana jeńców wojennych

Czytaj więcej

Po "wielkiej wielkanocnej wymianie" do domu wróciło ponad stu ukraińskich jeńców wojennych
10:43
16.04.2023

Minister: Włochy przezwyciężają zależność od rosyjskiego gazu

Włochy nie są już uzależnione od rosyjskiego gazu jako źródła energii - powiedział włoski minister środowiska i bezpieczeństwa energetycznego Gilberto Pichetto Fratin w wywiadzie udzielonym 15 kwietnia.

10:15
16.04.2023

Prof. Kuźniar: Węgry i Turcja będą z pewnością stawać na przeszkodzie w rozwijaniu stosunków NATO z Ukrainą

Już teraz trzeba im wysłać sygnał, że sojusz nie będzie tolerował dywersji we własnych szeregach, gdy chodzi o sprawy zasadnicze, zapisane w Traktacie, jak choćby zasada otwartych drzwi - pisze prof. Roman Kuźniar apelując o objęcie Szwecji natowskim parasolem jeszcze przed formalnym wejściem tego kraju do Sojuszu.

Czytaj więcej

Prof. Roman Kuźniar: "Nie" dla szantażu ze strony Turcji i Węgier. Natowski parasol dla Szwecji
09:45
16.04.2023

Wielkanocne przesłanie prezydenta Ukrainy do rodaków

Czytaj więcej

Wielkanocne przesłanie Zełenskiego: Przed nami najtrudniejszy szczyt do pokonania
09:02
16.04.2023

Rosjanie zamiast szwedzkiej IKEI mają białoruską podróbkę

 Pierwszy sklep Swed House otwarto w Moskwie, sprzedaje meble własnej produkcji i z IKEI

Czytaj więcej

Rosjanie nie potrzebują IKEA, bo mają Swed House
08:35
16.04.2023

Sztab Generalny: Rosja straciła 182 070 żołnierzy na Ukrainie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował 16 kwietnia, że Rosja straciła 182 070 żołnierzy na Ukrainie od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę 24 lutego ubiegłego roku . Liczba ta obejmuje 520 ofiar, które rosyjskie siły poniosły w ciągu ostatniej doby.

08:15
16.04.2023

Fundacja Howarda G. Buffetta przekazała stanowym służbom ratunkowym sprzęt do wykrywania min

Fundacja Howarda G. Buffetta przekazała technikom Państwowej Służby Ratowniczej Ukrainy 12 furgonetek, wykrywaczy metali i psy szkolone do wykrywania min.

„Mechaniczne maszyny do rozminowywania podarowane przez Fundację Howarda G. Buffetta już pracują w regionie Chersonia i pomagają technikom wybuchowym w Ługańsku w oczyszczeniu regionu” – poinformował Serhij Kruk, szef Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy

07:55
16.04.2023

Rosyjskie ataki na obwód mikołajowski zabiły dwóch nastolatków

Siły rosyjskie zaatakowały społeczność Snihuriwka w nocy 16 kwietnia, zabijając dwóch nastolatków urodzonych w 2005 roku - powiedział gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

07:29
16.04.2023

Sztab Generalny: Ukraina zestrzeliła rosyjski samolot Su-25

Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły 11 nalotów na zgromadzenia rosyjskich wojsk i sprzętu oraz trzy naloty na pozycje rosyjskich przeciwlotniczych systemów rakietowych w ciągu ostatniej doby - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannej informacji 16 kwietnia.

07:08
16.04.2023

Gubernator: Rosja przeprowadziła „masowy atak” na obwód zaporoski

Siły rosyjskie zaatakowały obwód zaporoski w nocy 16 kwietnia, w prawosławną Wielkanoc - powiedział gubernator obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko.

06:43
16.04.2023

Węgry czasowo zakazują importu ukraińskich produktów rolnych

Po decyzji Polski Węgry również tymczasowo zablokowały import ukraińskiego zboża, nasion oleistych i niektórych innych produktów rolnych w celu ochrony swojego rynku krajowego -  powiedział węgierski minister rolnictwa Istvan Nagy.

06:15
15.04.2023

Szoszyn: Dzwony kijowskich świątyń podczas wielkanocnych nabożeństw nie zagłuszą armat

Ukraińcom pozostaje już tylko wiara. I nadzieja na to, że przynajmniej tego najważniejszego dla chrześcijan dnia oszczędzą ich rosyjskie bomby - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" Rusłan Szoszyn.

Czytaj więcej

W Wielkanoc armaty nie zamilkną. Wojnę Rosji z Ukrainą trudno będzie zatrzymać
06:00
15.04.2023

Relacja z sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 416