06:45
16.04.2023

Relacja z niedzielnych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 417
23:59
15.04.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:27
15.04.2023

Macron ostro o egzekucji ukraińskiego jeńca wojennego

 - Francja zawsze stała po stronie sądów ukraińskich i międzynarodowych, by żadna zbrodnia popełniona w ramach rosyjskiej agresji nie pozostała bezkarna – powiedział prezydent Emmanuel Macron podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Francji  stanowczo potępił egzekucję ukraińskiego jeńca wojennego, którego przerażające nagranie krąży w internecie. Obaj prezydenci wyrazili sprzeciw "wobec jakiegokolwiek użycia broni jądrowej i ich przywiązanie do poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego, w szczególności dotyczącego ochrony infrastruktury i ludności cywilnej, przede wszystkim dzieci" – podał Pałac Elizejski w komunikacie prasowym.

22:53
15.04.2023

Prezydent Ukrainy o ataku na Słowiańsk: Pod gruzami są ludzie

- W Słowiańsku w Donbasie nadal trwa operacja poszukiwawcza po ataku rakietowym Rosjan, do którego doszło wczoraj. Są informacje, że pod gruzami budynków są niestety jeszcze ciała zabitych. W wyniku tego jednego ataku zniszczonych i uszkodzonych zostało ponad 50 budynków mieszkalnych, w tym ponad 30 wielorodzinnych. Przekazuję kondolencje rodzinom ofiar. Żadnemu z tych, którzy są winni tej agresji, nie można wybaczyć i zapomnieć - powiedział Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

22:11
15.04.2023

Minister rolnictwa: Chcemy pomagać Ukrainie, ale kosztów tej pomocy nie możemy ponieść sami

- Chcemy przekonać Unię Europejską, że my chcemy Ukrainie pomagać, dla nas ważne jest pomaganie Ukrainie, ale kosztów tej pomocy nie mogą ponieść tylko kraje przygraniczne - powiedział w Wiadomościach TVP minister rolnictwa Robert Telus, odnosząc się do zakazu wwozu z Ukrainy produktów rolnych. - Rozumiemy Ukrainę, Ukraina nas rozumie, ale chcemy żeby Ukraina również występowała do Unii Europejskiej w tej kwestii, żeby nam pomóc znaleźć narzędzia, które spowodują rozdysponowanie tych produktów po całej Europie.

21:39
15.04.2023

Zełenski: Nałożyliśmy sankcje na kolejne podmioty współodpowiedzialne za rosyjski terror

"Dziś opublikowane zostały kolejne dwa sankcyjne dekrety, odnoszące się do osób i firm, które są współodpowiedzialne za rosyjski terror albo mu pomagają. To między innymi sankcje na osoby, które propagują państwo-terrorystę pod przykrywką sportu. Na osoby, które są związane z przedstawicielami władz (tego państwa). Odrębna część to firmy IT, które sponsorują terror i dają cyfrowe możliwości do kontynuowania agresji" - przekazał na opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu prezydent Ukrainy.

21:01
15.04.2023

Zakaz przewozu z Ukrainy produktów rolnych opublikowany w Dzienniku Ustaw

Rząd podjął dziś decyzję o rozporządzeniu o zakazie wwozu produktów rolnych z Ukrainy.  Błyskawicznie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej

Jest zakaz przewozu z Ukrainy produktów rolnych
20:17
15.04.2023

Więziony w Rosji amerykański dziennikarz przesłał list

Korespondent "The Wall Street Journal" Evan Gershkovich wysłał pierwszy list do rodziny. "Chcę powiedzieć, że nie tracę nadziei... Czytam. Ćwiczę. I staram się pisać. Może w końcu napiszę coś dobrego" - napisał dziennikarz, cytowany przez "Ukraińską Prawdę". Gershkovich został zatrzymany w Jekaterynburgu w końcu marca. Postawiono mu zarzut szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych. O jego uwolnienie zaapelowały władze USA i światowe media, w tym "Rzeczpospolita".

Czytaj więcej

Rosja: Evan Gershkovich w cieszącym się złą sławą rosyjskim więzieniu
19:48
15.04.2023

Potężna eksplozja w Rubiżnem

W okupowanej miejscowości Rubiżne w obwodzie ługańskim doszło do potężnej eksplozji. Jak informują ukraińskie media, wybuch nastąpił w dawnej fabryce pończoch, która obecnie jest rosyjską bazą. Wtórna eksplozja wskazuje na to, że najprawdopodobniej znajdował się tam skład amunicji.

19:01
15.04.2023

Intensywne walki w rejonie Bachmutu

Ukraińscy żołnierze odparli 40 rosyjskich ataków na odcinku bachmuckim, marjińskim, awdijiwskim i łymańskim. W samym Bachmucie trwają walki. Rosjanie ostrzelali Czasiw Jar, Orichowo-Wasiliwkę, Hrihoriwkę i inne miejscowości. W rejonie Marjinki siły ukraińskie odparły liczne rosyjskie ataki. Na odcinku awdijiwskim Rosjanie prowadzili bezowocne ataki w rejonie Sewiernego i Perwomajskiego. Ostrzelali też ponad 10 miejscowości. Na odcinku łymańskim siły rosyjskie prowadziły bezskuteczne natarcia w rejonie Dibrowy. Artyleria ostrzelała Stelmachiwkę, Newskie, Biłohoriwkę, Iwaniwkę i Spirne - podał ukraiński sztab generalny.

18:25
15.04.2023

Ukrainę zalewają powodzie

W obwodzie wołyńskim, rówieńskim i czernihowskim zalanych zostało przeszło 10 tys. hektarów gruntów rolnych. Podtopionych jest 600 gospodarstw rolnych w 14 miejscowościach, ewakuowano 15 osób. Utrudniony jest dojazd do 30 miejscowości. Ratownicy dostarczyli powodzianom wodę pitną i żywność.

17:40
15.04.2023

Ukraiński minister rolnictwa o zakazie importu żywności do Polski

Minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solskyj wyraził żal z powodu wprowadzenia przez Polskę zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. Przypomniał, że kilka dni temu rozmawiał z polskim ministrem rolnictwa Robertem Telusem o imporcie i tranzycie ukraińskiego zboża przez Polskę. Strona polska wprowadziła jednak zakaz importu ukraińskich produktów. Solskyj powiedział, że Ukraina rozumie trudną sytuację, jaka powstała wskutek blokady ukraińskich portów przez Rosjan. "Ale dla całego świata i dla każdego człowieka na tym świecie jest oczywiste, że sytuacja ukraińskich rolników jest najtrudniejsza. I prosimy stronę polską, żeby wzięła to pod uwagę" - powiedział.

17:01
15.04.2023

Zełenski rozmawiał z Macronem

Prezydent Ukrainy rozmawiał przez telefon z prezydentem Francji. Półtoragodzinna rozmowa dotyczyła niedawnej wizyty prezydenta Francji w Chinach, sytuacji na froncie i ukraińskich planów wyzwolenia terenów okupowanych przez Rosjan. Prezydenci rozmawiali o ukraińskiej formule pokoju, a także o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Wilnie i jego oczekiwanych rezultatach, przede wszystkim o zapewnieniu Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa do momentu jej wstąpienia do Sojuszu. Prezydent Zełenski wyraził wdzięczność za potępienie przez Francję nieludzkiej egzekucji ukraińskiego żołnierza przez rosyjskich zbrodniarzy wojennych.

16:37
15.04.2023

Jak Putin rozładował ukraińskie zboże w Polsce

Już sprowadzone zboże się od rolników kupi, dla dalszych transportów granicę się zamknie, na niezadowolonych rolników zrzuci się pieniądze w ramach tarczy, na Putina i UE się będzie pomstować – i kolejny kryzys zostanie przyklepany - komentuje Artur Bartkiewicz.

Czytaj więcej

Jak Putin rozładował ukraińskie zboże w Polsce, czyli państwo na tarczy
15:58
15.04.2023

Energoatom wystąpi do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego o naprawienie szkód wyrządzonych przez Rosję

Ukraina pozwie Rosję do międzynarodowego trybunału o odszkodowanie za ogromne szkody spowodowane rosyjską okupacją największej elektrowni atomowej Europy.

Czytaj więcej

Ukraina pozwie Rosję za szkody spowodowane w elektrowni w Zaporożu
15:15
15.04.2023

11 osób zginęło w Słowiańsku

Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego na Słowiańsk na wschodzie Ukrainy wzrosła do 11. 21 osób zostało rannych. Rosyjska rakieta uderzyła tam w 4-piętrowy blok mieszkalny. Trwa akcja ratownicza, a pod gruzami mogą być jeszcze trzy osoby.

14:40
15.04.2023

Wagnerowcy zajęli kolejne obszary w Bachmucie

"Jednostki szturmowe Wagnera z powodzeniem posunęły się naprzód, zdobywając dwa obszary na północnych i południowych obrzeżach miasta" - informuje rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Rosjanie przekazali, że natarcie najemników z Grupy Wagnera było wspierane przez rosyjskie jednostki spadochronowe.

14:21
15.04.2023

Kolaborant skazany na 11 lat więzienia za pomoc rosyjskim wojskowym

Mężczyzna został skazany na 11 lat więzienia za dostarczenie informacji, które pomogły rosyjskim atakom na obwód mikołajowski - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Według SBU, mężczyzna pomagał rosyjskim siłom w koordynowaniu uderzeń rakietowych na obwód mikołajowski. Próbował również dostarczyć informacje na temat lokalizacji i ruchu wojsk ukraińskich, w szczególności pozycji bojowych artylerii i systemów obrony powietrznej.

13:56
15.04.2023

Kaczyński zapowiedział zakaz wwozu zboża i innych produktów rolniczych z Ukrainy

- Powiadomiliśmy już naszych przyjaciół ukraińskich o tych decyzjach i jesteśmy gotowi w każdej chwili, być może to będą wręcz najbliższe dni, podjąć rozmowy żeby te sprawę załatwić w postaci porozumienia międzypaństwowego - powiedział prezes PiS.  

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński ogłasza powszechny skup zboża i zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy
13:41
15.04.2023

Prigożyn uważa, że Rosja powinna ogłosić zakończenie wojny

Zdaniem założyciela grupy Wagnera cele "specjalnej operacji wojskowej" zostały zrealizowane.

Czytaj więcej

Prigożyn twierdzi, że Rosja osiągnęła swoje cele na Ukrainie. Wzywa do zakończenia wojny
12:57
15.04.2023

Lula po spotkaniu z Xi: USA powinny zacząć rozmawiać o pokoju

Prezydent Brazylii spotkał się z przywódcą Chin. Po rozmowie zabrał głos w sprawie wojny na Ukrainie.

Czytaj więcej

Prezydent Brazylii po wizycie w Chinach: USA powinny przestać "zachęcać do wojny"
12:17
15.04.2023

Niemcy chcą zakończyć zależność UE od rosyjskiego atomu

Pomimo ataku na Ukrainę Rosja nadal wysyła uran do Europy dla elektrowni atomowych.

Czytaj więcej

Niemcy chcą sankcji na rosyjski atom: zakończyć tę zależność
12:05
15.04.2023

Rosja używa dronów do atakowania policjantów w Chersoniu

"Rosyjskie wojsko po raz kolejny zaatakowało policjantów za pomocą dronów. W Chersoniu samochód policyjny został zaatakowany przez samolot bezzałogowy. Dwóch policjantów zostało rannych, samochód został uszkodzony" - poinformowała policja.

11:18
15.04.2023

Po wycieku dokumentów Pentagonu. Czy Amerykanom można jeszcze wierzyć?

Efekt publikacji jest niezwykle szkodliwy. Może przede wszystkim uniemożliwić spodziewaną wiosenną kontrofensywę Ukrainy. Wśród dokumentów znalazły się precyzyjne dane o dziewięciu brygadach, które mają być podstawą operacji łącznie ze stanem ich amunicji i uzbrojenia.

Czytaj więcej

Czy Stanom Zjednoczonym można jeszcze wierzyć?
10:44
15.04.2023

Rosja informuje o ostrzale miasta w pobliżu Doniecka

Denis Puszylin poinformował, że cztery osoby zginęły, a 10 zostało rannych w ukraińskim ostrzale Jasynuwaty na przedmieściach Doniecka.

Niezależne media nie były w stanie potwierdzić tych informacji.

09:56
15.04.2023

Rosjanie zmieniają przepisy w sprawie powołań. Spodziewają się długiej wojny

Brytyjski wywiad uważa, że Rosja w najbliższym czasie spróbuje skupić się na rekrutacji ochotników do armii, a uruchomienie "elektronicznych wezwań" to raczej środek długoterminowy, mający na celu uproszczenie rekrutacji w warunkach przedłużającej się wojny.

Czytaj więcej

Nowa forma wysyłania powołań w Rosji. Moskwa spodziewa się długiej wojny
09:22
15.04.2023

Wzrosła liczba ofiar ataku na Słowiańsk

Ratownicy kontynuują przeszukiwania gruzów zniszczonego bloku w Słowiańsku. W ataku zginęło co najmniej dziewięć osób. Pięć uważa się za zaginione.

08:53
15.04.2023

Hakerzy zaatakowali niemiecki Rheinmetall

Czytaj więcej

Niemiecka firma produkująca broń dla Ukrainy stała się celem cyberataków
08:24
15.04.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 181 550 żołnierzy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja od początku inwazji straciła na Ukrainie 181 550 żołnierzy. Liczba ta obejmuje 460 ofiar, jakie siły rosyjskie poniosły w ciągu ostatniej doby.

Rosja straciła również 3653 czołgi, 7073 opancerzone wozy bojowe, 5646 pojazdów i zbiorników paliwa, 2785 systemów artyleryjskich, 535 systemów rakietowych wielokrotnego odpalania, 283 systemy obrony powietrznej, 307 samolotów, 293 śmigłowce, 2 339 dronów i 18 łodzi.

08:03
15.04.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Wojsko odparło ponad 50 rosyjskich ataków

Podobnie jak w poprzednich dniach, rosyjskie wojska skupiają się na atakowaniu ukraińskich pozycji w Łymaniu, Bachmucie, Awdijiwce i Marjince. W piątek Ukraińcy odparli 56 ataków - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:30
15.04.2023

ISW: Moskwa rozpoczyna ćwiczenia Floty Pacyfiku w nadziei na zwiększenie swojej pozycji wobec Chin

 Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało 14 kwietnia, że wojsko podniosło Flotę Pacyfiku Wschodniego Okręgu Wojskowego do najwyższego stopnia gotowości bojowej.

Czytaj więcej

ISW: Dlaczego Rosja nagle rozpoczęła ćwiczenia Floty Pacyfiku
06:54
15.04.2023

Mieszkańcy obwodu chersońskiego pozostają bez prądu z powodu grabieży dokonywanych przez Rosjan

Rosjanie kontynuują grabież na terenach okupowanych. Kradzież oleju transformatorowego doprowadziła do przerw w dostawie prądu w miejscowościach w obwodzie chersońskim.

06:41
15.04.2023

Kułeba: Wejście Ukrainy do NATO nie wymaga Planu Działań na rzecz Członkostwa 

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział, że Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO (MAP) nie jest już koniecznym krokiem na drodze Ukrainy do przystąpienia do sojuszu wojskowego.

Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO to program, który zapewnia "doradztwo, pomoc i praktyczne wsparcie" dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego kraju starającego się o spełnienie wymogów przystąpienia do sojuszu wojskowego.

06:29
15.04.2023

Japonia zapewnia 400 milionów dolarów na odbudowę Ukrainy

Japonia podpisała umowę o przekazaniu Ukrainie 400 milionów dolarów na cele związane z odbudową Ukrainy.

W ramach programu odbudowy gospodarczej środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na pomoc humanitarną, w tym m.in. na dostawy sprzętu medycznego, rozminowywanie oraz edukację.

Koszty odbudowy Ukrainy były szacowane 23 marca na 411 mld dolarów.

06:18
15.04.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 415