Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę.
Koniec środowej relacji
Na kolejne doniesienia, dotyczące ukraińskiej walki o wolność, zapraszamy w czwartek od wczesnego poranka.
Zełenski: Rozmowy ws. eksportu zboża ważne dla całego świata
- Dziś w wiadomościach pojawia się wiele odniesień do spotkania w Turcji w sprawie odblokowania eksportu rolnego z naszego kraju przez Morze Czarne. Rzeczywiście podejmujemy duże wysiłki, aby przywrócić dostawy żywności na rynek światowy. I jestem wdzięczny Organizacji Narodów Zjednoczonych i Turcji za ich starania - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski podkreślił, że powodzenie tej operacji potrzebne jest nie tylko Ukrainie, ale „także, bez przesady, całemu światu”. - Jeśli uda się usunąć rosyjskie zagrożenie dla żeglugi na Morzu Czarnym, zmniejszy to dotkliwość światowego kryzysu żywnościowego. Delegacja ukraińska poinformowała mnie, że jest pewien postęp. Szczegóły uzgodnimy z Sekretarzem Generalnym ONZ w najbliższych dniach - zapowiedział.
Daniłow: „Szalona” liczba systemów obrony przeciwlotniczej strzeże Mostu Krymskiego
Okupanci na Krymie są w „ciągłym napięciu”, a most przez Cieśninę Kerczeńską jest chroniony przez „szaloną” liczbę systemów obrony przeciwlotniczej - powiedział w rozmowie z serwisem NV.ua Ołeksij Daniłow. sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
- To sugeruje, że traktują broń, którą nasze wojska już mają, dość poważnie, traktują nas bardzo poważnie, czego wcześniej nie było. Myśleli, że nie mamy żołnierzy, woli, że nie będzie żadnej próby obrony naszego kraju - powiedział Daniłow.
Ekspert ds. bezpieczeństwa: Siły ukraińskie na odrębnych odcinkach frontu są już w stanie przejąć inicjatywę
Rosyjskie siły przeciwpowietrzne okazały się bezradne wobec amerykańskich wyrzutni, które są mobilne, a wystrzeliwane pociski naprowadzane są za pomocą GPS, w odróżnieniu od rosyjskich gradów, uraganów czy smierczów, chaotycznie bombardujących wielkie obszary - powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Ołeksij Melnyk z kijowskiego Centrum Razumkowa. – Rosyjskie władze od lat przekonywały, że dysponują bronią, której odpowiedników nie ma na świecie. Okazało się, że to był blef. Na nic się zdały ich S-300 czy S-400, bo nie są zdolne do przechwytywania posiadanych przez ukraińskie siły rakiet – stwierdził ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.
Czytaj więcej
Ukraińskie siły uderzają w rosyjskie zaplecze amerykańskimi wyrzutniami rakietowymi. Kijów zbiera też pieniądze na stworzenie armii dronów.
IKEA chce opuścić Rosję, Rosjanie chcą ją zatrzymać
Pozew sądowy ma zatrzymać wyjście szwedzkiej sieci.
Czytaj więcej
Rosyjska organizacja Public Consumer Initiative (CPI) złożyła pozew przeciwko IKEA Group w związku z naruszeniem praw rosyjskich konsumentów. Rosyjskie media informują, że CPI domaga się częściowego wznowienia przez firmę importu i produkcji.
Zełenski skomentował uznanie DRL przez Koreę Północną
- Dziś przedstawiciele struktur okupacyjnych w Doniecku ogłosili, że zostali - jak mówią - uznani przez Koreę Północną. Oczywiście na wszystkich poziomach zareagujemy bardzo ostro. Ale to taka wiadomość, że nie wymaga nawet dodatkowych komentarzy. Wszystko jest oczywiste - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Rosjanie potwierdzają ostrzał Nowej Kachówki
- Ukraińskie wojska ostrzeliwały Nową Kachówkę w obwodzie chersońskim, stopień zniszczeń jest określany - powiedział agencji RIA Nowosti rzecznik miejscowej administracji okupantów.
Wcześniej ukraińskie wojska ostrzelały - prawdopodobnie z HIMARS-ów - Nową Kachowka we wtorek wieczorem. Obrońcy Ukrainy podkreślili, że celem były należące do najeźdźców składy amunicji. Rosja przekonuje, że „eksplodowały magazyny z saletrą, uszkodzono szpital, budynki mieszkalne, kościół i inne budynki”. Nie przedstawiła na to żadnych dowodów.
Macierewicz: Cały świat zachodni jest dla Rosji nazizmem
- Putin nie ma zamiaru się wycofać i nie ma co liczyć, że społeczeństwo rosyjskie się temu przeciwstawi. Jest pełna akceptacja na działanie Putina. Cały świat zachodni jest dla Rosji nazizmem - mówił w TV Republika były minister obrony narodowej.
Wybuchy w Charkowie
Ukraińskie media oraz polska dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska informują o co najmniej czterech wybuchach w Charkowie.
Eksplozje w Nowej Kachówce
W mediach społecznościowych pojawiły się nowe doniesienia o eksplozjach w okupowanej Nowej Kachówce. Rzekomo płonąć ma fabryka „Sokol”.
Czyj dron uderzył w budynek w Enerhodarze?
Rosyjska agencja RIA Novosti opublikowała film, na którym widać szczątki drona, mającego rzekomo uderzyć wczoraj w jeden z budynków w mieście Enerhodar. Mieści się tam Zaporoska Elektrownia Atomowa. Serwis napromieniowani.pl zwraca uwagę, że Ukraińcy nie przyznają się, że to ich dron, a sprawę nazywają rosyjską prowokacją.
MSW Ukrainy: W regionach graniczących z Białorusią nasiliła się walka z dywersantami
Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o „zintensyfikowaniu walki z dywersantami w regionach graniczących z Białorusią”. Szef resortu Denys Monastyrski powiedział, że „organy ścigania wzmacniają środki zapobiegające działalności grup dywersyjnych i wywiadowczych w pobliżu granic z Białorusią i na linii frontu”.
Serwis Ukrinform podkreśla, że w obwodzie kijowskim straż graniczna zdemaskowała w czerwcu 21 dywersantów.
Ministerstwo Obrony Turcji zgodziło się na utworzenie centrum eksportu zboża w Stambule
Na spotkaniu delegacji wojskowych resortów obrony Turcji, Ukrainy i Rosji oraz delegacji ONZ osiągnięto porozumienie w kwestiach technicznych, dotyczących eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne - poinformował po zakończeniu czterostronnego spotkania minister obrony Turcji Hulusi Akar.
- W wyniku spotkania, które odbyło się w pozytywnej i konstruktywnej atmosferze, osiągnięto porozumienie w podstawowych kwestiach technicznych, takich jak utworzenie centrum koordynacyjnego w Stambule (w którym obecni będą przedstawiciele wszystkich stron), wspólna kontrola przy punktach wyjścia i wejścia do portu, a także zabezpieczenia żeglugi na szlakach tranzytowych – powiedział minister.
Hulusi Akar zapowiedział także kolejne spotkanie w Turcji w przyszłym tygodniu.
Córka Putina ma uratować zablokowany import
Katerina Tichonowa została szefową ważnej agencji rządowej.
Czytaj więcej
Katerina Tichonowa, 35-letnia córka Władimira Putina będzie koordynować działania rosyjskich firm, które mają zająć się produkcją zamienników artykułów importowanych - poinformował moskiewski dziennik „RBC”.
Czeskie „Wampiry” ostrzeliwują Rosjan
Nagranie pokazujące wykorzystanie wyrzutni RM-70 Vampire opublikowali żołnierze 10. Górskiej Brygady Szturmowej.
Czytaj więcej
Czesi dostarczyli Ukraińcom zmodyfikowane wyrzutnie rakietowe RM-70, które mogą wystrzelić 40 pocisków w 20 sekund - informuje Onet.
Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną
Decyzja ta jest reakcją na uznanie przez reżim Kim Dzong Una samozwańczych ”Republik Ludowych” ze stolicami w Doniecku i Ługańsku. Ukraina nazwała ten ruch działaniem, które ma na celu podważenie jej suwerenności.
Rosjanie na przedmieściach miasta Sołedar
Siły Rosji i samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej wkroczyły do miasta Sołedar w Donbasie - twierdzą agencje propagandowe najeźdźców. Ukraina nie potwierdziła na razie tych doniesień.
Obywatel Rosji aresztowany w Moskwie za zdradę
Sąd w dzielnicy Lefortowo w Moskwie zdecydował o aresztowaniu „W. W. Timofiejewa” na podstawie artykułu Kodeksu karnego dotyczącego zdrady. Zatrzymany to obywatel Rosji - poinformowała RIA Nowosti. Nie wiadomo, co dokładnie zarzuca się mężczyźnie.
Kaliningrad lekko odblokowany
Komisja Europejska opublikowała zalecenia w sprawie tranzytu do Kaliningradu.
Czytaj więcej
Władze Obwodu Kaliningradzkiego oraz MSZ Rosji poinformowały, że „przeanalizują” zalecenia KE w sprawie tranzytu do Kaliningradu.
Rosjanie wywożą z Doniecka bezdomne psy i koty
86 kotów i 5 psów wywieziono z Doniecka do obwodu leningradzkiego - poinformowały miejscowe władze. „Wolontariusze z Doniecka zbierali bezdomne koty, wolontariusze z naszego regionu wynajęli minibusa i przywieźli do nas zwierzęta. Mieszkańcy Donbasu poprosili o zabranie jeszcze pięciu niepełnosprawnych psów” - napisano w oświadczeniu, zachęcając do adopcji zwierząt. Obecnie wszystkie zwierzęta są w kwarantannie w schronisku „Druga szansa” pod Wyborgiem.
Sondaż: Rosjanie tęsknią do marek z czasów ZSRR. Uważają, że były to produkty dobrej jakości
83 procent badanych w sondażu rosyjskiego uniwersytetu Synergia stwierdziło, że chciałoby powrotu marek z czasów Związku Radzieckiego. Ich zdaniem radziecki przemysł produkował rzeczy niedrogie i dobrej jakości.
Czytaj więcej
Zachodnie marki zniknęły z rosyjskiego rynku po ataku Rosji na Ukrainę. Okazuje się, że Rosjanie zatęsknili za markami, które istniały w czasach Związku Radzieckiego. Taki wynik przyniosły badania opinii społecznej przeprowadzone w Rosji.
Prezydent przyjął listy uwierzytelniające nowych ambasadorów Ukrainy i Niemiec
„Polska pragnie partnerskich stosunków z Niemcami. Nie ustanie też w wysiłkach na rzecz wspierania Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją” - zapowiedział Andrzej Duda w mediach społecznościowych.
Burmistrz Berlina chce wyłączyć nocne oświetlenie urzędów i atrakcji turystycznych
Niemcy obawiają się, że w odpowiedzi na zachodnie sankcji wobec Rosji, Moskwa wstrzyma dostawy gazu, co spowoduje ciężki kryzys na rynku energii w Niemczech. Stąd apele o oszczędzanie gazu, prądu i paliw.
Czytaj więcej
Burmistrz niemieckiej stolicy chce wyłączyć nocne oświetlenie urzędów czy atrakcji turystycznych. Ciemność może spowić m.in. Bramę Brandenburską.
Zakończyło się spotkanie w Stambule ws. ukraińskiego zboża
W Stambule zakończyło się spotkanie z udziałem przedstawicielu Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - poinformowało tureckie Ministerstwo Obrony. Nie wiadomo na razie, czy strony osiągnęły jakieś porozumienie. Dmytro Kułeba, szef ukraińskiej dyplomacji, zapowiadał, że eksport zboża z ukraińskich portów nie zostanie wznowiony bez gwarancji bezpieczeństwa.
Aerofłot wznowi regularne loty z Moskwy do Pekinu
Narodowy przewoźnik Federacji Rosyjskie poinformował, że wznawia regularne loty z Moskwy do Pekinu. Pierwszy lot ma się odbyć za tydzień, 20 lipca. Połączenia będą obsługiwane raz w tygodniu samolotami Airbus A330.
Okupanci rozbierają pomnik bohaterów Euromajdanu w Chersoniu
Pomnik uczestników Euromajdanu, wzniesiony w 2014 roku zamiast zburzonego wówczas pomnika Lenina, jest rozbierany w Chersoniu – poinformowała na swoim Telegramie zastępczyni szefa lokalnej rosyjskiej administracji Jekatierina Gubariewa.
Monument upamiętniał „Niebiańską Sotnię” - jak na Ukrainie nazywa się protestujących, którzy zginęli podczas rewolucji godności w Kijowie między grudniem 2013 roku a lutym 2014.
Pjongjang oficjalnie uznał samozwańczą republikę z Doniecka
Poinformowała o tym propaganda tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.
Czytaj więcej
Denis Puszylin, przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej przekazał, że Korea Północna uznała niepodległość republiki.
Już 13 mln zł na koncie zbiórki na Bayraktara dla Ukrainy
To 57 proc. z potrzebnej kwoty 22,5 mln zł. Do tej pory w zbiórce, założonej przez publicystę Sławomira Sierakowskiego, wzięło udział 117 496 osób.
Oddanie terytorium Rosji w zamian za pokój? Ukraina odrzuca taką możliwość
- Celem Ukrainy w tej wojnie (...) jest wyzwolenie naszych terytoriów, przywrócenie integralności terytorialnej i pełnej suwerenności na wschodzie i południu Ukrainy - zapowiedział szef MSZ Dmytro Kułeba.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wykluczył możliwość oddania terytorium Rosji w ramach jakiegokolwiek porozumienia pokojowego i powiedział, że nie są prowadzone żadne rozmowy pokojowe między Moskwą a Kijowem.
Rosja mówi o zestrzeleniu myśliwców. Ukraina zaprzecza
Rosyjskie Ministerstwo Obrony informowało w środę, że jego siły zniszczyły Su-25 i Su-24 - radzieckie odrzutowce używane przez ukraińskie siły powietrzne - nad regionem Doniecka, oraz Su-25 i Mig-29, innym samolotem myśliwskim radzieckiej konstrukcji, w regionie Mikołaja na południu Ukrainy.
Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat nazwał to propagandą i zaprzeczył rosyjskiej wersji.
Morawiecki zachęca Polaków, by jeszcze przed jesienią ocieplali swoje domy
Premier zapowiada, że czeka nas "trudna jesień i zima" w związku z wysokimi cenami energii.
Czytaj więcej
- To będzie trudna jesień i zima. Władimir Putin się o to postarał - powiedział na spotkaniu z mieszkańcami Boronowa premier Mateusz Morawiecki.
Trzeci obywatel USA jest przetrzymywany w niewoli przez prorosyjskich separatystów
35-letni Suedi Murekezi został aresztowany w zeszłym miesiącu w Chersoniu, okupowanym przez Rosję mieście portowym na południu Ukrainy, gdzie mieszkał od ponad dwóch lat, powiedział jego brat Sele Murekezi.
- Wszyscy jesteśmy niezwykle zaniepokojeni o jego dobro. On jest oczywiście w niebezpieczeństwie - powiedział.
Przewoźnicy znów chętni do transportu na Ukrainę
Doskonałe stawki przyciągają przewoźników do transportu na Ukrainę. Przedsiębiorstwa na Ukrainie znów działają, stąd rosnące zapotrzebowanie na dostawy.
Czytaj więcej
Rozruszał się transport na Ukrainę, a stawki sią 2-3 razy wyższe od normalnych.
USA: Pogłębianie przez Rosję więzi z Iranem stanowi poważne zagrożenie
- Próby prezydenta Rosji Władimira Putina, aby pogłębić więzi z Iranem podczas konfliktu na Ukrainie, stanowią poważne zagrożenie - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.
Słowa Sullivana padają w momencie, gdy amerykańscy urzędnicy ogłosili, że Iran przygotowuje się do pomocy w dostarczeniu Rosji kilkuset dronów, w tym niektórych zdolnych do przenoszenia broni, do wykorzystania na Ukrainie. Putin ma odwiedzić Teheran w przyszłym tygodniu.
- Rosja pogłębiająca sojusz z Iranem w celu zabijania Ukraińców jest czymś, na co cały świat powinien patrzeć i postrzegać jako poważne zagrożenie - powiedział Sullivan.
Większość uchodźców z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, liczy na powrót do domu
Około dwie trzecie uchodźców z Ukrainy planuje pozostać w nowych krajach do czasu poprawy stanu bezpieczeństwa po inwazji Rosji, wynika z badania przeprowadzonego przez agencję ONZ ds. uchodźców UNHCR.
Czytaj więcej
Około dwie trzecie uchodźców z Ukrainy planuje pozostać w nowych krajach do czasu poprawy stanu bezpieczeństwa po inwazji Rosji, wynika z badania przeprowadzonego przez agencję ONZ ds. uchodźców UNHCR.
Skazani obcokrajowcy odwołali się od wyroków. Grozi im rozstrzelanie
Czytaj więcej
Trzech cudzoziemców skazanych na śmierć przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy odwołało się od wyroków.
Rosja twierdzi, że unijny zakaz tranzytu towarów do Kaliningradu "nie został rozwiązany"
Kreml poinformował, że oczekuje postępu w sprawie ewentualnego porozumienia z Unią Europejską, które pozwoliłoby Rosji na tranzyt przez UE niektórych objętych sankcjami towarów do Kaliningradu, ale problem nie został rozwiązany.
Separatyści przyznają, że dostarczone przez USA HIMARS-y stwarzają problem dla obrony powietrznej
Czytaj więcej
Siły ukraińskie wystrzeliły szereg rakiet przy użyciu dostarczanej przez USA wielokrotnej wyrzutni rakietowej HIMARS. Celem były obiekty wojskowe w obwodzie ługańskim.
Rosjanie informują o atakach z ostatnich 24 godzin
Rosyjskie Ministerstwo Obrony ponownie oświadczyło, że w ciągu ostatnich 24 godzin spowodowało duże straty w siłach ukraińskich, twierdząc, że zabiło co najmniej 425 pracowników służb oraz zestrzeliło trzy samoloty i dziewięć bezzałogowych dronów.
350 Ukraińców miało zginąć w ataku na stocznię w Mikołajowie.
Strona ukraińska nie potwierdziła tych doniesień.
Rosyjska delegacja przybyła do Turcji na rozmowy w sprawie eksportu zboża z Ukrainy
Rosyjska agencja RIA Novosti informuje, że przedstawiciele Rosji przybyli już na zaplanowane na dziś rozmowy w sprawie odblokowania ukraińskich portów.
Źródło rosyjskie podało, że istnieje "wysoka pewność" postępu w dzisiejszych rozmowach.
Okupanci rozpoczynają nowy etap ukrytej mobilizacji w Mariupolu
Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował w serwisie Telegram, że rosyjscy okupanci publikują ogłoszenia, w których poszukują osób w wieku 25-30 lat do zatrudnienia w charakterze inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Proszą o wyjazd na "szkolenie" do Doniecka na kilka miesięcy, aby zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe.
Poradził mieszkańcom Mariupola, by unikali jakiegokolwiek zatrudnienia, które wiąże się z przysięgą złożoną okupantom.
Duży konwój rosyjskiego sprzętu jadącego w kierunku Chersonia wykryty w Melitopolu
- W okupowanym Melitopolu zauważono olumnę 40 sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego poruszającą się w kierunku Chersonia - powiedział mer miasta Iwan Fedorow.
- Należy zauważyć, że z Krymu ponownie rusza także rosyjski sprzęt. Wczoraj duży konwój sprzętu jechał w kierunku Chersonia. To około 40 sztuk sprzętu, który przewoził paliwo, amunicję - przekazał.
Jednocześnie Fedorow jest przekonany, że rosyjscy okupanci nie będą w stanie poprawić swojej logistyki, ponieważ "znamy każdą współrzędną ruchu ich sprzętu, a gdy tylko dotrze on do miejsca rozmieszczenia, wszystkie te współrzędne zostaną przekazane odpowiednim służbom i strukturom".
Szefowa MSZ Niemiec: Jak można negocjować z kimś, kto nie może porozumieć się z Czerwonym Krzyżem?
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock uważa, że rozmowy z Rosją o zakończeniu wojny są w tej chwili nierealne.
Co najmniej pięć osób zostało rannych, a jedna zginęła w wyniku rosyjskiego ostrzału w regionie Charkowa
O ataku poinformował w serwisie Telegram gubernator regionu Ołeh Synehubow. "Terror ludności cywilnej obwodu charkowskiego przez rosyjskich okupantów trwa" - napisał.
Bielan: Putin stosował te metody wobec Polski, by osłabić nasz kraj
- Rosja nie jest dzisiaj gotowa militarnie żeby zdecydować się na zwykłą, konwencjonalną wojnę z NATO, ale atakuje państwa NATO przez cyberataki, szantaż energetyczny, szczególnie w stosunku do tych państw, które wciąż odbierają węglowodory z Rosji i w sposób hybrydowy na granicach - powiedział Adam Bielan.
Czytaj więcej
- Rosja atakuje państwa NATO przez cyberataki, szantaż energetyczny i w sposób hybrydowy na granicach. Wszystkie trzy metody Putin zastosował wobec Polski w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy po to, żeby osłabić nasz kraj - powiedział Adam Bielan, europoseł PiS.
Rosja rozważy tranzyt gazu przez Ukrainę po 2024 roku
Rosja rozważy kontynuację wysyłania gazu do Europy przez Ukrainę po zakończeniu obecnej umowy, która wygasa w 2024 roku, o ile kraje europejskie nadal będą chciały rosyjskiego gazu, a ukraiński system tranzytowy będzie działał - poinformowało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.
Pomimo wojny na Ukrainie, Rosja nadal wysyła duże ilości gazu przez Ukrainę do Europy.
Rośnie liczba ofiar ataku na blok mieszkalnym w Czasiw Jarze
Ratownicy wydobyli 46 ciał spod gruzów wieżowca zniszczonego przez rosyjski atak rakietowy 9 lipca w mieście Chas Jar w obwodzie donieckim.
Turcja, Rosja, Ukraina, ONZ spotykają się w sprawie eksportu zboża
Rosyjskie, ukraińskie i tureckie delegacje wojskowe spotkają się w środę w Stambule z urzędnikami ONZ, aby dyskutować o możliwym porozumieniu w sprawie wznowienia bezpiecznego eksportu ukraińskiego zboża z głównego portu nad Morzem Czarnym w Odessie.
Turcja współpracuje z ONZ w celu pośredniczenia w zawarciu porozumienia po tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała wzrost cen zbóż, olejów spożywczych, paliwa i nawozów. Turecki minister obrony Hulusi Akar poinformował we wtorek o najnowszych rozmowach.
- Rzeczywiście pracujemy ciężko, ale wciąż jest droga do przebycia - powiedział we wtorek dziennikarzom sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. - Wiele osób mówi o tym. My wolimy spróbować to zrobić - dodał.
Niemcy odchodzą od rosyjskich surowców. Padły konkretne daty
Czytaj więcej
Niemcy całkowicie przestaną kupować rosyjski węgiel 1 sierpnia i rosyjską ropę 31 grudnia, co oznacza poważną zmianę źródła zaopatrzenia kraju w energię - powiedział wiceminister finansów Joerg Kukies na konferencji w Sydney.
Institute for the Study of War: Rosja utrzymuje pauzę operacyjną, kontynuuje bombardowanie obszarów krytycznych dla przyszłych ofensyw
Amerykański think tank poinformował 12 lipca, że siły rosyjskie kontynuują prowadzenie uderzeń lotniczych i artyleryjskich z ograniczonymi działaniami ofensywnymi wzdłuż linii frontu.
Na okupowanych przez Rosjan terenach może dochodzić do ataków na urzędników
Wielka Brytania informuje o rosnących antyrosyjskich nastrojach na terenach pod kontrolą Rosjan.
Czytaj więcej
Brytyjskie Ministerstwo Obrony w najnowszym raporcie z przebiegu wojny na Ukrainie stwierdza, że na okupowanych przez Rosjan terenach rosną antyrosyjskie nastroje i należy spodziewać się częstszych ataków na wspieranych przez Rosją urzędników.
Niemcy opublikowały pełną listę swojego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy
Lista pomocy wojskowej obejmuje siedem samobieżnych haubic Panzerhaubitzen 2000, samochody, szpital polowy, części zamienne do myśliwców MiG-29, pojazdy opancerzone, czołgi, systemy obrony powietrznej i MLRS.
Do tego dochodzi 14,9 tys. min przeciwpancernych, 500 rakiet przeciwlotniczych Stinger i 21,8 mln sztuk amunicji do broni ręcznej.
Prezydent Litwy ostrzega przed chęcią ponownej poprawy stosunków z Rosją
Czytaj więcej
- Kierowanie się złudzeniami jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ historia udzieliła nam wielu gorzkich lekcji -mówi o poprawie relacji z Rosją prezydent Litwy Gitanas Nausėda.
Europejska Agencja Kosmiczna zaprzestaje współpracy z Rosją w zakresie eksploracji Marsa
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) postanowiła zakończyć współpracę z rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos przy misji ExoMars-2022 - poinformował dyrektor generalny ESA Josef Ashbacher.
Zełenski: Wiemy z przechwyconych rozmów, że Rosjanie boją się naszej armii
Czytaj więcej
- Rosja nie ma odwagi przyznać się do porażki, wycofać się z Ukrainy. Ich żołnierze, wiemy to z przechwyconych rozmów, boją się naszych Sił Zbrojnych - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Ukraińskie wojsko zniszczyło rosyjski sprzęt i składy amunicji na południu Ukrainy
Operacyjne "Południe" poinformowało 12 lipca, że zabiło 30 rosyjskich żołnierzy i zniszczyło dwa składy amunicji, jedną haubicę, wielokrotną wyrzutnię rakiet Uragan oraz cztery pojazdy opancerzone i wojskowe. Rosyjskie myśliwce próbowały odeprzeć jeden z ataków na skład amunicji, ostrzeliwując rakietami samoloty ukraińskich sił powietrznych. Ukraińskie lotnictwo nie odniosło strat.
Rosyjscy sojusznicy w obwodach donieckim i ługańskim znoszą moratorium na karę śmierci
Denis Puszylin, przewodniczący uznawanej przez Rosję Donieckiej Republiki Ludowej, 12 lipca podpisał dekret znoszący zakaz wykonywania kary śmierci. Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówił, że Rosja nie wyklucza wykonywania egzekucji na zagranicznych jeńcach wojennych.
Czytaj więcej
Wspierani przez Rosję separatyści na wschodzie Ukrainy 12 lipca znieśli moratorium na wykonywanie kary śmierci po tym, jak skazali na śmierć trzech cudzoziemców, którzy zostali schwytani na polu walki.
Polskie Kraby przybyły na Ukrainę
Podsumowanie wtorkowych wydarzeń na Ukrainie
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę.