04:32
04.04.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 40
01:28
04.04.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

01:15
04.04.2022

W obwodzie czernichowskim ukraińskie wojsko wyzwoliło trzy miejscowości z rąk rosyjskich

Powołując się na Dowództwo Operacyjne "Północ" Unian podaje, że ludności cywilnej jest dostarczana pomoc humanitarna. W poniedziałek ponownie otworzona dla ruchu ma być droga Kijów-Czernihów. Mer Czernihowa mówił wcześniej, że na skutek rosyjskiego ostrzału 70 proc. miasta zostało zniszczone.

01:02
04.04.2022

Brytyjski wywiad: Mariupol wciąż pod ostrzałem

W Mariupolu trwają ciężkie walki, wojska rosyjskie próbują zająć miasto - podało w najnowszym raporcie wywiadowczym brytyjskie Ministerstwo Obrony. Według tego źródła, Mariupol pozostaje kluczowym celem rosyjskiej inwazji.

00:43
04.04.2022

Ukraiński SG: Rosjanie przygotowują się do ofensywy w rejonie Doniecka

W rejonie Doniecka i Tawriji siły rosyjskie koncentrowały się na zdobywaniu szeregu osad i przygotowywały się do ofensywy, która w najbliższych dniach może rozpocząć się na kierunku Siewierodoniecka i Wełykej Nowosiołki - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym komunikacie dotyczącym przebiegu działań zbrojnych.

00:21
04.04.2022

Ukraina: W niedzielę zestrzelono dwa rosyjskie samoloty i śmigłowiec

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy oświadczyło, że w niedzielę ukraińskie rakiety przeciwlotnicze zestrzeliły dwa rosyjskie pociski manewrujące, śmigłowiec oraz dwa samoloty: myśliwsko-bombowy Su-34 i dwusilnikowy myśliwiec wielozadaniowy Su-35.

23:51
03.04.2022

Ambasador USA w RP: Polska ma sytuację pod kontrolą

W rozmowie z Fox News ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski powiedział, że „Polska przyjęła na siebie ogromny ciężar i odpowiedzialność” przyjmując dużą liczbę ukraińskich uchodźców. - Mogę powiedzieć, że ten kraj ma sytuację pod kontrolą, choć potrzebuje i przyjmuje pomoc za pośrednictwem swych największych organizacji pozarządowych i charytatywnych - zaznaczył. Brzezinski przestrzegł, że problemem może być „kwestia pojemności” Polski. Dodał, że uchodźcy z Ukrainy przybywający do Polski mają nadzieję, że będą mogli wrócić do swojego kraju. - Dlatego trzymają się blisko Ukrainy w Polsce i nie jadą dalej na zachód, do Niemiec, Francji, Hiszpanii - powiedział Brzezinski.

23:13
03.04.2022

Prezydent Duda: Przestępcy muszą być skazywani

„Przestępcy muszą być nazywani przestępcami, stawiani przed sądem i skazywani" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda. "Zdjęcia z Buczy obalają przekonanie, że za wszelką cenę trzeba szukać kompromisu. W rzeczywistości Obrońcy Ukrainy potrzebują przede wszystkim trzech rzeczy: broni, broni i jeszcze więcej broni" - dodał.

23:05
03.04.2022

W niedzielę korytarzami humanitarnymi ewakuowano 2694 osób

Poinformowała o tym wieczorem Iryna Wereszczuk, ukraińska wicepremier oraz minister ds. terytoriów czasowo okupowanych. W podanej liczbie jest 469 mieszkańców Mariupola, którzy przyjechali do Zaporoża.

22:50
03.04.2022

Szef ONZ „zszokowany” obrazami z Buczy

Sekretarz generalny ONZ António Guterres oświadczył, że jest „głęboko zszokowany” zdjęciami cywilów, którzy zostali zabici w Buczy. Podkreślił, że konieczne jest niezależne dochodzenie, które doprowadzi do „skutecznego rozliczenia” sprawców.

22:45
03.04.2022

Europoseł PiS: Dzisiaj jedynym bolesnym instrumentem jest zakaz importu rosyjskiej ropy, rosyjskiego gazu i rosyjskiego węgla

- Jeżeli UE nie odejdzie od zakupów gazu, ropy i węgla z Rosji, to Putin tę wojnę będzie prowadził do samego końca - ocenił Joachim Brudziński.

Czytaj więcej

Brudziński: Apelami czy malowaniem kredkami po chodnikach Putina się nie zatrzyma
22:29
03.04.2022

Nawet ze strony Republikanów słychać było oburzenie po ubiegłotygodniowym apelu Trumpa do Putina

Gdy Rosja zrównuje z ziemią ukraińskie miasta, zabijając tysiące cywilów i zmuszając miliony do opuszczenia swoich domów, Donald Trump skupiony jest na własnych sprawach i wyraźnie szykuje amunicję do kolejnej kampanii wyborczej - pisze w „Rzeczpospolitej” Aleksandra Słabisz.

Czytaj więcej

Trump spogląda w stronę Putina
22:08
03.04.2022

Roskosmos nie będzie współpracował z krajami udzielającymi wsparcia Kijowowi

Dyrektor generalny Roskosmosu Dmitrij Rogozin zapowiedział, że rosyjska agencja kosmiczna nie będzie współpracować z krajami, które dostarczają broń Ukrainie i udzielają politycznego wsparcia Kijowowi. „Ze względów moralnych i etycznych” - stwierdził na Telegramie.

21:52
03.04.2022

Rzecznik rządu: Kuriozalna dyskusja o płaceniu w rublach lub euro

- Mamy kuriozalną dyskusję, czy jako Unia Europejska mamy płacić za ropę w rublach, czy w euro. Problem polega jednak na tym, że takie płatności są w ogóle możliwe. Banki rosyjskie miały być odcięta od systemu SWIFT, tymczasem dwa największe z nich funkcjonują bez problemu - zauważył w Polskim Radiu 24 rzecznik rządu Piotr Müller.

21:44
03.04.2022

Mniej uchodźców z Ukrainy przyjeżdża do Niemiec

Jeszcze niedawno do Niemiec trafiało każdego dnia ponad 15 tys. uchodźców z Ukrainy. Teraz tylko 5-7 tys.- informuje Deutsche Welle, tłumacząc, że spadek liczby uchodźców może być związany z przebiegiem wojny w Ukrainie, z zablokowanymi i niebezpiecznymi korytarzami ewakuacyjnymi. Niektórzy uciekinierzy mają też nadzieję na szybki powrót do Ukrainy.

21:23
03.04.2022

Zełenski: Nie obwiniamy Zachodu. Ale mamy prawo mówić o niezdecydowaniu

W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy skupił się na rosyjskich zbrodniach wojennych w Buczy pod Kijowem.

Czytaj więcej

Zełenski zaprasza Merkel i Sarkozy'ego do Buczy. „Niech zobaczą, do czego doprowadziła polityka ustępstw”
21:01
03.04.2022

Poniedziałkowe wydanie „Rz”: „Zbrodnia pod Kijowem”

20:28
03.04.2022

Olaf Scholz: Niemcy opracują wraz z sojusznikami nowe sankcje przeciwko Rosji

- Mordowanie cywilów to zbrodnia wojenna- podkreślił w niedzielę niemiecki kanclerz.

Czytaj więcej

Kanclerz Niemiec o Buczy: To rosyjska zbrodnia wojenna. Zapowiada nowe sankcje
20:02
03.04.2022

Jedna osoba zginęła, a 14 zostało rannych w rosyjskim strajku w Mikołajowie

Poinformował o tym na Telegramie Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego.

19:58
03.04.2022

Ukraińskie media: Rosjanie mordowali w Buczy także zwierzęta

19:53
03.04.2022

Oświadczenie polskiego MSZ ws. Buczy: Jak najczarniejsze czasy stalinizmu i nazizmu

„Wieści napływające z miasta Bucza, wyzwolonego przez siły ukraińskie, napełniły nas przerażeniem, gniewem i pragnieniem sprawiedliwości” - czytamy w oświadczeniu, opublikowanym na Twitterze przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Polski resort dyplomacji zwraca uwagę, że „zbrodnie przeciwko ludności cywilnej są bezwzględnie zakazane przez prawo konfliktów zbrojnych” (nazywane też międzynarodowym prawem humanitarnym - red.), a Federacja Rosyjska jest stroną m.in. konwencji haskiej i genewskiej.

„Zdjęcia cywilów zabitych strzałami w tył głowy, ze związanymi rękoma, przywodzą na myśl porównania z najczarniejszymi czasami stalinowskiego i nazistowskiego totalitaryzmu” - zauważa MSZ, zapowiadając, że „zrobi wszystko, aby osoby odpowiedzialne za te haniebne czyny zostały pociągnięte do odpowiedzialności”.

19:43
03.04.2022

Prezydent Ukrainy zwrócił się do matek rosyjskich żołnierzy

„Radzę obejrzeć to matkom rosyjskich wojskowych. Zobaczcie, jakich łajdaków wychowałyście” - napisał w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski, publikując drastyczne zdjęcia, dokumentujące rosyjskie bestialstwo w Buczy.

Czytaj więcej

Zełenski do matek rosyjskich żołnierzy: Zobaczcie, jakich łajdaków wychowałyście
19:23
03.04.2022

Premier RP: Domagam się jak najszybszego zwołania RE ws. zbrodni rosyjskich i skutecznych sankcji

„Masakra w Buczy to więcej niż sygnał alarmowy dla Europy i całego świata. To rozdzierający krzyk o sprawiedliwość, o wolność, o prawo do życia. O podstawowe i uniwersalne wartości” - zauważył Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej

Morawiecki: Dość lawirowania i fałszywych gestów. Dość! Chcemy skutecznych sankcji
18:59
03.04.2022

W Mariupolu zginął litewski dokumentalista

Mantas Kvedaravičius, litewski reżyser filmów dokumentalnych, zginął w sobotę w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu - podają ukraińskie media. Miał 45 lat.

18:48
03.04.2022

Gaz za ruble. Władze Słowacji uległe. Bułgaria będzie płacić w euro lub dolarach

Słowacja ma tylko dwa miesiące na rozwiązanie obecnego problemu z zakupami paliw.

Czytaj więcej

Bułgaria zapłaci za gaz tylko w euro, Słowacja się łamie
18:36
03.04.2022

MSZ Rosji przekonuje, że zdjęcia dokumentujące rosyjskie zbrodnie w Buczy to „mistyfikacja”

„Wszystkie zdjęcia i filmy z Buczy, opublikowane przez reżim kijowski, to tylko kolejna prowokacja” - twierdzi w mediach społecznościowych rosyjski resort dyplomacji. Jak wynika z komentarzy pod wpisami ministerstwa, takie twierdzenia nie przekonują w zasadzie już nikogo.

18:31
03.04.2022

Spółki odwołują debiuty, emisje akcji i obligacji. Widoczny efekt wojny

Firmy odsuwają publiczne oferty akcji i spowolniła akcja kredytowa. Ten trend odczuwalny jest nie tylko w Europie, ale także w USA i Japonii oraz w Chinach gdzie firmy wstrzymały realizację swoich planów rozwojowych, w tym także wejście na giełdę.

Czytaj więcej

Wielkie spowolnienie aktywności finansowej. To widoczny efekt inwazji
18:25
03.04.2022

W Berlinie demonstracja poparcia dla działań Rosji w Ukrainie

Kawalkada samochodów z flagami Rosji przejechała przez Berlin. W mieście pojawiły się dziesiątki samochodów przyozdobionych rosyjskimi flagami.

18:00
03.04.2022

Macron: Rosyjskie władze będą musiały odpowiedzieć za zbrodnie w Buczy

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w niedzielę na Twitterze, że obrazy docierające z Buczy są „nie do zniesienia”, a za zbrodnie tam dokonane będą musiały odpowiedzieć rosyjskie władze. Wyraził też współczucie dla ofiar i solidarność z Ukraińcami.

17:39
03.04.2022

Niemcy odmówiły dostarczenia Ukrainie 100 transporterów opancerzonych Marder

Kijów zwrócił się z prośbą do niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht o 100 bojowych wozów piechoty Marder 1. W liście, który resort otrzymał w środę, ukraiński minister obrony Ołeksij Resnikow prosił także o przekazanie innej ciężkiej broni. Żadna oficjalna odpowiedź ze strony rządu federalnego nie została upubliczniona. Zamiast tego minister obrony z SPD, która tego dnia przebywała w Waszyngtonie, natychmiast odrzuciła wniosek w rozmowie telefonicznej z Resnikowem - informuje w niedzielnym wydaniu dziennik „Die Welt”.

17:10
03.04.2022

Rosyjskie siły wycofały się z miasta Sumy

Poinformował o tym w mediach społecznościowych Sztab Generalny ukraińskiej armii.

16:55
03.04.2022

Słowacja gotowa płacić Rosji za gaz w rublach

Tak zadeklarował w niedzielę minister gospodarki Richard Sulík w programie w telewizji RTVS. Tłumaczył, że nie można „wyjść z jednej zależności energetycznej od Rosji, a potem wpaść w drugą zależność”, dlatego jego resort pracuje nad dywersyfikacją dostaw surowców energetycznych.

- Jestem ministrem gospodarki i muszę zaopatrywać słowacką gospodarkę w energię. Nie zgadzam się na wojnę, ale też patrzę na nią z ekonomicznego punktu widzenia - powiedział Sulík.

16:46
03.04.2022

Tkaczenko: Dehumanizując Ukraińców, Rosjanie zdehumanizowali i siebie

„Za tragedię w Buczy polityczną odpowiedzialność ponoszą ci, którzy wybrali i popierali (rosyjski) rząd” - ocenił minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.

Czytaj więcej

Ukraiński minister: Masakra w Buczy to także wina rosyjskiej propagandy
16:42
03.04.2022

Dostawy LNG z USA do Europy. „Biden przeszarżował”

„Biden zapomniał powiedzieć, jak, skąd i kiedy ma zamiar zdobyć dodatkowe 15 mld m sześc. gazu. Bo na pewno nie od krajowych producentów” – komentują prezesi spółek amerykańskich.

Czytaj więcej

Amerykański gaz ma uratować Europę? Za oceanem mają wątpliwości
16:21
03.04.2022

Jens Stoltenberg przestrzega przed zbytnim optymizmem, co do rosyjskich planów wycofania wojsk z okolic Kijowa

- To, co obserwujemy to nie jest wycofywanie sił, ale relokacja oddziałów - powiedział sekretarz generalny NATO. Według niego rosyjskie ataki będą trwały, a nawet mogą się nasilać.

16:05
03.04.2022

Nie wszystkie miasta otrzymały pełną refundację wydatków poniesionych na przyjęcie Ukraińców

Czy rzeczywiście rządowe pieniądze za uchodźców już płyną szerokim strumieniem do samorządów? Z odpowiedzi samorządowców wynika, że tak nie jest, ale trzeba też zdawać sobie sprawę, że system refinansowania zadań jest dosyć skomplikowany, a większość środków pomocowych będzie przez samorządowe budżety jedynie „przepływać”.

Czytaj więcej

Jakie koszty pomocy uchodźcom
15:43
03.04.2022

Małe chińskie firmy wstrzymują handel z Rosją

Mniejsze podmioty bardziej odczuwają straty na kursie rubla. Niektóre wręcz przyznają, że wstrzymały działalność w Rosji, czekają, aż minie okres wahań i niepewności

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie ma wpływ na handel Chin z Rosją
15:19
03.04.2022

Bucza. Ciała 57 osób w masowym grobie

W masowym grobie, który odkryto na terenie jednego z kościołów w mieście Bucza pochowano 57 osób - podała AFP, powołując się na ukraińskiego oficjela.

15:12
03.04.2022

Ukraiński SG publikuje zdjęcia zestrzelonego rosyjskiego Su-34

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia rosyjskiego samolotu myśliwsko-bombowego Su-34, który został zestrzelony w obwodzie charkowskim.

14:51
03.04.2022

Łączność satelitarna zakłócana przez rosyjskich hakerów

Najwięcej takich przypadków jest notowanych w okolicach Kaliningradu, czyli w pobliżu północnych granic Polski, nad wschodnią Finlandią oraz nad Morzem Czarnym.

Czytaj więcej

Nowa taktyka wojenna. Rosyjscy hakerzy zakłócają komunikację lotniczą
14:46
03.04.2022

Kułeba: Rosja jest „gorsza niż ISIS”

Dmytro Kułeba wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) do udania się do Buczy w celu zebrania dowodów na rosyjskie zbrodnie wojenne.

Czytaj więcej

Minister spraw zagranicznych Ukrainy oskarża Rosję o masakrę w Buczy
14:29
03.04.2022

Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-35 nad obwodem charkowskim – poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy.

14:02
03.04.2022

Witalij Kliczko: ludobójstwo w Buczy

- To, co wydarzyło się w Buczy i na innych przedmieściach Kijowa, można określić jedynie mianem ludobójstwa - powiedział niemieckiemu dziennikowi "Bild" mer Kijowa Witalij Kliczko.

- To są okrutne zbrodnie wojenne, za które odpowiedzialny jest Putin - podkreślił.

- Dla całego świata, a zwłaszcza dla Niemiec, konsekwencja może być tylko jedna: ani jeden cent nie może już trafić do Rosji, to są krwawe pieniądze, za które morduje się ludzi. Embargo na gaz i ropę musi być wprowadzone natychmiast - powiedział Kliczko.

13:56
03.04.2022

Prezydent Zełenski pośmiertnie odznaczył zamordowanego fotoreportera Maksyma Lewina

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał w niedzielę dekret pośmiertnie przyznający medal za odwagę ukraińskiemu fotoreporterowi Maksymowi Lewinowi.

Biuro prokuratora generalnego Ukrainy poinformowało w sobotę, że Lewin został zabity przez siły rosyjskie pod Kijowem.

13:46
03.04.2022

Papież Franciszek modli się za „umęczoną” Ukrainę podczas wizyty na Malcie

Papież Franciszek nazwał Ukrainę „umęczoną”, a trwającą rosyjską inwazję „świętokradzką” w swoim przemówieniu do wiernych na zakończenie mszy świętej na Malcie.

Poprosił wiernych, w tym niektórych trzymających ukraińskie flagi, aby modlili się „o pokój, jak myślimy o humanitarnej tragedii umęczonej Ukrainy, wciąż pod bombardowaniami w świętokradczej wojnie. Obyśmy byli niestrudzenie w modlitwie i niesieniu pomocy tym, którzy cierpią."

13:41
03.04.2022

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potępiła „niewyobrażalne okropności” zgłaszane na obszarach, z których wycofała się Rosja.

Wezwała do przeprowadzenia niezależnego śledztwa - powtarzając podobne wcześniejsze uwagi brytyjskiej minister spraw zagranicznych Liz Truss.

13:37
03.04.2022

Kilka rosyjskich rakiet uderzyło w Mikołajów - mówią lokalne władze

Rakiety uderzyły w ukraiński port Mikołajów - powiedział doradca ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

Wcześniej uderzenie rakietowe wymierzone było w magazyny paliwa w Odessie.

13:33
03.04.2022

Kaczyński: Jestem bardzo niezadowolony z postawy niemieckiego rządu

Jarosław Kaczyński skrytykował na łamach „Welt am Sonntag” postawę Niemiec wobec wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wezwał Berlin do poparcia embarga na ropę i zwiększenia dostaw broni dla Kijowa.

Czytaj więcej

Kaczyński w „Welt am Sonntag” krytykuje Niemcy ws. Ukrainy
13:13
03.04.2022

Nowe sankcje wobec rosyjskich oligarchów

Rząd brytyjski działając w uzgodnieniu z zachodnimi sojusznikami postanowił dodatkowo ukarać Rosję za inwazję na Ukrainę. Przyjął nowe rozporządzenia prawne, zakazujące serwisowania samolotów lub statków należących do objętych sankcjami oligarchów

Czytaj więcej

Brytyjczycy nie serwisują samolotów i jachtów oligarchów
12:54
03.04.2022

Rosjanie przetrzymują w niewoli 11 ukraińskich burmistrzów 

Siły rosyjskie przetrzymują w niewoli 11 merów i zamordowały w areszcie jedną osobę - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

11 merów miejscowości z obwodów kijowskiego, chersońskiego, mikołajowskiego i donieckiego „znajduje się w rosyjskiej niewoli”.

Wereszczuk potwierdziła, że Olga Suchenko, naczelniczka Motyzina - wsi w obwodzie kijowskim - została zamordowana w niewoli przez siły rosyjskie.

12:34
03.04.2022

"Plus Minus": Bez wątpienia wielkim osiągnięciem ekipy Zełenskiego jest to, że wojnę w sferze symbolicznej już wygrała

Z całym wolnym światem trzymamy kciuki, by wygrała również militarnie. I w ten sposób napisze nowy rozdział w podręcznikach politycznej komunikacji, strategii obecności w przestrzeni wirtualnej.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Zełenski jako symulakrum?
12:12
03.04.2022

Republiki bałtyckie bez gazu z Rosji

Według strony rosyjskiej zamknięcie kurka gazowego dla bałtyckich republik związane jest z dawno zaplanowanym remontem i potrwa do 7 kwietnia.

Czytaj więcej

Republiki bałtyckie bez rosyjskiego gazu. Oficjalnie to przez remont
11:47
03.04.2022

Orientacyjne straty Rosjan - stan na niedzielę, 3 kwietnia

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 18 tys. żołnierzy, a także 644 czołgi, 325 systemów artyleryjskich, 143 samoloty i 134 śmigłowców. Rosja straciła również 1830 pojazdów opancerzonych, 105 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1249 samochodów, siedem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 89 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

11:39
03.04.2022

Ukraina odzyskała kontrolę nad obwodem prypeckim i terenem elektrowni w Czarnobylu

11:28
03.04.2022

Wielka Brytania: uzbroić Ukrainę w broń przeciwokrętową

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson chce dostarczyć broń, która może pokrzyżować plany Putina na południu Ukrainy, odpierając rosyjskie ataki z morza.

Czytaj więcej

Boris Johnson chce uzbroić Ukrainę w pociski przeciwokrętowe
11:11
03.04.2022

Rosyjska reakcja na pokojowych demonstrantów: karabiny maszynowe

11:08
03.04.2022

Charles Michel: Jestem wstrząśnięty przerażającymi obrazami okrucieństw popełnianych przez armię rosyjską w wyzwolonym regionie Kijowa

UE pomaga Ukrainie i organizacjom pozarządowym w gromadzeniu niezbędnych dowodów do ścigania zbrodni w sądach międzynarodowych. Dalsze sankcje i wsparcie UE są w drodze - napisał przewodniczący Rady Europejskiej na Twitterze.

11:03
03.04.2022

Sondaż dla rp.pl: 45,1 proc. Polaków spodziewa się, że wojna na Ukrainie potrwa kilka miesięcy

Zdania, że wojna zakończy się w ciągu kilku-kilkunastu dni jest tylko 2,5 proc. badanych.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy nie spodziewają się szybkiego końca wojny na Ukrainie
10:52
03.04.2022

Putin zmienia taktykę, celuje w 9 maja

Według kilku urzędników amerykańskich zaznajomionych z najnowszymi ocenami amerykańskiego wywiadu, Rosja zrewidowała swoją strategię wojenną na Ukrainie, aby skupić się na próbach przejęcia kontroli nad Donbasem i innymi regionami wschodniej Ukrainy z docelową datą na początek maja.

Czytaj więcej

Amerykańscy urzędnicy: Rosja zmienia taktykę, by ogłosić zwycięstwo 9 maja
10:33
03.04.2022

Ubezpieczyciele i leasingodawcy liczą straty

Straty firm zajmujących się wyłącznie ubezpieczaniem transakcji z rynku lotniczego wyniosą ok. 6-15 mld dol. - wynika z analiz S&P.

Czytaj więcej

Ubezpieczyciele liczą straty. Leasingodawcy już się poddali
10:15
03.04.2022

W kierunku oblężonego Mariupola zmierza misja Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża

Rzecznik organizacji powiedział, że zespół jest „w drodze”, ale „sytuacja w terenie jest niestabilna i podlega szybkim zmianom”.

Około 700 osób zostało wczoraj ewakuowanych z Mariupola po tym, jak Czerwony Krzyż podjął kolejną próbę dotarcia do ludności cywilnej.

Dzień wcześniej zespół musiał zawrócić, ponieważ było to zbyt niebezpieczne.

10:12
03.04.2022

Rosja twierdzi, że atak na Odessę jest ukierunkowany na infrastrukturę

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że jego siły zniszczyły rafinerię ropy naftowej i trzy magazyny paliwa precyzyjnymi rakietami morskimi i powietrznymi w regionie Odessy, donosi agencja informacyjna Interfax.

Poinformowano, że obiekty są wykorzystywane przez Ukrainę do zaopatrzenia swoich wojsk w pobliżu miasta Mikołajów.

10:01
03.04.2022

Siły Zbrojne Ukrainy twierdzą, że kilku rosyjskich dowódców odmawia walki z powodu niskiego morale

Ukraińskie wojsko powiedziało, że ma na myśli 3. Dywizję Zmotoryzowaną Rosji i 20. Armię Połączonych Sił Zbrojnych.

09:31
03.04.2022

Burmistrz Berysławia w obwodzie chersońskim Aleksander Szapowałow został zwolniony z niewoli

 Burmistrz był w niej od prawie dwóch tygodni. Szapowałow osobiście potwierdził informację: „Wczoraj zostałem zwolniony, teraz jestem w domu. Wszystko jest w porządku”.

09:18
03.04.2022

Litewski dokumentalista Mantas Kvedaravičius zginął w Mariupolu

Według doniesień mediów, w samochód, którym podróżował filmowiec, uderzyła rakieta. Kvedaravičius został przewieziony do szpitala, ale nie udało się go uratować.

08:52
03.04.2022

Wstrząsające obrazy z Buczy

Dziesiątki ciał pomordowanych cywili, kobiet i mężczyzn, leżą na ulicach. Niektórzy mają ręce związane z tyłu. Większość została zabita strzałem w tył głowy. 

08:50
03.04.2022

Rosyjski negocjator: Za wcześnie na spotkanie na szczycie

W sobotę główny negocjator Ukrainy powiedział, że negocjacje są na tyle zaawansowane, że możliwe jest spotkanie prezydentów Włodzimierza Zełenskiego i Władimira Putina.

Główny negocjator Rosji Władimir Medinski sugeruje teraz, że tak nie jest.

„Projekt umowy nie jest gotowy do przedłożenia na spotkaniu na szczycie” – napisał Miedinski na swoim kanale w serwisie Telegram.

08:39
03.04.2022

Znaleziono ciało porwanej naczelniczki wsi Motyzin

Po wyzwoleniu okolic Kijowa znaleziono zwłoki zamordowanej naczelnik wsi Motyzin Olhi Suchenko i jej rodziny, którzy zostali uprowadzeni przez żołnierzy rosyjskich - poinformowała agencja Ukrinform powołując się na naczelnika wsi Makariw Wadyma Tokara.

08:34
03.04.2022

Ukraina: Sześć rosyjskich prób ataku na wschodzie

W codziennej aktualizacji operacyjnej ukraińskiej armii jej urzędnicy wojskowi podali szczegóły rosyjskich ataków we wschodnim Donbasie.

„Na terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego obrońcy Ukrainy odparli sześć wrogich ataków, zniszczyli cztery czołgi, sześć jednostek pojazdów opancerzonych i siedem jednostek pojazdów wroga” – napisali urzędnicy wojskowi w poście na Facebooku.

08:21
03.04.2022

Nowe dane Straży Granicznej

Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2,461 mln osób.

W sobotę 02.04 funkcjonariusze SG odprawili 23,8 tys.podróżnych-to wzrost o 13% w porównaniu z dniem wcześniejszym (21,1 tys.).

Dzisiaj, w niedzielę, do godz. 07.00 rano do Polski wjechało 4,3 tys. osób - wzrost o 0,6% .

Z Polski do Ukrainy wyjechało od 24.02 442 tys. osób.

07:57
03.04.2022

"Plus Minus": Niespodziewany koszmar Putina

79-letni, poruszający się niepewnie i popełniający co chwila gafy Joe Biden okazuje się najlepszym prezydentem, jakiego Stany Zjednoczone mogły sobie wymarzyć dla pokonania Władimira Putina. Bo to długodystansowiec głęboko przekonany do swoich racji, który przygotuje Amerykę na wieloletnią konfrontację.

Czytaj więcej

Biden. Niespodziewany koszmar Putina
07:42
03.04.2022

Wielka Brytania: Rosja skoncentrowana na południowym wschodzie

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii opublikowało swoją poranną aktualizację na temat konfliktu.

Według wywiadu wojskowego Wielka Brytania zaobserwowała koncentrację rosyjskich działań powietrznych na południowym wschodzie Ukrainy – co sugeruje, że jest to część strategicznej zmiany koncentracji Moskwy na tym regionie.

Chociaż siły rosyjskie mogą nadal być zdolne do desantu na terytorium Ukrainy, Wielka Brytania uważa, że będzie to operacja coraz bardziej ryzykowna, biorąc pod uwagę czas na przygotowania, jaki mają siły ukraińskie

07:33
03.04.2022

Legendarna "Mriya" przed i po ataku Rosji

07:17
03.04.2022

Płonie magazyn paliw w Odessie

CNN mówi o pióropuszach gęstego czarnego dymu unoszących się w powietrze ze składu paliwa, który znajduje się obok torów kolejowych.  Co najmniej jedna wtórna eksplozja była słyszalna, gdy strażacy próbowali opanować pożar. Nie jest jasne, czy były ofiary.

07:08
03.04.2022

Silne wybuchy w Odessie

Seria silnych eksplozji była słyszana w niedzielę rano w Odessie.  - Pocisk rakietowy wystrzelony w kierunku Odessy był wymierzony w obiekty infrastruktury krytycznej - poinformował zastępca rady miejskiej Odessy Petro Obuchow

06:45
03.04.2022

Najnowsze dane ukraińskiego lotnictwa

Według wstępnych danych siły powietrzne Ukrainy zniszczyły w ciągu ostatnich 24 godzin osiem nieprzyjacielskich celów, w tym myśliwce bombardujące Su-34, jeden śmigłowiec, jeden operacyjno-taktyczny samolot bezzałogowy i cztery pociski manewrujące - poinformowało dowództwo ukraińskiego lotnictwa.

06:15
03.04.2022

Spotkanie Zełenski - Putin w Turcji?

Ukraiński negocjator Dawyd Arachamija powiedział, że spotkanie prezydentów Ukrainy i Rosji może odbyć się w Turcji. Dodał, że strona rosyjska potwierdziła, że projekty porozumienia pokojowego są na tyle zaawansowane, że możliwe są bezpośrednie konsultacje prezydentów Ukrainy i Rosji.

Czytaj więcej

Ukraiński negocjator: Perspektywa bliższych rozmów Putina i Zełenskiego
06:00
03.04.2022

CNN: Rosja zmienia strategię

Rosja przerzuca siły do Donbasu i obszarów wschodniej Ukrainy, aby osiągnąć zwycięstwo na początku maja. Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że Putin jest pod presją, aby odnieść zwycięstwo do 9 maja, a więc rosyjskiego "Dnia Zwycięstwa".