Po ponad miesiącu wojny rosyjskie siły lądowe nie były w stanie utrzymać kontroli nad obszarami, na których toczą walki. Prezydent Rosji Władimir Putin jest pod presją, aby zademonstrować zwycięstwo, a wschodnia Ukraina jest miejscem, w którym najprawdopodobniej będzie w stanie to szybko zrobić - mówią urzędnicy. Według jednego z nich, dane przechwycone przez amerykańskie służby wywiadowcze sugerują, że Putin koncentruje się na 9 maja, rosyjskim „Dniu Zwycięstwa”.

9 maja to ważne święto w rosyjskim kalendarzu, dzień, w którym kraj upamiętnia kapitulację nazistów podczas II wojny światowej wielką paradą wojsk i broni przez Plac Czerwony. Urzędnicy mówią, że Putin chce tego dnia świętować – pewnego rodzaju – zwycięstwo w swojej wojnie.

- Putin będzie miał paradę zwycięstwa 9 maja, niezależnie od stanu wojny lub rozmów pokojowych - powiedział jeden z wysokich urzędników europejskich. - Z drugiej strony: parada zwycięstwa z jakimi żołnierzami i pojazdami? - zauważa.

Mimo to amerykańscy i europejscy urzędnicy twierdzą, że jakiekolwiek terminy, które Moskwa może teoretycznie wyznaczyć, nie zmieniają rzeczywistości, ponieważ wydaje się, że Rosja przygotowuje się na perspektywę przedłużonego konfliktu na Ukrainie.

Europejski dyplomata powiedział, że Putin przygotowuje się do „długiej, przeciągającej się wojny w stylu czeczeńskim, ponieważ do pewnego stopnia nie ma dokąd pójść dalej”.

Stany Zjednoczone oceniają również, że Putin po raz pierwszy przygotowuje się do wyznaczenia naczelnego dowódcy wojny, aby spróbować osiągnąć większe sukcesy. Są przekonane, że Putin prawdopodobnie wymieni generała, który był na południu, ponieważ jest to miejsce, w którym Rosjanom udało się osiągnąć swoje cele.

CNN donosiło wcześniej, że na Ukrainie lub w jej pobliżu nie było dowódcy obejmującego cały obszar działań wojennych, a jednostki z różnych rosyjskich okręgów wojskowych działające w różnych częściach Ukrainy wydają się konkurować o zasoby, a nie koordynować swoje wysiłki, według dwóch amerykańskich urzędników obrony.

Jednym ze znaków przegrupowania się Rosjan jest to, że ich wojska wycofujące się z obszarów walki na północ i wschód od Kijowa wydają się przemieszczać na północ, w niektórych przypadkach na Białoruś, w celu uzupełnienia zaopatrzenia. Stany Zjednoczone uważają, że dzięki temu będą w stanie przenieść się na południowy wschód do regionu Donbasu. Urzędnicy twierdzą, że jednym z rosyjskich celów na polu bitwy w Donbasie byłoby odcięcie już tam oddziałów ukraińskich, aby nie mogli wycofać się na pozycje obronne lub połączyć się z innymi siłami ukraińskimi.

Ale przesunięcie pola bitwy na wschód na ziemi może niewiele zrobić, aby powstrzymać trwające rosyjskie ataki powietrzne rakietami i samolotami dalekiego zasięgu w całej pozostałej części Ukrainy, zwłaszcza na południu.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM