Postępowanie administracyjne: zwłoka w załatwieniu sprawy to nie zawsze wina urzędu

Sąd, który rozpatruje skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania, zobowiązany jest rozważyć, czy możliwe było szybsze i efektywniejsze prowadzenie postępowania w konkretnym przypadku.

Aktualizacja: 18.11.2020 10:41 Publikacja: 18.11.2020 08:39

Postępowanie administracyjne: zwłoka w załatwieniu sprawy to nie zawsze wina urzędu

Foto: 123RF

Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego nakazują organom administracji publicznej działanie zgodne z prawem (art. 6 k.p.a.). Ten kategoryczny nakaz legalności postępowania organów administracji publicznej wymaga od ich funkcjonariuszy przede wszystkim znajomości prawa i jego przestrzegania (uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego – zasada prawna z 28 września 1990 r., sygn. III CZP 33/90).

Jak stanowi art. 12 § 1 k.p.a., organy administracji publicznej powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia i realizując jednocześnie obowiązek wszechstronnego zbadania stanu faktycznego sprawy. Wyrażona w tym artykule zasada szybkości i wnikliwości postępowania została skonkretyzowana w art. 35 k.p.a., którego § 1 stanowi, że organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 lutego 2019 r., sygn. I OSK 2671/18, LEX nr 2639772).

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego