Ratując firmę, czyli zawarcie standstill… i co dalej?

Zawarcie umowy standstill jest ważnym elementem w restrukturyzacji dłużnika. Bez tej umowy, każdy z wierzycieli we własnym zakresie oraz interesie będzie mógł podejmować indywidualne działania sądowe, egzekucyjne lub zmierzające do realizacji zabezpieczeń. Spółka nie tylko będzie miała utrudnione prowadzenie rozmów z wierzycielami, ale może nie być już w stanie prowadzić działalności, przez co jej problemy płynnościowe jeszcze bardziej się pogłębią. W konsekwencji zarząd zmuszony będzie do złożenia wniosku o ogłoszenie jej upadłości.

Publikacja: 30.06.2023 02:00

Ratując firmę, czyli zawarcie standstill… i co dalej?

Foto: Adobe Stock

W ostatnim artykule z cyklu dotyczącym restrukturyzacji – tradycyjnie już na przykładzie spółki Modni Millenialsi - omówimy, jakie działania restrukturyzacyjne pozasądowe może podjąć dłużnik, który utracił zdolność do regulowania swoich bieżących zobowiązań pieniężnych, a zatem stał się niewypłacalny. Jednocześnie na całym majątku spółki Modni Millenialsi ustanowione zostały zabezpieczenia na rzecz wierzycieli spółki. Wierzyciele przymierzają się do wszczęcia egzekucji wobec dłużnika lub złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Z drugiej strony brak jest perspektyw na szybkie otwarcie postępowania układowego lub sanacyjnego wobec spółki. Nie ma też inwestorów zainteresowanych potencjalnym nabyciem przedsiębiorstwa dłużnika czy jego poszczególnych aktywów. Zegar zaczął już odmierzać 30-dniowy okres na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, dlatego zarząd spółki powinien niezwłocznie podjąć decyzję co do dalszych działań.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo drogowe
Tragiczny wypadek na A1 - są nowe fakty. Ziobro: BMW jechało 253 km/h
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Prawo karne
Ważne dla kierowców: nowy typ przestępstwa od 1 października
Prawo karne
Kierowca autobusu przejechał 19-latkę. Usłyszał wyrok za zabójstwo
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy