Pożar na Marywilskiej 44. Cios w Mirbud, giełdową spółkę. Straty będą olbrzymie

W niedzielę nad ranem na warszawskiej Białołęce spłonęła główna część kompleksu handlowego należącego do notowanej na giełdzie Grupy Mirbud. Firma zapowiada odbudowę.

Aktualizacja: 17.05.2024 15:24 Publikacja: 12.05.2024 09:39

Pożar centrum handlowego Marywilska 44 należącego do giełdowego Mirbudu.

Pożar centrum handlowego Marywilska 44 należącego do giełdowego Mirbudu.

Foto: PAP/Leszek Szymański

Z żywiołem walczyło 180 strażaków, w tym grupa ratownictwa chemicznego. Około godz. 8:00 pożar został opanowany.

Marywilska 44 będzie odbudowana

- Przyczyn pożaru nie znamy, służby badają sprawę. Budynek był oczywiście ubezpieczony. Bardzo współczujemy najemcom, to wielka tragedia. Centrum zostanie odbudowane, ale na szczegóły za wcześnie – powiedział nam Paweł Bruger, rzecznik Mirbudu.

Czy o ile odbudowa jest zadaniem relatywnie łatwym (to po prostu duża hala), to komercjalizacja może być wyzwaniem — biorąc pod uwagę typ najemców? – Tego nie wiemy – odpowiada Bruger.

Warszawski ratusz, do którego należy działka pod centrum, zapowiedział wsparcie dla kupców.  Bruger zapewnił, że podczas pożaru i akcji strażaków nie ucierpiał sąsiedni park handlowy.

Czytaj więcej

Pożar Marywilskiej 44. Brak hali handlowej odczuje nie tylko Warszawa

Ponad tysiąc lokali handlowych i najemców

Kompleks składa się z uruchomionego w 2010 r. Centrum Handlowego Marywilska 44 o powierzchni 62 tys. mkw. – to ta hala spłonęła – oraz dobudowanego później parku handlowego o powierzchni ponad 12 tys. mkw. Kompleks znajduje się na prawie 20-ha terenie dzierżawionym przez spółkę od miasta. W 2014 r. umowa została zawarta na 22 lata.

W hali działa 1,35 tys. lokali handlowych o powierzchni od 20 mkw. do 1,87 tys. mkw.; najemcy działają głównie w branży odzieżowej w segmencie popularnym. Centrum przejęło kupców ze Stadionu Dziesięciolecia i z likwidowanych hal KDT. Na początku tego roku najemcy protestowali przeciwko podwyżkom czynszów – umowy przewidują indeksację stawek o wskaźnik inflacji, co w realiach 2023 r. okazało się wzrostem skokowym.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Wietnamczyków o pożarze hali Marywilska 44: Tragedia tysięcy rodzin

Trzecia noga biznesu

Oprócz wspomnianych nieruchomości handlowych w Warszawie Mirbud jest właścicielem parku magazynowo–logistycznego w Ostródzie oraz obiektów handlowych w Starachowicach i Rumi. W 2023 r. przychody segmentu najmu nieruchomości komercyjnych Mirbudu wyniosły 61,5 mln zł, a zysk netto 10,1 mln zł wobec 54,3 mln zł przychodów i 0,4 mln zł straty rok wcześniej.

Cała Grupa Mirbud w 2023 r. miała 3,32 mld zł przychodów i 135 mln zł zysku netto. Mirbud zajmuje się głównie generalnym wykonawstwem – buduje m.in. drogi i obiekty użyteczności publicznej (szpitale, stadiony) czy magazyny. Do grupy należy też deweloper mieszkaniowy JHM.

Z żywiołem walczyło 180 strażaków, w tym grupa ratownictwa chemicznego. Około godz. 8:00 pożar został opanowany.

Marywilska 44 będzie odbudowana

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
Tydzień na GPW pod znakiem korekty
Giełda
WIG20 przedłużył spadkową serię
Giełda
Kolejna sesja pod znakiem korekty spadkowej na GPW
Giełda
Hossa w Warszawie ma się dobrze. WIG z kolejnym rekordem
Giełda
Enterprise Investors przejmuje spółkę Sescom. Będzie delisting
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy