Aktualizacja: 22.03.2025 22:52 Publikacja: 06.02.2025 07:22
Foto: Adobe Stock
Konieczność udostępniania danych osobowych jest coraz powszechniejsza. Podanie imienia, nazwiska, numeru telefonu, adresu, a niekiedy nawet numeru lub skanu dowodu osobistego albo prawa jazdy – choć zazwyczaj dobrowolne – jest w praktyce w wielu przypadkach wymagane – chociażby przy wynajmowaniu auta czy nart na stoku. A ich przetwarzanie jest dopuszczalne nawet po skorzystaniu z usługi czy zakończeniu umowy z uwagi na zabezpieczenie ewentualnych roszczeń. Nie może to jednak trwać w nieskończoność. Potwierdza to środowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), który może być bardzo istotną wskazówką dla wszystkich firm pozyskujących dane w celu ochrony swoich interesów.
Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski proponuje usprawnienie procedur legalizacji samowoli budowlanej. Nie chodzi o wspieranie naruszania prawa, ale o bezpieczeństwo.
W wydaniu 4.54 na użytkowników aplikacji mObywatel czeka nowa funkcja, która jest związana z wprowadzoną niedawno usługą „Podpisz dokument”.
Już w kwietniu uprawnieni emeryci i renciści otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. I choć wypłata obejmie liczną grupę seniorów, to jednak pewna grupa jej nie dostanie.
Budowa ogrodzenia to jedna z pierwszych czynności wykonywanych po zakupie działki. Jeśli jednak mamy obok sąsiadów, sytuacja wymaga uzgodnień. Właściciele nieruchomości mogą się spotkać z propozycją współfinansowania budowy płotu lub jego wymiany. Czy trzeba na nią przystać?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ministerstwo Sprawiedliwości forsuje przepisy, które pozbawią na lata lub dożywotnio skazywanych kierowców możliwości pracy w zawodach, w których wymagany jest wymóg niekaralności. Sam Adam Bodnar jako RPO kwestionował konstytucyjność takich regulacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Będzie nowy mikrolas w Gdańsku, a w Krakowie las powstanie przy ul. Węgrzeckiej. Wspólne sadzenie drzew przez mieszkańców w obu miastach zaplanowano na sobotę.
Była pływaczka Kirsty Coventry stanie na czele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), ale dopiero czas pokaże, czy wybije się na niezależność i ucieknie z cienia poprzednika.
Autobusy zasilane wodorem mają szansę stać się symbolem nowoczesnej, zeroemisyjnej mobilności. Ale czy rzeczywiście mogą sprostać ekologicznym i finansowym oczekiwaniom samorządów lokalnych?
Agencja Moody’s poinformowała o zakończeniu okresowego przeglądu ratingu Polski. Ocena znajduje się na poziomie A2 dla długoterminowego długu i ma stabilną perspektywę.
Rząd ma szansę stworzyć unikalny model wzmocnienia odporności społecznej na różne zagrożenia, nie tylko ze wschodu. Kluczem jest edukacja.
Nowa edycja programu Czyste Powietrze ma zwiększyć jego efektywność i transparentność. „Zapewniamy, że stanie się on bardziej dostępny dla tych, którzy najbardziej go potrzebują, a dofinansowanie trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebne – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Straty Moskwy na froncie są tak przerażające, a postęp tak mały, że nawet gdyby Kreml poświęcił wszystkich Rosjan, i tak nie wystarczy ich, aby przejąć kontrolę nad całym państwem ukraińskim - mówi Camille Grand, zastępca sekretarza generalnego NATO w latach 2016–2022.
Przepisy tzw. specustawy mieszkaniowej przewidują podanie do publicznej wiadomości numerów ksiąg wieczystych zarówno nieruchomości, na których prowadzona będzie inwestycja, jak i innych nieruchomości, wobec których inwestycja ta może wywołać skutki. To może naruszać RODO.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas