Chyba, że są objęte pomocą społeczną. Resort sprawiedliwości dopiero pracuje nad przepisami, które mają pomóc w tym zakresie osobom najuboższym. Z „Rzeczpospolitą" skontaktował się radny warszawskiej Pragi Południe Dariusz Lasocki, który jest jednocześnie radcą prawnym i udziela bezpłatnych porad mieszkańcom. - Z najwyższym niepokojem przyjąłem informację, iż od nowego roku zaczną obowiązywać przepisy zgodnie z którymi tylko osoby pobierające zasiłki z pomocy społecznej nie będę płaciły podatku dochodowego od bezpłatnie udzielonych porad prawnych – mówi.
Przez ostatnie trzy lata udzielił ponad 300 bezpłatnych porad prawnych na 50-tysięcznym Gocławiu. - Sytuacja, w której miałbym oraz inni prawnicy adwokaci czy radcowie prawni sprawdzać każdorazowo osobę potrzebującą porady czy posiada stosowną decyzję z organu pomocy społecznej jest moim zdaniem niewłaściwa i może być upokarzająca / niekomfortowa dla takiej osoby jak i dla prawnika – tłumaczy Lasocki. Jego zdaniem takie przepisy stoją w kontrze do idei udzielania pomocy prawnej pro bono. Na problem zwracają też uwagę inne organizacje udzielające pomocy prawnej osobom poszkodowanym, czy w trudnej sytuacji życiowej.
Angelika Pasek-Gilarska z Fundacji „Dzieci Niczyje" mówi, że dziś kwestia podatku od takich porad uregulowana jest pośrednio przez art. 8 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz art. 21 ust. 1 pkt 117 ustawy o podatku dochodowym od osób . - Wprowadzone zmiany dotyczą zasad wynikających z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - tłumaczy. I wyjaśnia, że do tej pory art. 21 ust. 1 pkt. 117 stanowił, iż z podatku dochodowego zwolnione są osoby korzystające z pomocy prawnej świadczonej przez organizacje pozarządowe, ale tylko wówczas, gdy poradę otrzymują od wolontariusza i gdy odbywa się to w zgodzie z ustawą o działalności pożytku publicznego.
- Teraz ustawodawca dodał punkt, 117 a, z którego wynika, że z podatku dochodowego zwolniona będzie „wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu pomocy prawnej udzielonej osobie uprawnionej i pobierającej świadczenie z pomocy społecznej albo zasiłek rodzinny, przyznane w formie decyzji administracyjnej na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o świadczeniach rodzinnych" – cytuje ustawę przedstawicielka fundacji.
Podkreśla, że dodany został też zapis, który stanowi, że „osoba, o której mowa w ust. 1 pkt 117a, jest obowiązana złożyć świadczeniodawcy (a więc w tym wypadku –organizacji pozarządowych) pisemne oświadczenie o uprawnieniu i pobieraniu świadczenia z pomocy społecznej albo zasiłku rodzinnego, na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o świadczeniach rodzinnych, numer decyzji, na podstawie której osoba ta pobiera świadczenie z pomocy społecznej albo zasiłek rodzinny."