Janina Blikowska

Janina Blikowska

Współpracownik, Dział Krajowy

Dziennikarka

Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami

W kilku miastach doszło do niespodzianek w II turze wyborów samorządowych. Wieloletni burmistrzowie i prezydenci oddają władzę po wielu kadencjach. - To pokazuje, że wyczerpała się formuła wieloletnich gospodarzy miast. Mieszkańcy chcą po prostu zmian – uważa dr Anna Makuch, politolog.

Wiceprezydent Gdańska: Rower jest świetnym uzupełnieniem komunikacji publicznej

Mieszkanki i mieszkańcy Gdańska, ale też wszyscy chcący korzystać z rowerów i komunikacji miejskiej powinni mieć taką możliwość przede wszystkim w ramach jednego pakietu przez określoną liczbę minut. Nad tym obecnie w mieście pracujemy – mówi Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.

Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?

Już w niedzielę wieczorem co najmniej jeden z obecnych parlamentarzystów ma realną szansę zostać prezydentem polskiego miasta. A może się okazać, że w sumie mandaty prezydenckie zdobędzie aż czwórka kandydatów zasiadających obecnie przy Wiejskiej.

Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza

Koniec z rządowymi komisarzami w gminach czy miastach, po wyborze wójta, burmistrza czy prezydenta do parlamentu lub europarlamentu. Zwolniony fotel z automatu zajmie zastępca.

Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?

Byli parlamentarzyści zostali wybrani do sejmików województw. Najwięcej eksposłów wśród radnych ma Prawo i Sprawiedliwość.

Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza

- Chciałbym swoje doświadczenie samorządowe wykorzystać i pomóc mojemu rodzinnemu miastu – mówi Jacek Wojciechowicz, były pierwszy zastępca prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, a dziś jeden z kandydatów na prezydenta Raciborza. W drugiej turze w niedzielę zmierzy się z urzędującym prezydentem Dariuszem Polowym.

Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład

Trzeba mieć wyczucie chwili, w której można powiedzieć: wystarczy. Lepiej odejść w odpowiednim momencie, niż przegrać, nie wchodząc nawet do II tury – mówi nam Krzysztof Kosiński, ponownie wybrany prezydent Ciechanowa.

Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy

Znani samorządowcy często ubiegali się nie tylko o reelekcję na urząd prezydenta czy burmistrza, ale równocześnie o mandat miejskiego radnego. Wygranie podwójnych wyborów nie oznacza jednak, że obejmą dwa mandaty — prezydenci czy burmistrzowie nie będą jednocześnie radnymi.

Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego

- Etapy przygotowania projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie zapowiadały obaw czy wątpliwości mieszkańców i tak traktowałem tę sprawę. Na logikę – który włodarz wiedząc, że byłaby ona jakkolwiek wątpliwa – procedowałby ją przed wyborami, w których ma startować sam? - pyta Janusz Zemanek, wójt gminy Wilkowice, w powiecie bielskim, na Pogórzu Śląskim.

Wybory samorządowe 2024: Gdzie o wyniku zdecydował jeden głos? Są takie gminy

W wyborach samorządowych 2024 czasem jeden głos zdecydował o wygranej. Tak było w gminie Wojciechowice w województwie świętokrzyskim czy w Trzebnicy na Dolnym Śląsku.