Surowce i Chemia

Zielone światło dla prywatyzacji Bogdanki

Fotorzepa, Kuba Krzysiak kk Kuba Krzysiak
Komisja Nadzoru Finansowego zaakceptowała prospekt emisyjny Lubelskiego Węgla Bogdanka. Kopalnia w czerwcu zadebiutuje na GPW. Dziś podała oficjalny wynik netto – ponad 155 mln zł zysku netto przy przychodach 1 mld zł
Termin debiutu już tydzień temu potwierdził wiceminister skarbu Jan Bury. Lubelska kopalnia będzie pierwszą w Polsce, która zadebiutuje na parkiecie. Chce pozyskać 300-600 mln zł na rozbudowę pola Stefanów2, dzięki któremu zwiększy produkcję surowca dwukrotnie do 10,5 mln ton w 2014 r.
[wyimek]Bogdanka jest najbardziej rentowną kopalnią w Polsce.[/wyimek] Debiut Bogdanki może być dwuetapowy. Najpierw podniesienie kapitału o 30 proc. W drugim etapie resort skarbu nie wyklucza, że pozbędzie się części swoich akcji (obecnie ma 97 proc.).
– Zbyt węgla będzie. Surowca potrzebują ZA Puławy na zgazowanie, część trafi do nowej elektrowni – być może PGE – o mocy 800 MW oraz do dwóch nowych bloków po 1000 MW, które Enea zbuduje w Kozienicach – wyliczał tydzień temu wiceminister Bury. Enea nie wyklucza, że będzie zainteresowana kupnem udziałów w Bogdance (rozważa też kupienie od Kompanii Węglowej, kopalni Silesia, ale posiadający w Enei 19 proc. Vattenfall, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, skłania się ku Bogdance). Bogdanka jest najbardziej rentowną kopalnią w Polsce.Doradcy prywatyzacyjni Bogdanki (inwestycyjny – DI BRE Bank, prawny – White&Cas) mówią, że za wcześnie mówić o podziale akcji. Jednak nastroje inwestorów wokół spółek górniczych z naszego regionu są teraz doskonałe. W ciągu dwóch ostatnich sesji działająca firma wydobywcza New World Resources Zdenka Bakali zyskała 42 proc. - Spółka nie podawała w ostatnich dniach żadnych ważnych informacji, więc wzrost jest wynikiem lepszego postrzegania spółek górniczych przez inwestorów - mówi „Rz” Petr Bartek, analityk Erste Group w Pradze. A trwające od końca lutego wzrosty na warszawskiej giełdzie zwiększają szanse na udany debiut. Będzie on bowiem wyznacznikiem dla kolejnych spółek węglowych, których prywatyzacja jest planowana w kolejnych latach. Stanisław Gajos, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego nie ukrywa, że i jego firma będzie się tej prywatyzacji przyglądać. KHW też przygotowuje się na giełdę – pre-IPO szykuje na 2010 r. Wyemituje obligacje zamienne na akcje o wartości ok. 900 mln zł (teraz rusza z emisją obligacji węglowych, także za 900 mln zł).
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL