Aleksandra Fandrejewska

Aleksandra Fandrejewska

Współpracownik działu ekonomicznego

Aleksandra Fandrejewska – Tomczyk, Politolog, absolwentka UAM w Poznaniu w 1988 r. Reporterka w Polityce (1988 -1990), najdłużej związana z Rzeczpospolitą (od 1990 r. z przerwami do teraz). Kiedyś sprawozdawczyni sejmowa. Od 25 lat opisuje tematykę społeczną i ekonomiczną: makroekonomię, przedsiębiorczość, finanse publiczne, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, rynek pracy. Autorka i współautorka kilku książek (między innymi „Reforma systemu bankowego w latach 1987 – 2004 we wspomnieniach jej twórców” - z Piotrem Aleksandrowiczem, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego 2016 r.) Laureatka nagrody głównej w konkursie NBP im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych (wspólnie z Pawłem Jabłońskim) w 2015 r. "za wysoki poziom dziennikarstwa ekonomicznego i za wierność prawdziwemu dziennikarstwu gospodarczemu, w którym twarde dane, rachunek ekonomiczny i liczby są ważniejsze niż polityczne wizje, nierealne plany czy przejściowe intelektualne mody".

Rząd zgłosił poprawki do projektu ustawy o rencie wdowiej. Jest górny limit

Prawo do renty wdowiej mają mieć osoby, które otrzymały prawo do renty rodzinnej na pięć lub mniej lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Rząd zgłosił w Sejmie poprawki do projektu ustawy wprowadzającej to świadczenie.

Prezes NBP Adam Glapiński zignorował Sejm. Sprawozdanie przedstawiła Marta Kightley

Sprawozdanie z działalności NBP za zeszły rok przedstawiła w Sejmie Marta Kightley, zastępczyni prezesa NBP, a nie on sam.

Śląsk wyludnia się najmocniej ze wszystkich województw

Tylko w dwóch województwach liczba mieszkańców nie zmniejszyła się w zeszłym roku. Regionem, który najszybciej się wyludnia, jest Śląsk.

Rząd chce „prawnego mechanizmu” komunikacji pomiędzy NBP-MF przy opracowywaniu budżetu

MF ma przygotować nowelę ustawy o NBP. Rząd zatwierdził roczne sprawozdanie finansowe Narodowego Banku Polskiego. Wskazał błędy banku centralnego i chce przygotować nowelę ustawy o NBP, a w niej zapisy o lepszej komunikacji między rządem a bankiem.

Tusk ogłosił, kiedy wejdzie w życie renta wdowia. Nie wszyscy samotni seniorzy skorzystają

Rząd przyjął stanowisko o rencie wdowiej. Przepisy mają obowiązywać od stycznia, a świadczenia mogą być wypłacone od lipca. Mają ją dostać owdowiali emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza trzech minimalnych emerytur.

Najwięcej na leki wydają mieszkańcy średnich miast

Przeciętny mieszkaniec woj. łódzkiego zapłacił w zeszłym roku najwięcej za leki przepisane na receptę. Ale też otrzymał za nie najwyższą refundację. Najmniej leki kosztowały na Podkarpaciu.

Skowrońska: Czy to było bezkrólewie, czy królestwo absolutne PiS?

NIK zauważa, że RPP wiedziała, iż obniżki stóp procentowych podbiją inflację w horyzoncie projekcji – przypomina Krystyna Skowrońska (KO), wiceprzewodnicząca Komisji Finansów Publicznych, przed sejmową debatą na temat sprawozdania NBP z działalności w 2023 r.

To będzie wielka reforma finansowania samorządów. Kto i ile zyska?

Ponad 32 mld zł więcej w przyszłym roku dostaną samorządy, jeśli zacznie obowiązywać reforma ich finansów. Ich dochody mają wzrosnąć dzięki niej o ponad 230 mld zł w ciągu dekady.

Polacy najczęściej pracują w mikrofirmach. Gdzie jest najwięcej takich firm?

Ponad 4 miliony osób pracuje w najmniejszych firmach, zatrudniających do pięciu pracowników. To przede wszystkim usługi: od IT, lecznic weterynaryjnych, przez reklamę, po pomoc prawną.

Inflacja przyspieszyła nieznacznie ostatni raz. Ceny mogą być bolesne już za miesiąc

Inflacja konsumencka w Polsce w czerwcu wyniosła 2,6 proc. w skali roku, wobec 2,5 proc. w maju – wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.