Aleksandra Fandrejewska

Aleksandra Fandrejewska

od lat dziennikarka ekonomiczna, pisze o finansach publicznych, rynku pracy, ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnych. Politolog po studiach na UAM w Poznaniu, wolnorynkowiec, matka dwóch mądrych i dorosłych córek, ucze się mieszkać na wsi podkarpackiej

Co zrobić, by powstrzymać spowolnienie gospodarcze

Zagrożeniem dla gospodarki nie jest to, że tempo wzrostu zwolni w tym roku do 3 proc. PKB, ale niepewność, czy potem nastąpi ożywienie.

Sympozjum „Współczesna gospodarka i administracja publiczna". Czas dla chcących sprostać, a nie tylko przetrwać

Gospodarka polska zwalnia. Nie grozi nam recesja, ale sytuacja staje się trudniejsza: pogarszają się wskaźniki finansowe firm, część ma kłopoty z płynnością.

Czas dla tych, którzy chcą sprostać, a nie tylko przetrwać

Gospodarka polska powoli zwalnia. Nie grozi nam recesja, jednak sytuacja firm staje się trudniejsza: pogorszają się ich wskaźniki finansowe. Przedsiębiorstwa mają kłopoty z płynnością.

Przekuć zagrożenia w wyzwania

W polskiej i światowej gospodarce trwa ożywienie. Jednak zauważalne są zjawiska, które mogę wytrącić tempo wzrostu gospodarczego.

Odwaga i nauka przez całe życie

Młodzi, choć lepiej poruszają się w świecie IT, niekiedy przegrywają z pracownikami starszymi i bardziej doświadczonymi.

Chronić nie tylko pracowników, ale i pracodawców

Prawnicy chcą skończyć z fikcją przyjmowania pracowników na niby-etaty. Przedsiębiorcy zaś podkreślają, że klasyczna umowa o pracę z wielu względów jest trudna do zastosowania jako podstawowa forma zatrudnienia.

Bez języka programowania będziemy analfabetami

Automatyzacja zmienia w znaczący sposób rynek pracy. Ważne jednak, by procesy technologiczne w firmach przeprowadzane były w sposób przemyślany i zrozumiały dla pracowników.

Co zachęca, a co utrudnia powrót pań na rynek pracy

Wciąż pracuje mniej kobiet niż mężczyzn. Gdyby różnicę zmniejszyć o połowę, to na rynku pracy pojawiłoby się ćwierć miliona kobiet. Aktywizacja pań potrzebna jest, by zmniejszyć wpływ zmian demograficznych na rynek pracy.

Portale internetowe: jakich ogłoszeń było najwięcej

Na polskich portalach internetowych pozostawało w końcu stycznia 155,7 tys. ogłoszeń o zatrudnieniu. Ich liczba wzrosła w większości województw.

Kto jest ubezpieczony w pełni, kto w ogóle

Jakie składki płacimy od różnych form umów o pracę.