fbTrack

Banki

Zgoda KNF dla Rabobanku

Rzeczpospolita
Rabobank przejmie kontrolny pakiet AKCJI BGŻ. Najpóźniej w trzecim kwartale tego roku dojdzie do oferty publicznej banku, który wciąż pozostaje własnością Skarbu Państwa
Rabobank otrzymał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na przekroczenie 50 procent głosów w Banku BGŻ. Stanie się to, gdy holenderski bank odkupi 12,87-proc. pakiet papierów BGŻ, którego właścicielem jest obecnie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. – Ta decyzja z pewnością będzie korzystna dla procesu pierwszej publicznej oferty BGŻ – ocenia prezes banku Jacek Bartkiewicz. Jego zdaniem zwiększenie zaangażowania własnościowego holenderskiego akcjonariusza pozwoli też na umocnienie pozycji banku na polskim rynku.
Rabobank został udziałowcem BGŻ w 2004 r., gdy kupił 35,4 proc. jego akcji. W kolejnych latach jego udział wzrósł do 46,48 proc., m.in. w wyniku konwersji obligacji zamiennych na akcje. Po sfinalizowaniu transakcji z EBOR zaangażowanie holenderskiego banku w BGŻ wzrośnie do 59,35 proc. To niejedyna zmiana, jaka nastąpi w tym roku w akcjonariacie BGŻ. Publiczna sprzedaż papierów tego banku ma być jednym z elementów przyspieszenia prywatyzacji, wielokrotnie zapowiadanego przez Ministerstwo Skarbu. W rękach Skarbu Państwa wciąż pozostaje ponad 37-proc. pakiet akcji BGŻ. Jak dowiedziała się „Rz”, prace dotyczące oferty publicznej już ruszyły. Ma do niej dojść nie później niż w trzecim kwartale tego roku. Taką datę giełdowego debiutu wskazało już w sierpniu 2007 r. nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy BGŻ.
– Trudno teraz powiedzieć, jakiej wartości będzie to oferta. Na pewno będzie to sprzedaż papierów o wartości ponad 1 mld zł, a więc jedna z największych ofert publicznych w tym roku w Polsce – powiedziało nam źródło zbliżone do transakcji. Za ofertę BGŻ odpowiedzialne są Credit Suisse Securities (Europe) Ltd, Kancelaria Prawna Baker & McKenzie Gruszczyński i Wspólnicy oraz Dom Maklerski PKO BP. Rabobank ma oddziały w 40 krajach. Jest 16. pod względem wielkości instytucją finansową na świecie i numerem 1 na rynku holenderskim. Podobnie jak BGŻ specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego. Jest też akcjonariuszem Eureko B.V., które posiada ponad 32 proc. walorów PZU SA. Informację o zakupie pakietu akcji EBOiR przez Rabobank rynek znał już od roku, dlatego teraz odbiera ją neutralnie. Jest to element przygotowania BGŻ do wejścia na giełdę, którego powodzenie w dużym stopniu będzie zależało od nastrojów wokół instytucji finansowych w momencie debiutu. Uzyskanie ponad 50 proc. udziałów w BGŻ przez Rabobank również nie ma dużego znaczenia dla wyników banku, ponieważ od dawna Rabobank faktycznie zarządza BGŻ.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL