fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Nawet 100 tys. zgonów na Covid-19 do końca roku

AFP
To, czy do końca roku koronawirus spowoduje 100 000 zgonów, zależy od tego, jak szybko rygory zostaną złagodzone, jak skuteczne jest śledzenie kontaktów i czy poradzimy sobie z sytuacją w szpitalach i domach opieki - uważają naukowcy doradzający brytyjskiemu rządowi.

Naukowcy z Imperial College London, Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej i innych grup badawczych wypracowali modele wskazujące na prawdopodobna liczbę zgonów związaną z tempem wychodzenia z ograniczeń narzuconych w związku z koronawirusem.

Badacze przeanalizowali szereg opcji wyjścia z blokady w celu oceny, które  kroki byłyby opłacalne, a które nie, przy czym więcej niż jeden wynik wykazał prawdopodobieństwo liczby ofiar śmiertelnych ponad 100 000 - do końca tego roku.

Naukowcy ostrzegli w komunikacie dla rządu, że można tego uniknąć jedynie stosując powolne luzowanie ograniczeń i podejmując agresywne kroki w celu śledzenia rozprzestrzeniania się wirusa.

To, czy do końca roku koronawirus spowoduje 100 000 zgonów, zależy od tego, jak szybko rygory zostaną złagodzone, jak skuteczne jest śledzenie kontaktów i czy poradzimy sobie z sytuacją w szpitalach i domach opieki - uważają naukowcy.

Ostrzeżenie to pojawia się w momencie, gdy opozycja zarzuca gabinetowi Borisa Johnsona, że zbyt późno wprowadził obostrzenia i nie zdołał uchronić domów opieki przed atakiem koronawirusa.

Jak pisze "Sunday Times", cytując swoje źródło z kręgów rządowych, władza jest zdania, że społeczeństwo wybaczy jej błędy popełnione podczas wprowadzania blokady, ale nie wybaczy tych popełnionych podczas jej znoszenia.

W Wielkiej Brytanii wykryto dotychczas 216 526 przypadków koronawirusa, zmarło 31 662 osoby.

Źródło: politicshome.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA