Zdawalność egzaminów wstępnych na dwie największe aplikacje prawnicze wyniosła ok. 41 proc. – znacznie mniej niż w zeszłym roku (60 proc.). Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik przyznał, że zmniejszona liczba aplikantów wymagać będzie zmian w organizacji szkolenia.

– Trwają rozmowy na forum KRRP, a Komisja Aplikacji KRRP opracowuje projekt zmian – mówi Agnieszka Borowska-Pura, kierownik Działu Aplikacji w OIRP w Warszawie. – Jednym z analizowanych pomysłów jest prowadzenie części zajęć w formie e-learningu – dodaje.

Czytaj więcej

MS publikuje wyniki egzaminów na aplikacje prawnicze

– Będzie to wymagało pewnej reorganizacji. Mamy możliwość połączenia zajęć np. w dwóch izbach i może warto będzie z niej skorzystać, by wszystko ułożyć w racjonalny sposób, także kosztowo. Będę o tym rozmawiał z izbami – mówi Bartosz Szolc-Nartowski, przewodniczący Komisji ds. Aplikantów przy KRRP.

A aplikantów może być jeszcze mniej, gdyż nie każdy, kto zdał, złoży wniosek o wpis na listę w tym rok.

– Na pewno grup zajęciowych będzie mniej, ale nie przełoży się to na formę szkolenia. Mam też nadzieję, że nie jest to trwały trend – bywały już lata, gdy aplikantów było mniej – mówi Marcin Derlacz, przewodniczący Komisji ds. Aplikacji Adwokackiej przy NRA.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Powrót do elitarności

I wskazuje, że im mniej aplikantów, tym mniejszy budżet, a to może być problemem szczególnie dla małych izb. Wsparcie ze strony NRA polegać będzie na organizacji szkoleń na poziomie centralnym (online) być może w większym niż dziś zakresie.

Problem polega na tym, że – jak zwraca uwagę prezes NRA Przemysław Rosati – to właśnie nauczanie zdalne przez dwa lata pandemii mogło mieć wpływ na niski wynik. Dodaje, że receptą na ujemne skutki nauczania online może być patronat oparty na bezpośredniej relacji aplikanta z adwokatem.

– Zwłaszcza w mniejszych izbach – choć i w warszawskiej stanie się to odczuwalne – będzie zwyczajnie trudniej o aplikanta – tłumaczy. – A to sprawi, że aplikant będzie mógł swobodnie wybierać patrona – co ma fundamentalne znaczenie.

Czytaj więcej

Iwona Kujawa: Potrzeba analizy profilu zdających

Czytaj więcej

Słabe wyniki zdających egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze