Szymon Cydzik

Dziennikarz

Absolwent prawa, dziennikarstwa i historii na Uniwersytecie Warszawskim. W mediach pracuje od 2016, pisze o zawodach prawniczych, prawie nowych technologii, danych osobowych oraz prawach człowieka.

Te wyniki porażają. Aż 90 procent dzieci trenujących sport doświadczyło przemocy

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przedstawiła wyniki pierwszego polskiego badania dotyczącego przemocy wobec małoletnich w sporcie. Wyniki są wyjątkowo pesymistyczne, tylko jeden na dziesięciu ankietowanych nie spotkał się z żadną z form agresji.

Terroryzm w sieci. ABW zobowiąże do usuwania groźnych treści

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie zobowiązał do usuwania ze stron internetowych treści o „charakterze terrorystycznym” albo zablokowania dostępu do nich.

Radni muszą mieć „grubszą skórę". Pewne informacje o nich muszą być publiczne

Członkowie rad powiatów i gmin pełnią funkcję publiczną, można więc o nich pisać więcej niż o zwykłym obywatelu.

Po wygaśnięciu mandatu obowiązki wójta przejmie jego zastępca

Sejm przyjął nowelizację uchwały o samorządzie gminnym. Określa ona postępowanie w razie ustąpienia np. wójta lub radnego przed końcem kadencji.

Sztuczna inteligencja wciąż mało popularna wśród prawników. Jest nowy raport

Tylko oko. 11 proc. prawników deklaruje, że miało styczność z kwestiami związanymi z AI w sprawach swoich klientów. Tyle samo twierdzi, że wie bardzo dużo o możliwościach wykorzystania tej technologii w pracy prawnika - wynika z badań CH Beck

Rząd zmienia prawo do reklamacji. Będzie nowy, ważny termin dla konsumentów

Rząd planuje wprowadzić zasadę, że klient będzie miał rok od wykrycia niezgodności towaru z umową na domaganie się wymiany, naprawy lub zwrotu pieniędzy.

Ważny wyrok Strasburga ws. walki ze zmianami klimatycznymi

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Szwajcaria, nie wdrażając odpowiednich praktyk i regulacji mających przeciwdziałać zmianom klimatu, naruszyła prawa człowieka. Wyrok jest ważny również dla Polski.

Partie europejskie będą się reklamować w całej UE

We wtorek wchodzą w życie niektóre przepisy rozporządzenia ws. reklamy politycznej. Mają umożliwić partiom europejskim promowanie się w całej UE, ale mogą też otwierać furtkę dla obcych wpływów.

Adwokaci i radcy padają ofiarami przemocy. Pokazało to międzynarodowe badanie

Wyzwiska, groźby, nękanie zarówno przez przeciwników, jak i byłych klientów – to częste doświadczenie polskich prawników. Z groźbami spotkało się łącznie ok. 40 proc. adwokatów i niemal co trzeci radca. Nękanie dotknęło zaś ponad połowy radców i 60 proc. adwokatów.

Kolejny zwrot w sprawie prokurator Wrzosek. Rzecznik dyscyplinarna się wyłączyła

Rzecznik dyscyplinarna Izby Adwokackiej w Warszawie przekazała sprawę zbadania ewentualnego deliktu popełnionego przez członków palestry przy sporządzaniu wniosków ws. mediów publicznych z powrotem do Rzecznik Dyscyplinarnej Adwokatury. Powodem m.in. powiązania rodzinne.