Szymon Cydzik

Ustawa o Sądzie Najwyższym z poprawkami Senatu. Senatorowie rozpatrzą propozycje komisji

Połączone senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, przedstawiły szereg poprawek do nowelizacji przepisów o SN.

Skargi na wybory bez przymusu adwokacko-radcowskiego

Do Senatu wpłynęła petycja pewnego adwokata, który wnioskuje, aby w kodeksie wyborczym jednoznacznie uregulować wyłączenie stosowania przymusu adwokacko-radcowskiego przed Sądem Najwyższym ws. protestów wyborczych przeciwko ważności wyborów.

W 2022 r. rekordowo wysokie kary za naruszenie RODO

W Europie kontrole obejmują cyfrowych gigantów, w Polsce – głównie aplikacje mobilne i sieciowe.

Radca prawny nie płacił czynszu za prywatną dzierżawę. Jest decyzja SN

Samorządy zawodowe mogą karać dyscyplinarnie swoich członków, ale muszą trzymać się definicji czynów określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.

Sąd Unii Europejskiej: klub żużlowy przegrał ze spółką. Poszło o nazwę Falubaz

Sąd Unii Europejskiej podtrzymał decyzję Izby Odwoławczej Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), która unieważniła znak towarowy ze względu na działanie rejestrującego w złej wierze.

Joanna Parafianowicz o studenckich praktykach: Mamy w życiu to, na co się godzimy

Po prostu wystarczy nie przyjmować pracy pod szyldem praktyk i nie oferować praktyk, choć żąda się pracy - być obustronnie uczciwym. – mówi adwokat Joanna Parafianowicz. - Praktyka jest od tego, żeby dać sobie szansę na rozwój, poznanie ludzi, którzy nam otworzą nowe możliwości. To właśnie daję praktykantom – dodaje.

Polscy kandydaci na sędziów ETPC odrzuceni po raz trzeci

Komitet ds. wyboru sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarekomendował Zgromadzeniu Parlamentarnego nie przyjmowanie listy kandydatów zgłoszonej przez Polskę.

Trzecia próba wyłonienia polskiego sędziego do ETPCz

Komisja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy kolejny raz zajmie się kwestią wyboru przedstawiciela Polski w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. W środę ma omawiać kandydatury.

ETPC: Książki dla dzieci poza cenzurą. Pojawiły się w nich pary homoseksualne

Litwa zapłaci 12 tys. euro zadośćuczynienia (plus 5 tys. euro kosztów) spadkobiercy autora dziecięcych książeczek, których dystrybucję czasowo zawieszono. Powód: w dwóch z sześciu publikacji pojawiały się pary homoseksualne. Władze Litwy uznały to za „treści szkodliwe dla osób poniżej 14. roku życia”. Po czasie dopuszczono dystrybucję książek, ale opatrzono je specjalnym ostrzeżeniem.

Zawieszeni prawnicy dalej świadczą usługi pomocy prawnej

W stolicy wciąż zdarzają się przypadki, że adwokaci i radcy zawieszeni w prawach do wykonywania zawodu lub wręcz usunięci z właściwego samorządu świadczą usługi jak dawniej.