Fiskus nie ma wyjścia i musi dostosować się do orzeczenia unijnego

Żadne państwo członkowskie nie ma kompetencji do oceny ani charakteru wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, ani czy ma on być zastosowany, czy nie.

Publikacja: 05.04.2023 11:09

Fiskus nie ma wyjścia i musi dostosować się do orzeczenia unijnego

Foto: Adobe Stock

Wyrok WSA we Wrocławiu stanowi cenną wskazówkę dla wszystkich, którzy biorą udział w postępowaniu dotyczącym wznowienia postępowania zakończonego prawomocną decyzją VAT-owską po opublikowaniu orzeczenia TSUE.

Sąd zebrał w swoim uzasadnieniu wszystkie elementy mające wpływ na to postępowanie. Po pierwsze, wyciągnął przed nawias jedną rzecz, która umyka w praktyce. To jest, że w VAT mamy do czynienia ze stosowaniem wyłącznie prawa UE, gdyż polska ustawa o VAT jest tylko implementacją dyrektywy, w której Polska dokonuje wyborów w związku z możliwością wynikającą z dyrektywy. Po drugie, sąd wskazał, iż na mocy traktatów jedynym podmiotem uprawnionym do wykładni przepisów UE jest TSUE, zaś państwa członkowskie zobowiązały się do lojalnej współpracy związanej z przestrzeganiem prawa UE. Płynie z tego taki wniosek, iż żadne państwo członkowskie nie ma kompetencji do oceny ani charakteru wyroku TSUE – czy jest on precedensowy, czy nie, bo ze swojej istoty jest – ani czy ma on być zastosowany, czy nie. Istotny jest tylko pogląd TSUE związany z zagadnieniem prawnym będącym przedmiotem rozważań. Ma to bardzo praktyczne znaczenie.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać