fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Nowy system skontroluje poziom insuliny i… zużycie silnika samolotu

Adobe Stock
Nowy system sztucznej inteligencji jest tak wszechstronny, że potrafi zarówno dozować insulinę, jak i kontrolować pracę silników lotniczych.

Sztuczna inteligencja (AI) jest niezwykle wszechstronna i może poprawić wiele obszarów naszego życia. Nowy system AI stworzony przez naukowców Uniwersytetu Queensland jest tak wszechstronny, że może poprawić zarówno dozowanie insuliny dla diabetyków, jak i zmienić sposób monitorowania zużycia silnika samolotu.

Sztuczna inteligencja to pewien algorytm, który może uczyć się, analizować i samodzielnie wykonywać zaprogramowane zadania. W trakcie nauki rozwija się. Im więcej danych mu dostarczymy tym precyzja realizacji zadań będzie większa.

Zazwyczaj systemy AI są wyspecjalizowane, a ich praca sprowadza się do rozpoznania i realizacji jednego celu. Tak jest też z systemem sterującym dozowaniem insuliny w sztucznej trzustce opracowanej na przez naukowców z Queensland. Aby utrzymać poziom insuliny we krwi pacjenta pod kontrolą, musi ona badać niezwykłe ilości danych, ale dzięki temu system jest niezwykle precyzyjny. Dzięki temu można uniknąć wielu skutków ubocznych towarzyszących leczeniu cukrzycy. Algorytm analizuje wszystkie wskazania pomiarowe, sprawdza czy dawka leku nie została przekroczona i podaje porcję insuliny.

Okazuje się jednak, że tan sam system sztucznej inteligencji może wykonywać także inne zadania. Naukowcy starają się zastosować go w turbinach silników lotniczych i związanych z nimi systemach. W tej sytuacji sztuczna inteligencja analizuje również ogromną ilość danych, co pomaga w przewidywaniu zużywania się elementów silnika lotniczego.

Interesujące jest to, że ten system AI jest praktycznie taki sam w obu zastosowaniach. W obu przypadkach algorytm musi przeanalizować ogromną bazę danych i wykorzystać jej informacje do przewidywania zmian. W jednym obszarze pomaga to w stworzeniu bardziej precyzyjnego leczenia, a w drugim, lepszej pracy serwisów i zwiększenia bezpieczeństwa lotów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA