fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gmina nie może dowolnie ustalać części składowych opłaty śmieciowej

Fotorzepa, Robert Gardziński
Przy ustalaniu opłat za odpady odbierane z nieruchomości tzw. niezamieszkałych, rada gminy nie może uzależnić końcowej opłaty od ilości wywozów czy opróżnień w trakcie miesiąca.

- Wójt polecił przygotowanie projektu uchwały w sprawie opłat z nieruchomości niezamieszkałych (np. służących działalności gospodarczej) – od pojemnika (worka) zgodnie z ustawą „śmieciową". Czy dopuszczalne prawnie jest uzależnienie ostatecznej opłaty miesięcznej od ilości wywozów (opróżnień) tych pojemników (worków)? W założeniu chodzi o najlepsze zbilansowanie całego systemu kosztów gospodarowania odpadami szczególnie w obliczu braków w budżecie zmniejszonymi dochodami z powodu COVID-19.

Z punktu widzenia funkcjonowania gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego, kierowanie się aspektem ekonomicznym jest, co do zasady jest słuszne, co ma zresztą odzwierciedlenie m.in. w regulacjach prawnych ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. W art. 44 ust. 3 pkt 1 postanowiono, że wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad: uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, optymalnego...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA