Zasady ustanawiania nagród przez radę gminy

Ustawodawca przewidział możliwość ustanawiania przez radę gminy nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Rada może także ustanawiać nagrody za wyniki sportowe.

Publikacja: 19.03.2019 04:30

Zasady ustanawiania nagród przez radę gminy

Foto: 123RF

- Rada gminy chce podjąć uchwałę o ustanowieniu nagrody za osiągnięcia w dziedzinie turystyki. Czy przysługuje jej takie uprawnienie?

Nie.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej. Podkreśla się jednak, że ten przepis nie może stanowić samodzielnej podstawy do wydawania aktu normatywnego o powszechnie obowiązującym charakterze, gdyż potrzebne jest do tego wyraźne upoważnienie ustawowe (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 9 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Bd 1319/17, LEX nr 2490841). Ustawodawca nie przewidział dla rady gminy upoważnienia do ustanawiania nagród „za osiągnięcia w dziedzinie turystyki".

Czytaj także: Nagrody od rządzących dla urzędników

Rada może jednak ustanawiać nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz nagrody za wyniki sportowe. Zgodnie z art. 7a ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej jednostki samorządu terytorialnego (w tym gminy) mogą ustanawiać i przyznawać doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody mogą być przyznawane osobom fizycznym lub prawnym, a także innym podmiotom – na podstawie oceny całokształtu działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu. Organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego (w przypadku gminy – rada gminy), w drodze uchwały, określają szczegółowe warunki i tryb przyznawania tych nagród, biorąc pod uwagę charakter działalności osoby fizycznej bądź prawnej lub rangę osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania lub ochrony kultury.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 grudnia 2007 r. (sygn. II OSK 1333/07, LEX nr 465056) upoważnienie to uprawnia do powołania organu doradczego, o ile jego uprawnienia nie naruszą ustawowych kompetencji organów samorządu. Natomiast zgodnie z art. 31 ustawy o sporcie samorządy mogą ustanawiać i finansować okresowe stypendia sportowe oraz nagrody i wyróżnienia dla osób fizycznych za osiągnięte wyniki sportowe. Samorządy mogą także przyznawać i finansować ze swego budżetu stypendia lub nagrody dla trenerów prowadzących szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym.

Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego (w przypadku gminy – rada gminy) określa, w drodze uchwały, szczegółowe zasady, tryb przyznawania i pozbawiania oraz rodzaje i wysokość stypendiów sportowych, nagród i wyróżnień, biorąc pod uwagę znaczenie danego sportu dla tej jednostki samorządu i osiągnięty wynik sportowy. Dyscyplinami sportu, które mają znaczenie dla danej jednostki samorządu terytorialnego, mogą być np. dyscypliny o ugruntowanej tradycji lokalnej czy ponadlokalnej, cieszące się popularnością wśród mieszkańców (por. WSA w Łodzi z 22 listopada 2017 r., sygn. II SA/Łd 651/17).

Autorka jest radcą prawnym

podstawa prawna: art. 18 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 994 ze zm.)

podstawa prawna: art. 7a ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1983 ze zm.)

podstawa prawna: art. 31 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1263 ze zm.)

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów