fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Od stycznia 2016 r. zmiany w oskładkowaniu umów zleceń

www.sxc.hu
Żaden zleceniodawca nie będzie mógł od stycznia 2016 r. czuć się zwolniony z konieczności zgłoszenia wykonawcy do ubezpieczeń społecznych do czasu, aż ten przedłoży mu odpowiedni dokument o wysokości przychodu z innych tytułów. To oznacza niekończące się korekty.

Z początkiem roku wchodzą w życie zmiany w oskładkowaniu umów-zleceń. Trudne do zastosowania przepisy przysporzą kłopotów płatnikom i ubezpieczonym, a niewykluczone, że również pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą mieli ręce pełne pracy.

W obecnym stanie prawnym w przypadku, gdy ubezpieczony wykonuje równolegle kilka umów-zleceń, podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z jednej umowy – pierwszej lub wybranej przez niego – bez względu na wysokość osiąganego przychodu. Ta zasada diametralnie zmieni się już od stycznia za sprawą wejścia w życie zmian w przepisach dotyczących zbiegu tytułów do ubezpieczenia.

ZUS opublikował już wyjaśnienia dotyczące nowych regulacji. Choć w wielu sytuacjach pomogą one płatnikom, to jednak budzą wiele wątpliwości.

Podstawą minimum

Wchodzące w życie zmiany wprowadzają rozwiązanie polegające na sumowaniu podstaw wymiaru składek z kilku tytułów, jeżeli z jednego tytułu jest ona niższa od kwot...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA