fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zasiłek macierzyński i chorobowy na nowych zasadach

Zasiłek macierzyński można pobierać nawet przez rok
123RF
Macierzyński liczony według obecnych reguł dostanie bizneswoman, która urodzi jeszcze w tym roku. Po zmianach wysokość świadczenia będzie adekwatna do stażu opłacania składki chorobowej. Maksymalny zasiłek będzie przysługiwał dopiero po 12 miesiącach opłacania wysokich składek z działalności.

Przepisy, które pozwalają uzyskać osobom prowadzącym działalność wysoki zasiłek z ZUS w zamian za krótki okres opłacania wyższych składek, mają przestać obowiązywać z końcem października. Pozwalają one ciężarnej bizneswoman przystąpić do ubezpieczenia chorobowego na miesiąc czy dwa przed planowaną datą porodu, ponieść koszt składki na to ubezpieczenie w maksymalnej wysokości tylko za ten krótki okres i zyskać w ten sposób bardzo wysoki zasiłek macierzyński nawet przez rok.

Nowelizacja ustawy zasiłkowej z 15 maja 2015 r. (DzU z 2015 r., poz. 1066), która ma ukrócić praktykę uzyskiwania świadczeń nieproporcjonalnych do składkowego wkładu, będzie obowiązywać od 1 listopada 2015 r. Wszystko jednak wskazuje na to, że nowe zasady ustalania zasiłkowej podstawy wejdą w życie dopiero od 1 stycznia 2016 r. A to dlatego, że jeszcze we wrześniu Sejm ma się zajmować kolejną nowelą zasiłkową wydłużającą vacatio legis o dwa miesiące. Chodzi o to, aby zmiany te sko...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA