Anna Owsiana

4 czerwca bez handlu

W najbliższą niedzielę przypadają Zielone Świątki. W ten ustawowy dzień wolny od pracy obowiązuje zakaz pracy w handlu.

Omijanie minimalnego wynagrodzenia przez zmianę umowy to ryzyko

Inspektor PIP nie podważy umowy o dzieło zawartej w miejsce zlecenia. Poinformuje jednak o tym ZUS, który przekwalifikuje kontrakt i nakaże uregulować zaległe składki.

Wolne na dziecko: zamiast 2 dni można wziąć 16 godzin

Od 2 stycznia br. zamiast dwóch dni wolnych na dziecko można wziąć 16 godzin. Wyboru trzeba dokonać, składając pierwszy wniosek o opiekę w roku. Decyzja jednego z rodziców wpływa na uprawnienia drugiego.

Wyrównanie macierzyńskiego także dla przedsiębiorcy

Od stycznia miesięczny zasiłek macierzyński nie może być niższy niż 1000 zł. Przedsiębiorca, który uzyska prawo do niższego świadczenia, może liczyć na uzupełnienie do tej kwoty. Musi przy tym pamiętać, aby rozliczyć się w ZUS z właściwym kodem tytułu do ubezpieczeń.

ZUS z urzędu wypłaci wyrównanie matce prowadzącej działalność

Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego jest wypłacane bez wniosku świadczeniobiorcy - mówi Andrzej Radzisław, radca prawny, współpracujący z kancelarią LexConsulting

Zasiłek macierzyński i chorobowy na nowych zasadach

Macierzyński liczony według obecnych reguł dostanie bizneswoman, która urodzi jeszcze w tym roku. Po zmianach wysokość świadczenia będzie adekwatna do stażu opłacania składki chorobowej. Maksymalny zasiłek będzie przysługiwał dopiero po 12 miesiącach opłacania wysokich składek z działalności.