fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

ZUS pójdzie w górę, bo rząd podnosi minimalną pensję

Fotorzepa/Michał Walczak
Prawie 1450 zł miesięcznie składki na ZUS zapłacą w przyszłym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wzrósłby także tzw. preferencyjny ZUS. To skutek planowanego podniesienia pensji minimalnej.

Przypomnijmy - w przyjętym we wtorek projekcie rząd zaproponował, aby wynagrodzenie  minimalne w 2021 r. wynosiło 2800 zł brutto.  To oznacza, że pracujący na pełnym etacie za  pensję minimalną zarobiliby na rękę ok. 2061 zł netto.

Czytaj też: 2800 zł – rządowa propozycja płacy minimalnej

Jak informuje "Fakt", podwyżka pensji minimalnej niesie za sobą podniesienie składek na ZUS. Dla przedsiębiorców prowadzących biznes od niedawna i płacących preferencyjny ZUS (od 7 do 30 miesiąca prowadzenia działalności) podstawę wymiaru obniżonych składek stanowi 30 proc.  minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie płacą więc oni 609,14 zł. Po zmianie byłoby to 637,03 zł

Także przedsiębiorcy płacący tzw. pełny ZUS muszą liczyć się z podwyżką składek. Ich wysokość zależy bowiem od prognozy przeciętnego wynagrodzenia. A ono - jak wynika z założeń do budżetu państwa - ma wynieść 5259 zł.

Na tej podstawie "Fakt" wyliczył, że w przyszłym roku osoby prowadzące własny biznes i płacące tzw. pełny ZUS (jeśli ich przychody nie przekraczają 120 tys. zł rocznie), mogą się spodziewać podwyżki składek o 15,43 zł miesięcznie i  185 zł w ujęciu rocznym. Obecnie muszą wysupłać na składki 1431,48 zł, a w przyszłym już 1446,91 zł.

Dziennik zastrzega, że w jego wyliczeniach niepewna jest jednak wysokość składki zdrowotnej. Jej wysokość będzie zależała od przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale  2020 r. Zdaniem dr Antoniego Kolka z Instytutu Emerytalnego może ono wynieść nawet 5500 zł. Składka zdrowotna liczona od takiej podstawy wynosiłaby 371,25 zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA