fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: jak opodatkować usługę sprawdzającą zdolność kredytobiorcy

Adobe Stock
Opłaty pobierane przez bank za wydanie wyjaśnień klientowi, który ubiega się o kredyt, dotyczących jego wiarygodności finansowej, podlegają opodatkowaniu 23 proc. VAT.

Stanowisko takie zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 czerwca 2020 r. (0114- KDIP4-3.4012.160.2020.1.RK).

Zgodnie z przedstawionym w interpretacji zdarzeniem przyszłym, bank rozważa pobieranie od klientów opłat za przekazanie w formie pisemnej wyjaśnień dotyczących dokonanej oceny ich zdolności kredytowej. Wyjaśnienia te obejmowałyby informacje na temat czynników (w tym danych osobowych wnioskującego), które miały wpływ na dokonaną ocenę zdolności kredytowej. Wysokość opłaty uzależniona byłaby od wartości kredytu (np. określony procent kapitału), przy czym bank przewiduje również minimalną kwotę opłaty. Wyjaśnienia byłyby udzielane bez względu na to, czy decyzja kredytowa jest pozytywna.

Czytaj także: Usługi pośrednictwa finansowego są zwolnione z VAT - interpretacja podatkowa

Bank zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o potwierdzenie, że udzielenie przedmiotowych wyjaśnień należy traktować j...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA