fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podstawowe kryterium to realia ekonomiczne

Księgowy
AdobeStock
Dla kwalifikacji szeregu czynności jako świadczenia złożonego nie mają przesądzającego znaczenia takie okoliczności jak możliwość zidentyfikowania ceny za każdy element składający się na tę całkowitą zapłaconą przez konsumenta czy możliwość wykonania części z nich przez wykonawców. Dotyczy to sytuacji, gdy z punku widzenia odbiorcy konsument otrzymuje jedno świadczenie.

Spór dotyczył rozliczenia VAT za poszczególne miesiące w 2015 r. A fiskus zarzucił spółce, że bezpodstawnie zastosowała obniżoną 8 proc. stawkę podatku do kompleksowego utrzymania dróg krajowych na terenie jednego z województw oraz utrzymania drogi krajowej w systemie „Utrzymaj standard".

Spółka uważała, że realizowała na podstawie umowy odrębne świadczenia opodatkowane dwiema stawkami VAT 8 i 23 proc. VAT, a nie jedną usługę kompleksową opodatkowaną stawką podstawową. W odwołaniu, a potem skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach podniosła m.in., że na kryteria kwalifikowania świadczeń jako kompleksowych składa się nie tylko cel świadczenia postrzegany z punktu widzenia nabywcy, ale również inne okoliczności, które wynikają zarówno z umowy jak i pozostałej dokumentacji.

Czytaj także: Prostsze rozliczenia VAT od internetowej sprzedaży

Ta argumentacja nie przekonała jednak gliwickiego WSA. Po analizie przepisów i or...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA