Podstawowe kryterium to realia ekonomiczne

Dla kwalifikacji szeregu czynności jako świadczenia złożonego nie mają przesądzającego znaczenia takie okoliczności jak możliwość zidentyfikowania ceny za każdy element składający się na tę całkowitą zapłaconą przez konsumenta czy możliwość wykonania części z nich przez wykonawców. Dotyczy to sytuacji, gdy z punku widzenia odbiorcy konsument otrzymuje jedno świadczenie.

Publikacja: 13.07.2021 09:26

Podstawowe kryterium to realia ekonomiczne

Foto: AdobeStock

Spór dotyczył rozliczenia VAT za poszczególne miesiące w 2015 r. A fiskus zarzucił spółce, że bezpodstawnie zastosowała obniżoną 8 proc. stawkę podatku do kompleksowego utrzymania dróg krajowych na terenie jednego z województw oraz utrzymania drogi krajowej w systemie „Utrzymaj standard".

Spółka uważała, że realizowała na podstawie umowy odrębne świadczenia opodatkowane dwiema stawkami VAT 8 i 23 proc. VAT, a nie jedną usługę kompleksową opodatkowaną stawką podstawową. W odwołaniu, a potem skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach podniosła m.in., że na kryteria kwalifikowania świadczeń jako kompleksowych składa się nie tylko cel świadczenia postrzegany z punktu widzenia nabywcy, ale również inne okoliczności, które wynikają zarówno z umowy jak i pozostałej dokumentacji.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów