Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego mogą korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, przy czym konieczne jest zdefiniowanie tego rodzaju usług. Ustawa o VAT nie zawiera bowiem stosownych definicji, przez co konieczne jest poszukiwanie ich zakresu w prawodawstwie unijnym oraz w praktyce interpretacyjnej organów podatkowych.
Co wynika z przepisówUstawa o VAT przewiduje w art. 43 ust. 1 pkt 29, że zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:
a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
c) finansowane w całości ze środków publicznych.
Od podatku zwalnia się również świadczenie usług i dostawę towarów ściśle związane z ww. usługami....
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.