fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Split payment, podzielona płatność VAT w branżach wrażliwych od 1 listopada 2019 r.

AdobeStock
System podzielonej płatności w branżach wrażliwych zostanie wprowadzony dopiero 1 listopada - zdecydowali posłowie.

W piątek Sejm uchwalił nowelę do ustawy o VAT, wprowadzającą nowy system chroniący przed wyłudzeniami podatku. Tzw. podzielona płatność w handlu m.in. stalą, elektroniką, częściami samochodowymi czy w usługach budowlanych ma obowiązywać od 1 listopada 2019 r.

Czytaj także: Split payment: przymusowa podzielona płatność

Pierwotnie rząd proponował, by nowy system obowiązywał już od 1 września. Jeszcze we środę na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych wiceminister finansów Tadeusz Kościński twardo bronił tego terminu. Nie przekonywały go głosy przedsiębiorców i niektórych posłów PiS, wskazujące że wprowadzenie tak znaczącej zmiany w ciągu kilku tygodnie jest nierealne ze względu na konieczność dostosowania systemów księgowych i bankowych do nowego systemu. Z kolei sejmowi prawnicy zwracali uwagę, że taki termin nie dałby Sejmowi czasu na rozpatrzenie ewentualnych poprawek Senatu, a prezydentowi na podpisanie ustawy przed 1 września. Postulowano odłożenie wprowadzenie tej nowelizacji do 1 stycznia 2020 r.

Jednak we czwartek rząd zmienił zdanie, a premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że trzeba odłożyć zmiany właśnie ze względu na systemy księgowe. Jednak wymienił datę 1 listopada 2019 r., a nie 1 stycznia 2020 r. Tak też się stało, a Sejm przyjął stosowną poprawkę posłów PiS.

System podzielonej płatności oznacza, że część należności za towary i usługi, odpowiadająca kwocie VAT, trafia na specjalne konto bankowe. Podatnik ma ograniczone możliwości dysponowania pieniędzmi na tym koncie – głównie do regulowania należności wobec fiskusa.

Nowy system zastąpi tzw. odwrócone obciążenie - inny stosowany dotychczas inny środek zapobiegający nadużyciom w VAT. Podzielona płatność ma obowiązywać w tych samych branżach, co odwrócone obciążenie, a dodatkowo w handlu częściami samochodowymi i węglem kamiennym. Obejmie jedynie transakcje między podatnikami VAT.

Równocześnie do ustawy o tym podatku wprowadzono nowy system stawek, porządkujący opodatkowanie wielu towarów. Wprowadzony będzie też nowy rodzaj interpretacji – Wiążąca Informacja Stawkowa. Ma ona być urzędowym potwierdzeniem stosowania prawidłowej stawki VAT na dany towar czy usługę.

Posłowie zażegnali też spór o opodatkowanie napojów owocowych. Zgodnie z postulatami sektora spożywczego i sadowników przyjęto 5-procentową stawkę VAT na „napoje bezalkoholowe, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20 proc. składu surowcowego”.

Zmiany dotyczące stawek również mają wejść w życie 1 listopada 2019 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA