Gmina nie może wspomagać finansowo wojewody w realizacji jego zadań

Adresatem pomocy finansowej może być tylko podmiot posiadający określony status prawny np. samorząd. Nie ma go jednostka usytuowana w strukturze administracji rządowej.

Publikacja: 18.09.2018 05:10

Gmina nie może wspomagać finansowo wojewody w realizacji jego zadań

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

-Rada gminy zamierza przekazać pomoc finansową dla wojewody na jego zadania publiczne. Podstawą prawną ma być m.in. ustawa samorządowa i ustawa o finansach publicznych. Czy będzie to prawnie uzasadnione? Generalnie rada gminy może decydować we wszystkich sprawach, a nie jest to przecież zakazane.

Czytaj także: Przekazanie kompetencji to wyjątek, a nie reguła

Aby odpowiedzieć na pytanie, należy odnieść się do przepisów ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. I tak, w pierwszej kolejności na uwagę zasługuje art. 10 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, gdzie postanowiono, że gminy, związki międzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej.

Z tą regulacją korespondują normy prawne art. 220 ust. 1 i 2 ustawy o finansach publicznych, z których wynika, że z budżetu jednostki samorządu terytorialnego może być udzielona innym jednostkom samorządu terytorialnego pomoc finansowa w formie dotacji celowej lub pomoc rzeczowa. Podstawą takiej pomocy jest umowa. Warto, więc zauważyć, że adresatem pomocy finansowej może być tylko podmiot posiadający określony status prawny, w tym przypadku - jednostki samorządu terytorialnego. Jednak takiego statusu nie posiada wojewoda.

W dalszej kolejności – odnośnie argumentu o możliwości decydowania przez gminę (radę gminy) o wszystkich jej sprawach – przywołać należy treść art. 18 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 15. Wynika z nich, że do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej. Nadto, do wyłącznej właściwości rady gminy należy stanowienie w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady gminy. Co jednak istotne, wspomniane regulacje prawne nie mogą samodzielnie stanowić materialno-prawnej przesłanki do podejmowania uchwał mających za przedmiot m.in. udzielenie pomocy finansowej wojewodzie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w prawie administracyjnym nie obowiązuje zasada – co nie jest zakazane, jest dozwolone. Przeciwnie, dozwolone jest tylko to, co znajduje wyraźną podstawę prawną (art. 7 Konstytucji), co ma potwierdzenie w bogatym orzecznictwie sądowoadministracyjnym. Uprawnienie do stanowienia prawa przyznane radzie gminy może zostać zrealizowane tylko wtedy, gdy wynika ono wprost z aktów normatywnych wyższego rzędu. Takie zaś nie występuje w aktualnym porządku prawnym, w stosunku do przedmiotowego zapytania.

Wreszcie, warto odnotować stanowisko przyjęte w uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z 17 grudnia 2013 r. (Nr 26.453.2012). Tam – w zbliżonym stanie faktycznym – w stosunku do uchwały rady gminy o udzieleniu pomocy finansowej i rzeczowej dla wojewody – postanowiono: „Powyższe postanowienia naruszają istotnie treść przepisów prawa art. 216 ust. 2 pkt 5 i art. 220 ust. 1 cyt. ustawy o finansach publicznych oraz art. 10 ust. 2 cyt. ustawy o samorządzie gminnym. Z przepisów tych wynika, że pomoc finansowa bądź rzeczowa może być udzielona między jednostkami samorządu terytorialnego. Udzielenie przez gminę (....) pomocy finansowej bądź rzeczowej wojewodzie (...) nie spełnia tego wymogu, gdyż adresat tej pomocy nie jest jednostką samorządu terytorialnego a organem administracji rządowej". ?

—Marcin Nagórek, radca prawny

podstawa prawna: ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 994 ze zm.)ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 2077 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 2077 ze zm.)

-Rada gminy zamierza przekazać pomoc finansową dla wojewody na jego zadania publiczne. Podstawą prawną ma być m.in. ustawa samorządowa i ustawa o finansach publicznych. Czy będzie to prawnie uzasadnione? Generalnie rada gminy może decydować we wszystkich sprawach, a nie jest to przecież zakazane.

Czytaj także: Przekazanie kompetencji to wyjątek, a nie reguła

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP