Spółka zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu uchwałę rady miasta w sprawie ustalenia stawki opłaty za korzystanie przez operatorów i przewoźników z przystanków komunikacyjnych należących do miasta. Tłumaczyła, że stawka opłaty powinna zostać ustalona niedyskryminująco, a tak się nie stało. Uchwała narusza więc interes spółki. Nie wynika z niej, że wysokość opłaty jest uzależniona od wielkości taboru wykorzystywanego do zarobkowego przewozu osób oraz rodzaju pojazdów.

Oznacza to, że utrzymanie przystanków jednakowo obciąża wszystkich przedsiębiorców bez względu na wielkość taboru.

Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił uchwałę. Jego zdaniem stawki opłat powinny być ustalane wedle niedyskryminujących zasad. Trzeba więc zapewnić traktowanie wszystkich przewoźników równorzędnie.

W szczególności odnosi się to do takich kwestii jak np. jednakowa wysokość stawki opłaty; uwzględnianie standardu poszczególnych przystanków komunikacyjnych lub dworców; uwzględnianie wielkości taboru, jakim wykonywany jest przewóz przez poszczególnych przewoźników. Tymczasem miasto, wprowadzając jednolitą stawkę dla wszystkich przewoźników, nie przeprowadziło wcześniej analizy, czy doszło do naruszenia tej zasady.

sygnatura akt: II SA/Op 37/17