fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Ministerstwo kultury "zdumione" dyrektywą o prawie autorskim

Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego,
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że "ze zdumieniem przyjmuje" projekt dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, zaproponowany w środę przez Parlament Europejski.

Eurodeputowani poparli w środę projekt dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Dzięki niej twórcy mają otrzymywać wynagrodzenie za rozpowszechnianie ich utworów w internecie. Dziś zarabiają na tym głównie wielkie koncerny internetowe. Z twórcami dzielą się zyskami niechętnie.

Polscy europosłowie podzielili się w głosowaniu. Przedstawiciele PO opowiedzieli się za dyrektywą, PiS przeciw. - Dyrektywa została złagodzona, ale naszym zdaniem nie rozwiało to wątpliwości, czy zwykły użytkownik internetu będzie wystarczająco chroniony przed jej skutkami - mówił "Rzeczpospolitej" europoseł PiS Bolesław Piecha.

Przeczytaj: Jak linia partyjna odbiera rozum mediom prawicowym

"Zdumienie" akceptacją dla dyrektywy wyraziło w czwartek ministerstwo kultury. "Projekt przyjęty przez PE nie odzwierciedla stanowiska polskiego rządu i kompromisowych rozwiązań zaakceptowanych wcześniej przez COREPER (Komitet Stałych Przedstawicieli przy Radzie UE w Brukseli - red.)" - czytamy w komunikacie.

"Ministerstwo wyraża nadzieję, że w toku dalszych prac w tzw. nieformalnym trilogu ostateczny tekst dyrektywy nabierze kształt uwzględniający podstawowe wolności internautów oraz ucywilizuje kwestie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym" - napisał resort.

Dowiedz się: Co zawiera dyrektywa o jednolitym rynku cyfrowym?

Ministerstwo skomentowało także poparcie dla dyrektywy, wyrażone w głosowaniu przez deputowanych do PE z Platformy Obywatelskiej. "Głosowanie europosłów PO za tym projektem to działanie zmierzające do ograniczenia wolności w Internecie" - czytamy w oświadczeniu.

Krytycznie o dyrektywie wypowiedziało się także ministerstwo cyfryzacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA