fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia prawnicze

Ruszają kolejne ubezpieczenia ochrony prawnej

123RF
Wykupując np. polisę komunikacyjną w PZU, będzie można dokupić ubezpieczenie obejmujące pomoc radcy prawnego.

Pojawiają się ubezpieczenia, w których można skorzystać z porady adwokata lub radcy prawnego. Od lipca taki system działa dzięki porozumieniu Naczelnej Rady Adwokackiej z PZU Pomoc S.A., od stycznia ma być realizowane podobne porozumienie dotyczące radców prawnych.

– Krajowa Rada Radców Prawnych podczas weekendowego posiedzenia wyraziła zgodę na podpisanie dwóch dokumentów z grupą PZU – mówi Dariusz Sałajewski, prezes KRRP.

Jedna dotyczy właśnie ubezpieczeń ochrony prawnej. Wykupując inne ubezpieczenie (np. komunikacyjne lub majątkowe), klient będzie mógł zdecydować się także dodatkowo na ubezpieczenie ochrony prawnej. Składka roczna sięga od kilku do ok. 40 zł rocznie.

W ramach tego ubezpieczenia klient będzie mógł skorzystać m.in. z pomocy radcy prawnego – nawet do 30 tys. zł rocznie. Rozliczenie będzie się odbywało między zakładem ubezpieczeń a radcą prawnym.

– Gdy tylko podpiszemy porozumienie z PZU, szeroko poinformujemy o tym radców prawnych. Chętni do podejmowania się takich spraw będą mogli zgłaszać się do zakładu ubezpieczeń. Podpisanie tego porozumienia to spełnienie moich zapowiedzi, że będę chciał zwiększyć rynek usług dla radców prawnych – dodaje prezes Sałajewski.

Podobny system działa już od lipca u adwokatów. Naczelna Rada Adwokacka podpisała bowiem także umowę z PZU Pomoc S.A.

– Adwokaci są chętni, by uczestniczyć w tych programach – mówi Roman Kusz, przewodniczący Komisji Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej przy NRA. – Oprócz PZU współpracujemy też z firmą D.A.S., wcześniej też z Concordią. Jest to wciąż produkt bardzo mało popularny. W Niemczech i w Skandynawii kilkadziesiąt procent osób przychodzi do prawnika z polisą. Mam nadzieję, że wkrótce będzie to bardziej popularne – mówi mec. Kusz.

Dodaje, że dużo bardziej popularne niż ubezpieczenia osób fizycznych są te dotyczące zarządów firm. Tam klient jest bardziej świadomy i częściej wykorzystuje polisę, korzystając z pomocy adwokata.

Druga część porozumienia samorządu radcowskiego z PZU, jak informuje prezes Sałajewski, dotyczy obniżenia opłaty za obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dziś radcy prawni wykonujący zawód płacą 22 zł miesięcznie, od nowego roku mają płacić 19 zł. Składka wraz z ubezpieczeniem dla wykonującego zawód radcy będzie więc wynosić 97 zł. Dziś jest to 100 zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA