Elektroniczną platformę do handlu żywnością przygotują wspólnie warszawska Giełda Papierów Wartościowych, Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych.

– Działania związane z platformą żywnościową rozszerzają możliwość sprzedaży bezpośredniej tego, co gospodarstwa są w stanie wyprodukować – mówił we wtorek minister rolnictwa Jan Ardanowski podczas uroczystego podpisania umowy w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

To właśnie KOWR na jego zlecenie ogłosił przetarg, do którego konsorcjum zgłosiło się jako jedyny kandydat.

Celem projektu jest zbudowanie platformy do obrotu towarów rolnych, która umożliwi kojarzenie ofert dostawców z kupcami, szukującymi wystandaryzowanych produktów rolnych. – W fazie pilotażowej planujemy uruchomienie rynku spot z fizyczną dostawą dla jednego produktu – mówi Olga Chądzeńska z zespołu prasowego GPW. Termin „spot" pochodzi od skrótu z angielskiego „spot next", w wypadku tego rozwiązania rozliczenie następuje po dwóch dniach roboczych, według cen z dnia transakcji. Platforma będzie rozszerzała działalność na kolejne produkty rolne, planowany jest nawet rynek terminowy.

Projekt będzie realizowany do końca 2020 r., pilotażowa wersja platformy ruszy w pierwszej połowie przyszłego roku. Zgodnie z umową konsorcjum zajmie się studium wykonalności projektu, procedurami, wzorami dokumentów związanych z pilotażowym wdrażaniem platformy i przeprowadzeniem pilotażu.