W styczniu Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach nakazał matce wydanie córki jej ojcu, zamieszkującemu w Belgii. Zdaniem sądu kobieta dopuściła się bezprawnego uprowadzenia małoletniej. Wskazał, że oboje rodzice mieli pełnię władzy rodzicielskiej i do czasu bezprawnego działania matki wykonywali ją wspólnie, a miejscem stałego pobytu dziecka była Belgia.

Orzeczenie to zostało zaskarżone przez prokuratora oraz matkę 4-latki. Sąd Okręgowy w Katowicach postanowieniem z 15 czerwca 2018 roku oddalił obie apelacje.

Prokurator Generalny zaskarżył postanowienie sądu okręgowego. Wskazał, że wydanie takiego orzeczenia niewątpliwie prowadzi do negatywnych skutków w zakresie poczucia bezpieczeństwa dziecka. Podkreślił, że centrum życiowym dziecka była i jest Polska. Co więcej dziewczynka jest silnie związana z babcią ze strony matki. W tej sytuacji nakazanie wydania dziecka do ojca, doprowadzi do zerwania więzi rodzinnych oraz zdestabilizuje życie małoletniej i przyniesie negatywne konsekwencje dla jej poczucia bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.

Prokurator Generalny zaznaczył, że artykuł 72 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi fundamentalną normę, która reguluje kwestie ochrony praw dziecka i konstytuuje zasadę jego dobra. Dobro dziecka jest jednocześnie samoistną zasadą konstytucyjną i zarazem elementem szerszej koncepcji ochrony praw człowieka.

Obowiązek ochrony dobra dziecka spoczywa w pierwszej kolejności na rodzicach, jednak zgodnie z zasadą subsydiarności, ciąży on również na władzach publicznych i nakłada na nie obowiązek podjęcia, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, natychmiastowych działań w przypadku pojawienia się stanu zagrożenia dziecka.