fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchwała NSA ws. PIT od wynajmu: to podatnik decyduje czy nieruchomości wykorzysta w biznesie

Adobe Stock
Przy wynajmie kilku obiektów bądź najmie krótkotrwałym organy podatkowe próbują kwalifikować uzyskane w ten sposób przychody do działalności gospodarczej. Według NSA jest to błędne podejście.

24 maja 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał korzystną dla podatników uchwałę w przedmiocie opodatkowania przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Uchwała zawiera wiele wskazówek pozwalających na określenie czy najem ma charakter prywatny, czy jest już działalnością gospodarczą, co ma bezpośrednie przełożenie na wybór metody opodatkowania przychodów z tego tytułu.

Wybór najlepszej opcji

Wraz z ciągłym wzrostem powstających inwestycji i zwiększającą się dostępnością lokali, coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie swojego kapitału w nieruchomości i ich wynajem. Trzeba jednak pamiętać, że dochody z tego tytułu podlegają opodatkowaniu. Podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej mają możliwość wyboru metody opodatkowania pomiędzy skalą podatkową a ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnicy wynajmujący nieruchomości mogą również działać jako osoby prowadzące działalność gospodarcz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA