Jakub Piasecki

Uchwała NSA ws. PIT od wynajmu: to podatnik decyduje czy nieruchomości wykorzysta w biznesie

Przy wynajmie kilku obiektów bądź najmie krótkotrwałym organy podatkowe próbują kwalifikować uzyskane w ten sposób przychody do działalności gospodarczej. Według NSA jest to błędne podejście.

Nowe prawo 2019: surowsze sankcje za unikanie opodatkowania

Od początku roku mamy w przepisach nowe, znacznie surowsze sankcje za unikanie opodatkowania. Obecne stawki mogą wynosić nawet trzykrotność uzyskanej korzyści.

CIT: Sprzedaż starego długu nie da prawa do kosztów

Dla bezpieczeństwa rozliczeń z fiskusem trzeba przyjąć, że nie jest możliwe rozliczenie straty z tytułu odpłatnego zbycia przedawnionych wierzytelności, nawet jeśli wcześniej zostały one zarachowane jako przychód należny.

Ordynacja podatkowa: Gdy jest uszczerbek w majątku, można żądać nadpłaty

Sądy często uzależniają możliwość wystąpienia przez płatnika z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku od poniesienia przez niego szkody finansowej.

Faktura korygująca: czy przy zwrocie zaliczki powstają różnice kursowe?

Na fakturze korygującej, potwierdzającej zwrot przedpłaty na towar, należy zastosować taki sam kurs waluty, jak w pierwotnym dokumencie sprzedaży.

Fikcyjna transakcja uniemożliwia odliczenie VAT

Podatnik nie ma prawa odliczenia VAT wykazanego na fakturze, jeśli organ podatkowy ustali, że dostawa w rzeczywistości nie została zrealizowana. Nie ma tu znaczenia dobra lub zła wiara przedsiębiorcy.

Sąd nie rozstrzygnie o umorzeniu zaległości i rozłożeniu jej na raty

Przedsiębiorca może liczyć na ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych tylko jeśli jest to uzasadnione jego „ważnym interesem" lub „interesem publicznym". Mimo upływu lat kwestia ta dalej jest niejasna i budzi wiele wątpliwości.

Przedmioty z kamieniami szlachetnymi a VAT marża

Spółka nie może zastosować opodatkowania marży, jeśli towary używane zawierające metale lub kamienie szlachetne zachowały jedynie funkcjonalność dla tych składników i nie nadają się do pełnienia swojej pierwotnej funkcji.