Dotacja z urzędu pracy na wyposażenie biura - czy można rozliczyć w kosztach podatkowych

Młody przedsiębiorca odliczy wydatki na wyposażenie biura. Nawet wówczas, gdy pieniądze na ten cel przyznał mu urząd pracy.

Publikacja: 12.07.2019 08:23

Dotacja z urzędu pracy na wyposażenie biura - czy można rozliczyć w kosztach podatkowych

Foto: 123RF

Dotacja z urzędu pracy to nie tylko realne wsparcie, ale też ulga w podatku. Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła w najnowszej interpretacji, jak skorzystać z preferencji.

Czytaj także: Dotowane przez urząd pracy wydatki na start biznesu są kosztem podatkowym

Z pytaniem zwrócił się podatnik, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą – biuro księgowe. Na jej rozpoczęcie otrzymał dotację z urzędu pracy dla młodych bezrobotnych. Było to jednorazowe dofinansowanie z funduszy europejskich.

Zgodnie z zaświadczeniem z urzędu pracy o pomocy de minimis dotacja została przyznana na podstawie art. 46 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Za otrzymane środki podatnik kupił elementy wyposażenia oraz artykuły biurowe.

Obdarowany dotacją zapytał skarbówkę, czy artykuły sfinansowane z otrzymanych środków są dla niego kosztem uzyskania przychodu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził. Wskazał, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej są dotacje, subwencje i dopłaty. Jednak na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT wolne od podatku są jednorazowe środki, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepis ten stanowi, że starosta może przyznać bezrobotnemu jednorazowo dotację na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy i doradztwa. Nie mogą one przekraczać sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Natomiast w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania przychodów albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Muszą one być racjonalnie uzasadnione i związane z prowadzoną działalnością. Art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT zabrania odliczenia wydatków, które zostały sfinansowane ze środków podlegających zwolnieniu z opodatkowania. Nie wymieniono tu jednak art. 21 ust. 1 pkt 121 tej ustawy.

„Analiza treści zarówno art. 22 ust. 1, jak i art. 23 ustawy o PIT wskazuje, że co do zasady nie ma przeszkód, aby podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na zakup wyposażenia, które zostały sfinansowane ze środków pochodzących z dotacji otrzymanej z urzędu pracy na podjęcie działalności" – napisał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Warunkiem odliczenia jest związek przyczynowo-skutkowy poniesionych wydatków z przychodami z prowadzonego przez podatnika biznesu.

Reasumując, wyposażenie sfinansowane z dotacji stanowi koszt uzyskania przychodu.

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-3.4011.202.2019.1.AM

Dotacja z urzędu pracy to nie tylko realne wsparcie, ale też ulga w podatku. Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła w najnowszej interpretacji, jak skorzystać z preferencji.

Czytaj także: Dotowane przez urząd pracy wydatki na start biznesu są kosztem podatkowym

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP