fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nie ma przychodu przy umorzeniu udziałów bez wynagrodzenia

AdobeStock
Obniżenie kapitału zakładowego w trybie tzw. procedury dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia pozostaje po stronie spółki, której udziały są umarzane, bez wpływu na dochód podlegający opodatkowaniu.

Tak wynika z wydanej 11 marca 2021 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB2-1.4010.465.2020.2.AP).

W związku z odnotowywanymi stratami spółka z o.o. (wnioskodawca) planuje podjąć działania związane z określeniem sposobu ich pokrycia. W tym celu planowane jest obniżenie kapitału zakładowego spółki. Będzie ono miało miejsce w trybie dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia na podstawie art. 199 § 1–3 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), za zgodą wspólników, w drodze nabycia udziałów przez spółkę. W wyniku umorzenia udziałów dojdzie do obniżenia kapitału zakładowego spółki, a w konsekwencji straty spółki zostaną pokryte środkami uzyskanymi z obniżenia kapitału zakładowego.

Wnioskodawca spytał, czy w związku z nabyciem udziałów w celu ich dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia, obniżeniem przez to kapitału zakładowego oraz pokryciem strat środkami uzyskanymi z tego obniżenia kapitału zakładowe...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA