Co z kosztami uzyskania przychodu w działalności nierejestrowanej

Osoby, których miesięczne przychody z działalności nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia, nie muszą prowadzić ewidencji księgowej. Mają jednak prawo w rozliczeniu rocznym odliczyć poniesione wydatki. Warto więc zbierać faktury.

Publikacja: 20.02.2019 01:00

Co z kosztami uzyskania przychodu w działalności nierejestrowanej

Foto: Adobe Stock

- Podatniczka zamierza świadczyć usługi kosmetyczne jako osoba fizyczna wykonująca działalność nierejestrowaną (miesięczny przychód nie będzie przekraczał 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia). Takiej działalności nie ma obowiązku rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ani w ZUS, do momentu przekroczenia w danym miesiącu limitu przychodu. Podatniczka zamierza korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Będzie ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej, gdyż jej klientami będą osoby indywidualne. Czy w zeznaniu rocznym PIT-36 przy obliczaniu dochodu będzie mogła odliczyć udokumentowane fakturami koszty (artykuły kosmetyczne), które poniosła ściśle w związku z wykonywaną działalnością nierejestrową? – pyta czytelnik.

Działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 prawa przedsiębiorców) to tzw. działalność nierejestrowana, która nie jest działalnością gospodarczą.

Czytaj też:

Działalność nierejestrowana - jakie warunki należy spełnić

Prowadzenie firmy bez rejestracji - przywileje podatkowe

Przekroczenie limitu zmienia status

Jeżeli przychód należny z działalności nierejestrowanej przekroczy w danym miesiącu wskazany limit, to działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej wysokości. Osoba wykonująca działalność gospodarczą składa wtedy wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w terminie siedmiu dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej wysokości. Oznacza to, że w takim przypadku osoba fizyczna staje się automatycznie przedsiębiorcą, prowadzącym działalność gospodarczą. Niezłożenie wniosku w terminie nie zmieni sytuacji – wejście w obowiązki przedsiębiorcy następuje z mocy prawa.

Osoba wykonująca działalność nierejestrowaną może złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność ta staje się działalnością gospodarczą z dniem określonym we wniosku (zob. art. 5 ust. 2 prawa przedsiębiorców). Złożenie takiego wniosku jest możliwe nawet jeżeli osoba ta nie przekroczy ustawowego limitu działalności nierejestrowanej.

Uwaga! Zwolnienie z rejestracji przysługuje jedynie osobom fizycznym, podejmującym działalność samodzielnie. Zwolnienie nie przysługuje działalności wykonywanej w ramach spółki cywilnej stosownie do art. 5 ust. 5 prawa przedsiębiorców.

Przychód należny obejmuje tu kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

PIT trzeba płacić

Brak rejestracji działalności gospodarczej nie oznacza, że uzyskiwane dochody są zwolnione z opodatkowania PIT. Pojęcie działalności nierejestrowanej odnosi się bowiem do braku wpisu w ewidencji działalności gospodarczej. Osoba prowadząca taką działalność jest zobowiązana do odprowadzenia z tej działalności należnego podatku dochodowego.

Przychody osiągane z działalności nierejestrowanej zalicza się do przychodów z innych źródeł, na podstawie art. 20 ust 1 ba ustawy o PIT.

Uwaga! W razie przekroczenia limitu przychodu należnego określonego dla działalności nierejestrowanej uznaje się, że podatnik, poczynając od dnia złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a jeżeli wniosek nie został złożony w terminie określonym w art. 5 ust. 4 prawa przedsiębiorców – poczynając od dnia następującego po dniu, w którym nastąpił bezskuteczny upływ tego terminu, uzyskuje przychody z działalności gospodarczej. Przychody osiągnięte w okresie od dnia przekroczenia limitu do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o wpis do CEIDG, a jeżeli wniosek nie został złożony w terminie – do dnia, w którym nastąpił bezskuteczny upływ tego terminu, zalicza się do przychodów z innych źródeł.

Tyle o przychodach. A co z kosztami w nierejestrowanej działalności?

Uzasadnione, udokumentowane

Ustawa o PIT nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Przyjmuje się zatem, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie rzeczywiście poniesione przez podatnika, racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów. Podatnik ma zatem prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich poniesionych przez siebie wydatków, które nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT – pod warunkiem, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (w tym zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów). Każdorazowa ocena wydatków poniesionych przez podatnika wymaga indywidualnej analizy.

Aby dany koszt mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi ponadto zostać prawidłowo udokumentowany. Ustawa o PIT nie określa zasad dokumentowania wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Dowód księgowy jest dokumentem potwierdzającym przeprowadzenie danej operacji gospodarczej. Podatnik, uznając wydatek za koszt uzyskania przychodu, odnosi ewidentną korzyść podatkową, ponieważ ten koszt zmniejsza podstawę opodatkowania. Na podatniku spoczywa więc ciężar udowodnienia, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodu. Ma on obowiązek nie tylko udokumentować, że wydatek został poniesiony (prawidłowo zarachowany), ale także wykazać, że poniesiony został w celu osiągnięcia przychodu.

Dowód nie tylko księgowy

Trzeba też podkreślić istotę dowodów nabycia towarów lub usług w postępowaniu kontrolnym lub podatkowym. Stosownie do art. 180 § 1 ordynacji podatkowej, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być w szczególności księgi podatkowe, złożone deklaracje, zeznania świadków, opinie biegłych, materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin, informacje podatkowe oraz inne dokumenty zgromadzone w toku działalności analitycznej Krajowej Administracji Skarbowej, czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej oraz materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe (art. 181 o.p.). Użyte tu sformułowanie „w szczególności" wskazuje, że katalog dowodów jest otwarty. Wskazane jest zatem posiadanie (pod kątem ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego) wszelkich dowodów, potwierdzających zaistnienie danego zdarzenia gospodarczego.

Zakupy do rozliczenia

Podatniczka będzie zatem mogła w zeznaniu rocznym PIT-36 przy obliczaniu dochodu odliczyć koszty, które poniosła w związku z wykonywaną działalnością nierejestrowaną. Wydatki te może udokumentować wszelkimi dowodami, o których mowa powyżej. W szczególności mogą to być otrzymane faktury (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 września 2018 r., 0114-KDIP3-1.4011.378. 2018.3.ES).

Uwaga! Podatnicy wykonujący działalność nierejestrowaną nie prowadzą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. ?

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1509 ze zm.)

ustawa z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (DzU z 2018 r., poz. 646 ze zm.)

- Podatniczka zamierza świadczyć usługi kosmetyczne jako osoba fizyczna wykonująca działalność nierejestrowaną (miesięczny przychód nie będzie przekraczał 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia). Takiej działalności nie ma obowiązku rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ani w ZUS, do momentu przekroczenia w danym miesiącu limitu przychodu. Podatniczka zamierza korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Będzie ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej, gdyż jej klientami będą osoby indywidualne. Czy w zeznaniu rocznym PIT-36 przy obliczaniu dochodu będzie mogła odliczyć udokumentowane fakturami koszty (artykuły kosmetyczne), które poniosła ściśle w związku z wykonywaną działalnością nierejestrową? – pyta czytelnik.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP