fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Foliowa torebka dla klienta, VAT i PIT do urzędu

Fotorzepa, Rafał Guz
Sklepy, które pobierają opłatę za reklamówki, muszą odprowadzić od niej VAT i PIT.

Opłata recyklingowa za plastikowe torby obowiązuje od 1 stycznia, ale firmy ciągle nie wiedzą, jak ją rozliczać.

– Co sklep, to obyczaj – mówi doradca podatkowy Paweł Satkiewicz. – Jedni sprzedawcy wykazują 20 groszy opłaty na paragonach, inni tylko cenę za reklamówkę. Jedni naliczają od niej VAT, inni nie. Część sprzedaje tylko siatki, które nie są objęte nową daniną.

– Generalnie przy rozliczaniu opłat jest duży chaos i sporo wątpliwości – potwierdza Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, menedżer w Grant Thornton.

Nie ma ich natomiast Ministerstwo Finansów. Opłata recyklingowa powinna być opodatkowana 23-proc. VAT – napisało w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Sprzedawca jak inkasent

– To profiskalne i kontrowersyjne stanowisko, ponieważ sprzedawca tylko pobiera opłatę od klienta i odprowadza ją do budżetu państwa – mówi Paweł Fałkowski, doradca podatkowy w kancelarii ALTO. – Działa więc bardziej jako inkasent, a nie podatnik.

Zdaniem Ministerstwa Finansów opłata powinna być opodatkowana także wtedy, gdy przedsiębiorca dodatkowo zarabia na reklamówce. Nie ma jednak konieczności odrębnego wykazywania opłaty na paragonie z kasy fiskalnej. – Najlepiej byłoby jednak wyodrębnić taką pozycję na kasie, ułatwi to obliczenie pobranej kwoty – mówi Janusz Menkina, właściciel biura rachunkowego. – Tym, którzy nie mają takiej możliwości, pozostaje inna forma ewidencji, np. gromadzenie faktur na zakup toreb z adnotacjami, ile z nich przeznaczonych jest do odpłatnego wydania. Przepisy nie nakładają wprawdzie obowiązku prowadzenia dodatkowej ewidencji, ale trzeba jakoś przecież wyliczyć odprowadzaną do budżetu opłatę.

Problemy są też z rozliczeniem podatku dochodowego. Z nowych przepisów wynika, że opłata recyklingowa za torby foliowe jest dla przedsiębiorcy przychodem w PIT/CIT, ale też kosztem jego uzyskania.

– Sęk w tym, że przychód trzeba wykazać od razu w miesiącu, w którym pobraliśmy opłatę, i opodatkować na bieżąco, przy odprowadzaniu zaliczki do urzędu skarbowego. A koszt wykażemy dopiero po wpłacie do budżetu państwa. Mamy na nią termin do 15 marca przyszłego roku. Mówiąc prościej, fiskus dostanie pieniądze teraz, a przedsiębiorca będzie mógł je odzyskać za rok – tłumaczy Paweł Satkiewicz.

– Jest tu też pułapka na tych, którzy zaprzestaną prowadzenia działalności przed odprowadzeniem opłaty. Muszą wykazać przychód, a nie rozliczą kosztu – dodaje Janusz Menkina.

Ryczałtowiec zmniejszy przychód

Kolejna sprawa – przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem. Wykazują przychód, ale nie mają prawa do podatkowych kosztów. O ich rozliczenie zapytaliśmy Ministerstwo Finansów. Odpowiedziało, że po wniesieniu opłaty do budżetu państwa mogą zmniejszyć swój przychód.

Zapytaliśmy też Ministerstwo Finansów o szczegóły księgowania opłaty (patrz ramka).

– Dobrze, że skarbówka stara się wyjaśnić nowe przepisy. Niewątpliwie jednak w tej sprawie potrzebne są chroniące podatników, wiążące objaśnienia albo interpretacja ogólna – mówi Arkadiusz Łagowski.

Opłatę recyklingową płacimy na podstawie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Wynosi 20 gr za sztukę. Pobierają ją przedsiębiorcy prowadzący handel detaliczny lub hurtowy i oferujący lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów.

Chodzi o torebki foliowe o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Cieńsze nie podlegają opłacie, pod warunkiem że są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, jeżeli zapobiega to jej marnowaniu.

Z uzasadnienia do projektu przepisów nakładających opłatę recyklingową wynika, że obowiązek jej poboru dotyczy około 450 tys. podmiotów sprzedających towary w reklamówkach. W 2019 r. wpływy z opłaty do budżetu państwa mają wynieść około 1,1 mld zł.

– Okazuje się, że państwo zyska jeszcze przy tej okazji na VAT oraz na posiadaniu przez rok pieniędzy z podatku dochodowego – podsumowuje Paweł Satkiewicz.

Do wprowadzenia rozwiązań ograniczających zużycie plastikowych toreb zobowiązują nas przepisy unijne. Cel: ochrona środowiska. ©?

Jak księgować siatkę i opłatę

Jeżeli przedsiębiorca kupuje torby foliowe, a następnie sprzedaje je klientom po cenie wyższej niż opłata recyklingowa, wydatek na ich nabycie wpisuje w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów „Zakup towarów handlowych i materiałów". Jeśli są wydawane po cenie obejmującej wyłącznie opłatę recyklingową, wydatek księgujemy w kolumnie 13 „pozostałe wydatki". Pobraną opłatę recyklingową należy wykazać w kolumnie 8 „pozostałe przychody". Natomiast opłatę wniesioną do budżetu państwa w kolumnie 13 „pozostałe wydatki". Jest uznawana za koszt uzyskania przychodów w okresie rozliczeniowym, w którym została odprowadzona.

Odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej"

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA