Już od dawna kwestia nałożenia podatku PIT na świadczenia w postaci zakwaterowania zapewnianego pracownikom oddelegowanym stanowi przedmiot dyskusji podatników z fiskusem.
Zgodnie z przepisami ustawy o PIT przychodem ze stosunku pracy, oprócz wypłat pieniężnych, wartości pieniężnej świadczeń w naturze, świadczeń pieniężnych ponoszonych za pracownika, jest także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń zapewnianych pracownikom. Przykładem nieodpłatnego świadczenia, występującego często w praktyce rynkowej, są mieszkania zapewniane pracownikom oddelegowanym.
Czytaj także: Mieszkanie dla pracownika bez PIT
Wytyczną w kwestii opodatkowania nieodpłatnych świadczeń pracowniczych od 2014 r. stanowi wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 7/13, dalej: wyrok TK), który jasno określił przesłanki, jakie muszą zostać spełnione, aby świadczenie stanowiło dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Zgodnie z wyrokiem TK za przychód pracow...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.