fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkanie jest przychodem pracownika oddelegowanego

AdobeStock
NSA nieoczekiwanie orzekł, że z samego faktu zamieszkiwania poza stałym miejscem pobytu nie wynika, że pracownik używa lokalu, w którym został zakwaterowany, w celach służbowych. Tym samym pracownicy uzyskują w ten sposób przysporzenie majątkowe.

Już od dawna kwestia nałożenia podatku PIT na świadczenia w postaci zakwaterowania zapewnianego pracownikom oddelegowanym stanowi przedmiot dyskusji podatników z fiskusem.

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT przychodem ze stosunku pracy, oprócz wypłat pieniężnych, wartości pieniężnej świadczeń w naturze, świadczeń pieniężnych ponoszonych za pracownika, jest także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń zapewnianych pracownikom. Przykładem nieodpłatnego świadczenia, występującego często w praktyce rynkowej, są mieszkania zapewniane pracownikom oddelegowanym.

Czytaj także: Mieszkanie dla pracownika bez PIT

Wytyczną w kwestii opodatkowania nieodpłatnych świadczeń pracowniczych od 2014 r. stanowi wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 7/13, dalej: wyrok TK), który jasno określił przesłanki, jakie muszą zostać spełnione, aby świadczenie stanowiło dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Zgodnie z wyrokiem TK za przychód pracow...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA