fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pandemia COVID-19 a zawieszenie obowiązków z ZFŚS

Adobe Stock
O zawieszeniu obowiązków pracodawcy wynikających z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych na podstawie specustawy należy powiadomić pracowników. Dotyczy to też małych firm, które do końca stycznia przekazują zatrudnionym informacje o nietworzeniu zfśs i niewypłacaniu świadczeń urlopowych.

Pracodawca, który w 2021 r. nie chce tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych/wypłacać świadczeń urlopowych, powinien o tym poinformować pracowników do końca stycznia. Czy ten obowiązek informacyjny obejmuje także kwestie wynikające z przepisów tarczy antykryzysowej, które przewidują możliwość zawieszenia obowiązków związanych z funduszem w czasie epidemii? O czym należy poinformować pracowników w takiej sytuacji?

Czytaj także:

Oszczędności w czasie pandemii można szukać w funduszu socjalnym

Rezygnacja w dużej firmie...

Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o zfśs), obowiązek tworzenia takiego funduszu obejmuje pracodawców, którzy na 1 stycznia danego roku zatrudniali co najmniej:

- 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat,

- 20 osób w przeliczeniu na pełny etat – jeśli zakładowa organizacja związkowa wystąpiła z wnioskiem o utworzenie funduszu,

a także wszystkich pracod...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA