Większość z nich koncentruje teraz swoje siły na tym by przetrwać, zapłacić bieżące rachunki, zachować relacje z kontrahentami, zatrzymać pracowników. Czy są jeszcze w stanie cokolwiek zaplanować? Raczej będzie to trudne, skoro nie mogą przewidzieć tego, co stanie się za kilka miesięcy.

Co zatem robić? Warto przyjrzeć się formie w jakiej zorganizowany jest biznes i zastanowić się, czy wyjściem nie będzie jej przekształcenie. Jest sporo możliwości: w przypadku spółek można je połączyć, podzielić, a gdy powstały tylko dla konkretnej inwestycji i generują wyłącznie straty – zamknąć je. Każdą działalność można też przekształcić w inną formę prawną i dotyczy to także jednoosobowych firm – osób fizycznych, które mogą stać się jednoosobową spółką z o.o. lub akcyjną.

Każda zmiana formy prawnej niesie też za sobą skutki gospodarcze i nie wolno ich bagatelizować. Jest to szczególnie ważne, gdy przedsiębiorca otrzymał pomoc finansową z Polskiego Funduszu Rozwoju. W niektórych przypadkach, duże firmy muszą uzyskać zgodę PFR na przekształcenie, mniejsze zaś tylko Fundusz o tym fakcie poinformować. Formalności trzeba jednak dopełnić.