Bohaterką „Młodości Astrid” Pernille Fischer Christensen jest ikona literatury dla dzieci, Astrid Lindgren, autorka „Pippi Pończoszanki” i 20 innych powieści dla młodych czytelników.

Była córką zamożnego chłopa. Po skończeniu gimnazjum zaczęła pracować jako korektorka i reporterka w „Gazecie Vimmerby”. Pierwszą książkę „Zwierzenia Britt-Mari” wydała w 1944 r., rok później wyszła „Pippi Pończoszanka”, przetłumaczona na 73 języki.

Pernille Fischer Christensen nie zrobiła typowego filmu biograficznego. Starsza pani wspomina własną młodość w małym miasteczku. Wydawca gazety oferuje jej pracę. Jest żonaty, ma dzieci, ale zakochuje się w 18-letniej asystentce. Astrid zachodzi w ciążę. Ukochany zostaje oskarżony o cudzołóstwo. Ona ukrywa synka u zastępczej matki.

Christensen, która w poprzednich swoich filmach opowiadała o silnych kobietach, również tym razem pokazała, że młoda dziewczyna jest gotowa iść własną drogą. Ale też opowiada historię chłopca mówiącego „mamo” do kobiety, która go nie urodziła.

„Młodość Astrid” jest filmem klasycznie zrealizowanym, wzruszającym, ale nie przesłodzonym. Urywa się jednak przed końcem tej historii. Nie pokazuje, że gdy Astrid z powodu ciężkiej choroby przybranej matki musiała zająć się synkiem, zostawiła go na wsi, u rodziców. Swą tajemnicę ujawniła bardzo późno.