fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Skąd się biorą ceny mieszkań

Lokum di Trevi
Materiały Inwestora
Różnica w cenie mkw. lokalu na jednym osiedlu może wynosić nawet 2 tys. zł.

Jak są wyceniane nowe mieszkania? W jakim stopniu położenie lokalu w budynku wpływa na jego cenę? Czy im wyżej, tym drożej? Sondę prezentuje portal nieruchomości Dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp:

Każde mieszkanie w naszych projektach jest wyceniane indywidualnie. Pod uwagę brane są takie parametry jak powierzchnia, układ, piętro, lokalizacja w budynku (np. mieszkania narożne), wystawa okienna (okna wychodzące na południe, północ, itd.) i dodatkowo liczba podobnych lokali w ofercie. Z reguły najdroższe są małe mieszkania z wystawą południową, położone na wyższych kondygnacjach, a najtańsze - duże lokale na niższych piętrach. Różnica w cenie mkw. mieszkania na jednym osiedlu może wynosić nawet 2 tys. zł.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service:

- Ceny mieszkań w zależności od kondygnacji z reguły się nieco różnią. Cena rośnie wraz z kolejnymi piętrami średnio o 100 zł za mkw. mieszkania. Wyjątek stanowią lokale na parterze, do których przynależy ogródek lub duży taras. Różnica w cenie mkw. mieszkania z ogródkiem a mieszkania z balkonem na wyższym piętrze wynosi średnio od stu do kilkuset zł. Rozbieżności w cenie nie są duże, dlatego podczas sprzedaży mieszkań decyduje najczęściej zasada „kto pierwszy ten lepszy".

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom:

Mieszkania w naszych inwestycjach są wycenione w zależności od stopnia ich nasłonecznienia, usytuowania względem kierunków świata, a także od piętra. Im wyższa kondygnacja, a co za tym idzie - lepszy widok i większe nasłonecznienie, tym wyższa cena za metr.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom:

Mamy własną pracownię architektoniczną, co wpływa na jakość projektowanych mieszkań. Cena lokali zależy od wielu czynników. Najważniejsze to lokalizacja i standard wykonania. W niektórych inwestycjach mieszkania na najwyższych piętrach mają bardzo atrakcyjny widok i cena takich lokali jest wyższa. Przykładem może być nasza wrocławska inwestycja River Point, w której z okien apartamentów na najwyższych piętrach roztacza się widok na panoramę Starego Miasta i Odry. Z kolei w innych inwestycjach, jak Spirala Czasu w Nowych Żernikach do mieszkań na parterach przynależą duże ogródki, stąd ich ceny są często wyższe niż lokali na wyższych kondygnacjach.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest:

Na wycenę mieszkań wpływają różne czynniki, m.in. piętro. Zasada jest taka, że im wyżej, tym drożej. Różnice w cenie mkw. lokali na poszczególnych piętrach wynoszą od 50 zł do 200 zł. Poza tym o wycenie mieszkań decyduje także ich układ, położenie względem stron świata, widok z okna.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding:

Cena mieszkań zależy m.in. powierzchni, rozkładu, pietra. Lokale na wyższych kondygnacjach najczęściej są najdroższe. Na wyższych piętrach powstają większe mieszkania o wyższym standardzie. Mają kilkudziesięciometrowe tarasy.

Na osiedlu Bliska Wola nadal są dostępne mieszkania o powierzchni ponad 111 mkw. położone na najwyższych kondygnacjach, w których zaprojektowane zostały drewniane okna, balkony i duże tarasy. Cena jednopokojowych mieszkań z wykończeniem i wyposażeniem, bez względu na kondygnację, to 239 tys. zł.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord:

- Położenie mieszkań na poszczególnych piętrach nie ma decydującego wpływu na ich wycenę. Cena mkw. mieszkania zależy od lokalizacji, powierzchni mieszkania, powierzchni lokalu i tarasu, standardu wykończenia. W przypadku kilkupiętrowych budynków na kameralnych osiedlach różnice w cenie mieszkań na kolejnych kondygnacjach nie są znaczące.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic:

- W naszych inwestycjach różnicujemy ceny mieszkań w zależności od ich atrakcyjności. Mieszkania na wyższych piętrach cieszą się większym zainteresowaniem, ale dodatkowym atutem lokali może być też taras czy ogródek.

Lidia Fedorczuk, manager sprzedaży w Atlas Estates:

Im wyżej położone mieszkanie, tym wyższa cena. Przeważnie z każdą kolejną kondygnacją cena wzrasta o ok. 2 proc. Z naszych doświadczeń wynika, że największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania położone na wyższych piętrach, głównie ze względu na doświetlenie. W drugim etapie żoliborskiego osiedla Apartamenty Krasińskiego ceny mieszkań na parterze zaczynają się od 8 tys. zł za mkw., a ogródki o powierzchni 30-120 mkw. są oferowane bez dodatkowych opłat. Na najwyższym, piątym piętrze, ceny zaczynają się od 9,1 tys. zł za mkw.

Roma Peczyńska, dyrektor e-marketingu RED Real Estate Development:

- W poznańskim osiedlu Red Park w 13-piętrowym budynku oferujemy mieszkania z widokiem na panoramę miasta. Ceny lokali wzrastają o ok. 100 zł za mkw. co dwa-trzy piętra. We Wrocławiu w Nowej Papierni Ultra Nova ceny są zróżnicowane, ponieważ na niższych piętrach znajdują się soft lofty, a na najwyższym poziomie droższe penthouse'y. W warszawskim Alpha Parku ceny mieszkań w zależności od piętra nieznacznie się zmieniają.

Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN:

Każde mieszkanie wyceniamy indywidualnie. Na cenę składa się wiele czynników, takich jak usytuowanie lokalu w budynku, widok, piętro, metraż, rozkład. Mieszkania położone na wyższych piętrach są z reguły droższe. Różnice w cenie są niewielkie.

Piotr Soja, firma Galinvest:

- Kwestia wyceny mieszkań zależy od konkretnej inwestycji. Mamy projekty, w których lokale na parterze są najtańsze, ale także i takie, w których wycenione są wyżej ze względu na ich atrakcyjność. Generalnie jednak stawki za mkw. mieszkania rosną z kolejnymi piętrami. Są jednak wyjątki. Na przykład w krakowskiej inwestycji Zielony Most najwyżej wycenione zostały mieszkania na pierwszym piętrze, a w Osiedlu Riverside mieszkania na parterze są droższe niż lokale na wyższych piętrach z uwagi na ich szczególne walory.

Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu Activ Investment:

Ceny mieszkań w naszych inwestycjach różnią się w zależności od piętra. Im wyżej są usytuowane, tym są droższe. Wraz z piętrem stawki wzrastają średnio o 150 zł za mkw. mieszkania.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA